Gross se směje vládě! Staví si sídlo za 30 milionů

Praha – Finanční poměry bývalých a současných politiků se neustále dynamicky vyvíjí. Mají zřejmě neuvěřitelnou schopnost měnit všechno ve zlato. Přinejmenším Stanislav Gross to umí. Za 30 milionů korun si nyní úspěšný právník, akcionář a před několika lety premiér, staví své rodinné sídlo. Píše Vladimír Ševela ze serveru Týden.cz.

Není to již poslední hřebík do rakve české politické scény a jejích aktérů? Čelíme neuvěřitelné situaci, kdy si každý dělá co chce – kromě obyčejných lidí. Výhodu má snad ještě opozice, které vládní nepopulární kroky nahrávají k popularitě a tudíž k následnému získání mandátů k vytvoření vlády. 

Poprvé tu máme tolik afér, že je snad bohužel jednodušší na to všechno mávnout rukou. Vláda neví, co s DPH. Donedávna byl ministr financí Kalousek jakožto i celý Nečasův kabinet pevně rozhodnut – DPH se sjednotí na 20% s výjimkami. Co se nestalo? Poté co lid, bez kterého by současní ministři ve svých křeslech neměli co dělat, dal najevo co si o „nové dani“ myslí, přišla změna. Neústupný Kalousek ustoupil sám sobě a snížil zvýšenou sazbu na 14 a pak na 17,5 procenta. 

Přejdeme k další nejasnosti. Naše zásadová vláda se rozhodla bojovat proti předraženým zakázkám, korupci a dalším praktikám, které bývalým funkcionářům na polistopadové politické scéně nebyly až tak cizí. Takže snad sám Bůh jim seslal téměř šablonový podnět. Při prodeji Mostecké uhelné si čtyři lidé přišli na pěkné peníze – 170 milion korun. Nejzajímavější na tom je, že to byly osoby kolem někdejšího předsedy ČSSD Stanislava Grosse.

Kalouskova vyšetřovací skupina, která podle některých médií šla tvrdě po kolegovi Vondrovi, Grossův případ nechala stranou. Kdo se neuklidnil byla někdejší sociální demokratka Volfová, která podala na Sobotku a Grosse trestné oznámení, jelikož se domnívá, že cena uhelny mohla být o 20 miliard vyšší. Nejde ovšem o strategický tah, který si bere za cíl zviditelnění samotné Volfové? Nebo snad někdo chce poškodit Sobotkovo jméno před nadcházejícím sjezdem ČSSD?

Lid tápe a oprávněně. Důležité je podotknout, že by Stanislav Gross a ani Bohuslav Sobotka určitě neměli být hned stíháni nebo obviňováni. Třeba jsou doopravdy oběťmi černé reklamy. Veřejnost nezávidí a chce pouze odpovědi na otázky a trochu snazší orientaci v obdobných případech. 

Všechny aféry nebo „nenápadně“ vyskakující na povrch případy mají jednoho společného jmenovatele – zmatek. Politici by měli nejdříve jasně prokázat – kde, za kolik, proč a jak, co „provedli“. Proč se něco zavede a jaké to bude mít na občany skutečné dopady. Není třeba prokazovat své akademické znalosti, ale prostým jazykem vysvětlit a ukázat. V jednoduchosti je totiž síla, která by mohla v konečném důsledku posunout Českou republiku do vyšších příček.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross Vláda ČR

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy