Platí vás Soros, pustil se do TI Valentův server. Od „jemu blízké nadace“ loni nedostala ani korunu

Transparency International včera podala podnět ke zlínskému magistrátu, který by se měl v následujících dnech a týdnech věnovat podezření z možného střetu zájmů senátora Iva Valenty, jenž je členem senátorského klubu ODS. Jeho server se ve stejný den opřel do financování nevládní neziskové organizace.

Senátor Valenta je podle TI skrytým majoritním akcionářem společnosti OUR MEDIA, která vlastní společnost provozující vysílání TV BRNO 1. Existuje tak prý důvodné podezření, že jako veřejný funkcionář porušuje ustanovení zákona o střetu zájmů.

Jeho současnou podobu považuje TI za nekompletní. Zákon totiž zakazuje některým funkcionářům ovládat subjekty, které provozují veřejné rozhlasové nebo televizní vysílání či vydavatelství periodického tisku.

Zákon však již nepamatuje na internetová média, vydávání tisku ze zahraničí a jeho případný dovoz do České republiky či vlastnictví médií pod hranicí ovládání (vlastnictví podílu nižšího než 50 %). „Podle nás to však není záměr, jako spíš mezera v zákoně,“ říká k tomuto tématu právník TI Jan Dupák.

Valenta vlastní prostřednictvím zmiňované společnosti OUR MEDIA mimo jiné internetový server Parlamentní listy, který tedy zákonu o střetu zájmů (tzv. Lex Babiš) nepodléhá. Právě na něm včera vyšel článek popisující financování Transparency International.

Autor jej údajně psal v souvislosti s předcházejícím podnětem TI na premiéra Andreje Babiše, nikoliv kvůli podnětu na skrytého vlastníka serveru Iva Valentu. Článek však vyšel přesně ve stejný den, kdy TI informovala o svém podnětu na uherskohradišťského senátora a podnikatele.

Ač Nadace Open Society Fund není dlouhodobě nejvyšším donorem Transparency International, nepřekvapí, že se autor zaměřil právě na ní. K jejímu založení totiž přispěl americký miliardář maďarského původu George Soros, Parlamentní listy ji tím pádem označují za „jemu blízkou nadaci“.

Podle Parlamentních listů přispěla Nadace OSF v letech 2009-17 téměř 9 miliony korun na projekty TI. Zástupci Open Society Fundu však na svém webu informují, že v inkriminovaném období se organizace osamostatnila. Soros jí od roku 2012 nepodporuje a nadace shání prostředky sama.

Open Society Fund přispěl Transparency International naposledy v roce 2016, a to částkou 376 477 korun, která tvořila 4 % tehdejších příjmů nevládní organizace. Peníze přispěly např. na projekty přípravy nového zákona o financování politických stran či studijní cesty do Norska.

V loňském roce tvořily příjmy české pobočky Transparency lehce přes 9 milionů korun, Nadace OSF už mezi dárci nebyla. Nejvíce peněz poslala už tradičně Ministerstva zahraničních věcí či vnitra, ale rovněž Evropská komise či úřad pro boj proti podvodům OLAF.

Související

Ivo Valenta

Podnikatel Ivo Valenta se vzdal mandátu krajského zastupitele

Podnikatel Ivo Valenta (za Soukromníky) se vzdal mandátu zastupitele Zlínského kraje. Díky preferenčním hlasům jím byl znovu zvolen v letošních krajských volbách. Uvolněné místo v krajském zastupitelstvu zaplní Michal Dvouletý, zastupitel Uherského Hradiště a krajský předseda Strany soukromníků ve Zlínském kraji, uvedl dnes Valenta v tiskové zprávě. V minulém volebním období zasedali v krajském zastupitelstvu Valenta i Dvouletý.

Více souvisejících

Ivo Valenta (zakladatel Synot) transparency international Parlamentní listy

Aktuálně se děje

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy