Kampaň proti Huawei? Při kybernetické hrozbě musíme varovat, brání se NÚKIB

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) i Bezpečnostní informační služba (BIS) dnes odmítly hodnotit čtvrteční kritiku prezidenta Miloše Zemana vůči sobě. NÚKIB uvedl ale, že má povinnost včasného varování, pokud má relevantní informace, že je ohrožena česká kybernetická bezpečnost. Vyjadřovat se k Zemanovým slovům nebude ani BIS, řekl ČTK mluvčí kontrarozvědky Ladislav Šticha. Zeman v televizi Barrandov napadl nedávné varování českých úřadů včetně NÚKIB před technologiemi čínské firmy Huawei. Řekl, že ředitelé NÚKIB Dušan Navrátil a Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka poškodili zájmy českých firem v Číně.

"S ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší. Naším posláním je ochrana kybernetické bezpečnosti České republiky. S tím souvisí i naše povinnost včasného varování, máme-li relevantní informace, že je česká kybernetická bezpečnost ohrožena," uvedl mluvčí NÚKIB Radek Holý. Šticha ČTK řekl, že kontrarozvědka žádné prohlášení v reakci na Zemanova slova nechystá.

V reakci na aktuální dění a s ohledem na množící se dotazy k poslednímu dění bychom rádi uvedli, že jako striktně apolitickému úřadu nám komentování politických výroků nepřísluší.https://t.co/Fp5Ixlk9Nz

— GovCERT.CZ (@GOVCERT_CZ) 11. ledna 2019

NÚKIB před Vánocemi veřejně varoval, že používání softwaru i hardwaru čínských společností Huawei a ZTE představuje bezpečnostní hrozbu. Zeman na to reagoval tento čtvrtek při rozhovoru v televizi Barrandov.

Prohlásil, že šéf BIS Koudelka a ředitel NÚKIB Navrátil, jejichž instituce před možnými riziky čínských technologií varovaly, ohrozili pozici a ekonomické zájmy ČR v Číně. Zeman dodal, že pro svá tvrzení nemají šéfové civilní kontrarozvědky a úřadu pro kybernetickou bezpečnost žádné důkazy a jejich varování nazval "kampaní vůči Huawei". Podle Zemana Čína kvůli tomu chystá vůči Praze odvetná opatření.

BIS ve výroční zprávě za rok 2017 Huawei nezmiňuje, ale tajná služba o ní píše v dokumentu týkající se už roku 2013. "Potenciální nebezpečí pro ČR může představovat rostoucí podíl čínských společností Huawei a ZTE na českém telekomunikačním trhu. Obě společnosti jsou ve světě dlouhodobě podezřívány ze spolupráce s čínskými zpravodajskými službami a podílu na výzvědných aktivitách," uvedla tehdy BIS.

Zemanův čtvrteční výpad proti BIS není prvním. Prezident v prosinci kritizoval už zprávu BIS za loňský rok, v níž kontrarozvědka varovala před ruskými a čínskými špiony v ČR. Zeman to označil za "plácání" a české zpravodajce za "čučkaře".

Související

Čínská armáda, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Číná překonává Rusko ve všem. Až na jednu oblast, upozorňuje expert pro EZ

Programový ředitel Středoevropského institutu asijských studií (CEIAS) a odborný asistent na Univerzitě Palackého v Olomouci Richard Turcsányi pro EuroZprávy.cz vysvětlil rozdíly mezi čínským a ruským vlivem. Oba jsou od sebe odlišné, Čína Rusko mocensky předehnala prakticky ve všem – kromě jaderných zbraní. Zatímco „hrozba“ ze strany Moskvy je hlavně vojenská, u Pekingu je to podle něj mnohem méně jasné. 

Více souvisejících

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Huawei Miloš Zeman BIS Michal Koudelka (BIS) Dušan Navrátil (kyberbezpečnost) Česká republika

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy