Opozice tepe Zemanovo poselství: Zase rozděluje, občané mají právo demonstrovat

Za standardní či nepříliš překvapivé označili v anketě ČTK čeští politici dnešní vánoční poselství prezidenta Miloše Zemana. Hlava státu podle nich především shrnula své známé názory. Předseda ODS Petr Fiala ocenil varování před zpomalením ekonomického růstu, upozorňuje ale na to, že současná vláda, kterou Zeman podporuje, situaci jen zhoršuje. Předseda Pirátů Ivan Bartoš odmítl Zemanova slova, že nedávné protivládní demonstrace jsou v době svobodných voleb pohrdáním vůlí občanů. Občanská společnost má na podobné projevy právo, uvedl.

Zeman v projevu chválil předsedy ANO, ČSSD a KSČM, že díky nim vznikla vláda. Fiala připomíná, že právě prezident kabinet spolu s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) sestavil a udržuje při životě. "(Zeman) zopakoval svoje návrhy na povinné volby a přímou volbu starostů, které rozhodně nesdílím," dodal Fiala.

Zeman podle něj zkritizoval občanskou společnost, média a kritiky současné koalice, ale o svých představách o budoucnosti země neřekl nic.

Fiala ocenil, že Zeman podpořil vojenské mise a varoval před zpomalováním ekonomického růstu. "Nevidí však, že 'jeho' vláda situaci jen zhoršuje a ČR nepřipravuje na budoucí výzvy. Projev nebyl překvapivý a vlastně nebyl ani vánoční. Ale na to jsme už u prezidenta Zemana tak trochu zvykli," konstatoval Fiala.

Dnešní poselství pana prezidenta: Na demonstraci proti něčemu konkrétnímu, třeba tomu, abychom měli premiéra registrovaného ve svazcích STB nebo vyšetřovaného kvůli podezření z dotačního podvodu atd. jít můžete, ale demonstrovat za jeho demisi je nedemokratické a primitivní. :-)

— Miloš Vystrčil (@Vystrcil_Milos) 26. prosince 2018

Bartoš letošní poselství považuje za standardní Zemanův projev. Ocenil akcent na digitalizaci a robotizaci. "Občanská společnost má na projevy právo, neboť demokracie se neredukuje jen na volby," uvedl k Zemanovým slovům ohledně demonstrantů. Oponuje také prezidentově glose o tom, že Čína nemusí provádět v Česku technologickou špionáž, když v zemi jezdí vlaky rychlostí 300 kilometrů v hodině. "Když jsme u té Číny, tak jim asi vlaky jezdí rychle, ale mají tam také koncentrační tábory," upozornil Bartoš.

Ministr vnitra a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček na twitteru uvedl, že ho těší prezidentova chvála vlády a to, že Zeman připomněl její nelehký vznik. "Jsem rád, že zdůraznil členství ČR v EU a NATO a postavil se za zahraniční mise. Souhlasím, že robotizace výroby bude nezbytná, ale musíme chránit i práva zaměstnanců," uvedl.

Těší mě, že prezident Miloš Zeman ve svém projevu pochválil vládu a připomněl nelehkou cestu k jejímu vzniku. Jsem rád, že zdůraznil členství ČR v EU a NATO a postavil se za zahraniční mise. Souhlasím, že robotizace výroby bude nezbytná, ale musíme chránit i práva zaměstnanců.

— Jan Hamáček (@jhamacek) 26. prosince 2018

Předseda SPD Tomio Okamura ČTK napsal, že souhlasí s prezidentovou kritikou politické hysterie, práce médií či pokusů vyvolat špionážní mánii. "Naše hnutí také plně sdílí kritické názory prezidenta na vyplácení sociálních dávek osobám odmítajícím práci," uvedl Okamura. Vláda by podle něj měla ČR připravovat na horší ekonomické časy. "Současná vláda se místo efektivních hospodářských kroků zabývá vyhazováním čínských mobilních telefonů z úřadů," uvedl.

Předseda KSČM Vojtěch Filip považuje Zemanův projev za vyjádření konzistentních názorů českého prezidenta v politické i ekonomické oblasti. "Jsem rád, že ocenil roli KSČM pro stabilizaci českého politického prostředí v době vládní krize. Pokud jde o mezinárodní politiku, oceňuji odmítnutí 'špionománie' a jen připomínám, že KSČM nesouhlasí s prezidentovým názorem na zahraniční mise armády," napsal Filip ČTK. Proti nasazení vojáků v Afghánistánu se ohradil i Okamura. "Náš nesouhlas je dlouhodobý a naše hnutí usiluje o ukončení této mise," uvedl.

Slusnocesi vers. lepsolide - vanocni dada po cesku

— Jiri Dolejs (@DolejsJiri) 26. prosince 2018

Předsedu TOP 09 Jiřího Pospíšila Zemanův projev zklamal. "Čekal jsem filozofické zamyšlení nad uplynulým rokem, ale dočkal jsem se opět jen kontroverzních vyjádření," uvedl Pospíšil v tiskovém vyjádření. Zeman podle něj znovu systematicky dělil společnost. "To opravdu není projev, který bych čekal od prezidenta republiky," dodal.

Prezident poplácal po zádech trio Babiš, Hamáček a Filip. Demonstrace proti kauzám premiéra označil za hysterickou vlnu, bagatelizoval hrozbu čínské špionáže, hovořil o imaginárních lepšolidech. A opět dělil společnost. To není projev, který bych čekal od prezidenta naší země.

— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 26. prosince 2018

Podle předsedy Starostů a nezávislých Petra Gazdíka bylo poselství uceleným shrnutí Zemanových známých názorů. "Jen to stmelující poselství nějak chybělo," uvedl. Šéf lidovců Pavel Bělobrádek projev neslyšel. "Jsem na obědě u rodičů, takže tradičně dám přednost oslavě Vykupitelových a svých narozenin v rodinném kruhu a oželím nepochybně hluboký zážitek diváka projevu pana prezidenta," uvedl.

Související

Miloš Zeman

Sbohem a šáteček... Zeman ve vánočním poselství vyřkl slova, která Fialova vláda nevyslyší, nemá k tomu ani žádný akutní důvod

Z ekonomického hlediska je podle ekonoma Lukáše Kovandy poslední vánoční projev prezidenta Miloše Zemana zajímavý především proto, že hlava státu potvrdila dobře tušené. Tedy to, dva noví členové bankovní rady České národní banky, dříve v tomto měsíci jmenovaní Jan Procházka a Jan Kubíček, jsou stejně jako další letos jmenovaní radní, dnešními slovy prezidenta, „oponenty zvyšování úrokových sazeb“

Více souvisejících

Vánoční poselství prezidenta ČR Miloš Zeman Petr Fiala (ODS) Jiří Pospíšil Petr Gazdík Ivan Bartoš (Piráti) Vojtěch Filip (KSČM) Praha Jan Hamáček Tomio Okamura

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy