Kdo nahradí Chovance ve Sněmovně? Votava váhá, chce se poradit s rodinou

Bývalý dlouholetý poslanec Václav Votava (ČSSD) se zatím definitivně nerozhodl, zda nahradí v Parlamentu někdejšího ministra vnitra Milana Chovance, který se do konce března vzdá poslaneckého mandátu. Ministr vnitra a předseda ČSSD Jan Hamáček dnes ČTK řekl, že by Votavovu přítomnost v zákonodárném sboru uvítal. Hamáček dnes jednal s Votavou jako starostou Stříbra o bezpečnosti ve městě v souvislosti s velkým počtem agenturních dělníků v průmyslových zónách.

"Respektuji, že je to na rozhodnutí Vaška Votavy. Samozřejmě by byl posilou pro sociálnědemokratický klub," uvedl předseda strany.

"Pro mě je to složitá otázka, protože jsem tady nastoupil jako starosta (osmitisícového Stříbra), tak to město nechci nechat na holičkách. Starostou v každém případě chci zůstat, i v zastupitelstvu," uvedl Votava.

Chce se nejprve poradit s rodinou a se spolupracovníky na radnici, které označil za dělný tým. "Pokud ano, tak by se to muselo nějak skloubit, ale ještě nejsem úplně definitivně rozhodnutý," uvedl. Jestli do Parlamentu půjde, dozví se to Hamáček jako první. Podle Votavy Chovanec oznámil, že odejde k poslednímu březnu, a tak je na rozhodování "relativně čas".

Votava dnes uvedl, že by se starostování dalo sladit s prací ve Sněmovně. "Je tam řada starostů, je to samozřejmě těžší, ale asi se to dá skloubit, ale nejsem ještě rozhodnut," řekl.

Chovanec oznámil odchod ze Sněmovny 13. ledna na krajském sjezdu strany v Plzni. Nesouhlasí totiž s účastí ČSSD ve vládě s hnutím ANO. Účast sociální demokracie ve vládě kritizoval dlouhodobě. Chovanec v ten samý den, kdy avizoval odchod ze Sněmovny, obhájil své místo v čele krajské ČSSD. "Nechci ve své podstatě kazit integritu klubu sociální demokracie, protože já se opravdu neumím radovat z toho, že vládneme s ANO, a myslím si, že je lépe odejít," uvedl tehdy.

Chovanec chce z Parlamentu odejít po sjezdu ČSSD, který bude na začátku března v Hradci Králové. Po odchodu ze Sněmovny se chce několik měsíců věnovat sám sobě, zejména svému zhoršenému zdraví, uvedl na facebooku. "Svůj další život nevidím ve vrcholové politice," dodal.

ANO a ČSSD mají dohromady 93 poslanců, a ve dvousetčlenné Sněmovně tedy potřebují pro své návrhy získat vždy ještě podporu některé z dalších stran. Kabinet vládne s podporou KSČM.

Osmačtyřicetiletý Chovanec působil v roce 2017 jako úřadující předseda ČSSD po rezignaci tehdejšího předsedy Bohuslava Sobotky.

Související

Milan Chovanec

Chovance nepomluvil. Zprošťující verdikt v kauze novináře Přibila je pravomocný

Rozsudek, který zprostil novináře Marka Přibila obvinění z pomluvy exministra vnitra Milana Chovance a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila, je pravomocný. Vyplývá to z databáze Infosoud. Státní zástupce si původně ponechal lhůtu pro podání odvolání, kterou však nevyužil. Přibil čelil obžalobě kvůli publikování článku, který tvrdil, že Chovanec ovlivňoval dotační kauzu Čapí hnízdo, v níž čelí obvinění premiér Andrej Babiš (ANO).
Milan Chovanec

Novinář Přibil nepomluvil exministra Chovance, rozhodl soud

Soud rozhodl, že novinář Marek Přibil v publikovaném článku nepomluvil bývalého ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) a policejního vyšetřovatele Pavla Nevtípila. Dnešní rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání. Pro Přibila žádal tříměsíční podmínku s roční zkušební dobou a peněžitý trest zhruba 20.000 korun.

Více souvisejících

Milan Chovanec Václav Votava (ČSSD) Poslanecká sněmovna ČSSD Praha Jan Hamáček

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Ilustrační fotografie.

Děti kvůli válkám vždy strádají. Historie je toho důkazem

Válečné konflikty zasáhnou každou vrstvu společnosti, děti nevyjímaje. Hlad, nucené práce, omezení povinné školní docházky i domácí výchovy, úmrtí členů rodiny i bezprostřední ohrožení vlastního života – to vše a mnoho dalšího prožívaly děti během několika zuřících válek v historii. 

před 21 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Mikuláš Bek

Bek vystoupil na sudetoněmeckém sjezdu, vyzval k práci na míru

Máme za sebou mnoho nenávisti, bolesti a dokonce i krve, proto musíme pracovat na míru. Dnes to na hlavním shromáždění na sudetoněmeckém sjezdu v Řezně prohlásil český ministr školství Mikuláš Bek, který sudetské Němce pozdravil jako milé krajany. Bek se po Danielu Hermanovi a Pavlu Bělobrádkovi stal třetím úřadujícím členem české vlády, který se sudetoněmeckého setkání zúčastnil. Šéf sudetských Němců Bernd Posselt se po Bekově projevu omluvil za podíl sudetských Němců na nacismu.

před 3 hodinami

Marian Jurečka

Vláda se chystá zvýšit rodičovský příspěvek, potvrdil Jurečka

Koaliční strany se shodly na zvýšení rodičovského příspěvku od příštího roku, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v pořadu Partie na stanici CNN Prima News. Nově by měl být vyšší o 50 tisíc korun a dosáhnout tak celkové částky 300 tisíc korun. 

před 3 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Lotyši trápili po Švédech i Kanadu, nakonec padli. Německo má první medaili z MS po 70 letech

O nejcennější medaili se v rámci hokejového MS v neděli večer utkají Kanaďané a Němci. Zatímco prvně jmenovaní jsou očekávanými finalisty, když se do posledního zápasu turnaje dostali přes Lotyše, Německo udolalo ve svém semifinále Spojené státy americké. Ty se tak opět v novodobé historii světových šampionátů nepodívají do finále, pro Němce finálová účast znamená, že si odvezou první medaili z MS po dlouhých 70 letech. 

před 3 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci volí prezidenta. Erdogan se modlí, Kilicdaroglu ještě věří

V Turecku v neděli probíhá druhé kolo prezidentských voleb, v nichž je favoritem Recep Tayyip Erdogan, který obhajuje mandát. Hlavou státu se stále může stát také opoziční politik Kemal Kilicdaroglu. Volební místnosti se uzavřou v 16 hodin, až čtyři hodiny se pak může čekat na první výsledky. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Socha T.G.Masaryka na Hradčanském náměstí

Ukrajinští emigranti si v meziválečné Praze založili básnickou školu, podporoval ji i Masaryk

Když na počátku roku 1919 obsadila Rudá armáda Ukrajinskou lidovou republiku a připojila ji k Sovětskému svazu, přestalo být pro ukrajinskou protirežimně smýšlející inteligenci bezpečno. Proto mnoho intelektuálů uprchlo ze země a hledalo azyl v jiných státech. V Československu se tehdy sešla celá řada ukrajinských básníků, kteří se v Praze sdružili do uskupení nazývaného Pražská škola ukrajinských emigrantských básníků. Značnou podporu jí poskytl i prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 

před 5 hodinami

Putin na každoroční přehlídce ke Dni vítězství 2. světové války na moskevském Rudém náměstí (9. května 2023, Moskva).

Moskva s těžkostmi počítá. Přesto by po porážce na Ukrajině hrozil rozpad federace, míní norský analytik

Norský bezpečnostní analytik Hans Petter Midttun pro EuroZprávy.cz vysvětlil, co z taktického hlediska útoky takzvaných diverzantů na území Ruské federace znamenají. Kreml podle něj sice s těžkostmi počítal a od roku 2014 posílil vlastní represivní schopnosti, nejistota však může způsobit nedůvěru občanů v úřady a podkopat regionální bezpečnost.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Biden a McCarthy se dohodli na zvýšení dluhového stropu USA

Americký demokratický prezident Joe Biden a republikánský šéf Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy se v zásadě dohodli na zvýšení limitu pro zadlužení Spojených států, což americké vládě umožní vyhnout se platební neschopnosti. Po sobotním telefonickém jednání to oba potvrdili v noci na dnešek. Pokud by demokraté a republikáni nenalezli shodu, hrozila by USA platební neschopnost už 5. června, což by mělo vážné dopady na celosvětovou ekonomiku.

Zdroj: ČTK

Další zprávy