Česká republika před 12 lety vstoupila do NATO

Praha - Česká republika v pátek oslaví dvanácté výročí vstupu do Severoatlantické aliance. U této příležitosti připravil Generální štáb Armády ČR výstavu k dosavadnímu působení Česka v NATO, uvedl Jiří Štábl z tiskového oddělení ministerstva obrany (MO).

Výstavu připravil Generální štáb ve spolupráci s Vojenským historickým ústavem, k vidění bude před budovou štábu od 14. března "Tato expozice mapuje období od roku 1999, kdy jsme vstoupili do Severoatlantického obranného společenství, až do současnosti. Součástí expozice budou od 12 do 17 hodin i statické ukázky obrněných vozidel Land Rover Kajman, IVECO a IVECO sanitka, která den na to odcestuje do Afghánistánu," představil výstavu Jiří Štábl. Výstavu zahájí v pondělí v 15.00 hodin náčelník Generálního štábu Armády České republiky, armádní generál Vlastimil Picek.

Česká republika přispívá do rozpočtu aliance, vojáci se účastní také společných akcí. V minulém roce vyčlenila Armáda České republiky pro potřeby 14. rotace NATO Response Force (NRF) celkem do 220 osob. Tito vojáci například posílili mechanizovanou rotu, Česko také vyslalo čtyři experty v oblasti Ochrany proti zbraní hromadného ničení. V roce 2010 se čeští vojáci zapojili celkem do pěti zahraničních operací na území Kosova, Afghánistánu, Bosny a Hercegoviny, Velké Británie a Egypta. Celkem se v těchto operacích vystřídaly více než dva tisíce vojáků.Česká republika do rozpočtu NATO přispívá necelým jedním procentem z objemu prostředků, kterými NATO disponuje. Zatímco v roce 1999 to bylo 179 milionů korun, o rok později již více než 344 milionů korun. V roce 2008 se jednalo o 384 milionů korun, v roce 2009 už 494 milionů. "Od vstupu do aliance do konce roku 2010 přispělo Česko (z rozpočtu MO) do rozpočtů NATO částkou ve výši téměř čtyř miliard korun," uvedl Štábl. Dodal, že sama Česká republika z rozpočtu aliance čerpala. " Od vstupu do NATO jsme jako Česká republika získali z programu bezpečnostních investic NATO na realizaci projektů, kde plní ČR roli tzv. hostitelské země, částku převyšující tři miliardy," připomněl. Tyto peníze se následně použily na projekty výstavby radarových stanovišť a pořízení 2 NATO radarů nebo dostavbu leteckých základen Čáslav a Náměšť nad Oslavou.

Kontakty s vedením Severoatlantické aliance navázal po pádu komunistického režimu v Československu již na začátku roku 1990 tehdejší ministr zahraničních věcí Jiří Dienstbier. Ten zároveň vytyčil vstup země do aliance jako zahraničněpolitickou a bezpečnostní prioritu. Požadavky Česka, Slovenska, Polska a Maďarska však vedení aliance nevyslyšelo tak rychle, jak se očekávalo. V roce 1993 středoevropským zemím nabídla spolupráci pouze prostřednictvím programu Partnerství pro mír. Česko vstoupilo do aliance společně s Polskem a Maďarskem v roce 1999. Ceremoniál podpisu přistoupení k Washingtonské smlouvě se konal v Trumanově knihovně v americkém městě Independence. Za USA smlouvu ratifikovala ministryně zahraničí, česká rodačka, Madeleine Albrightová, jež se o rozšíření aliance o středoevropské země významně zasadila. Za Českou republiku dohodu podepsal tehdejší ministr zahraničí Jan Kavan. NATO oficiálně vzniklo 4. dubna 1949. Signatářskými zeměmi zakládající Washingtonské smlouvy obranného paktu bylo 12 států, tedy Belgie, Dánsko, Francie, Kanada, Nizozemsko, Island, Itálie, Norsko, Lucembursko, Portugalsko, Velká Británie a Spojené státy americké.

Související

Více souvisejících

NATO

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy