Aktivisté odmítají pokutu za vyhozené kytice při 17. listopadu, podali odpor

Oba aktivisté, kterým městský úřad Prahy 1 vyměřil pokuty za vyhození kytic politiků při oslavách výročí 17. listopadu, podali proti rozhodnutí odpor. Na webu to uvedla Česká televize a ČTK to potvrdila mluvčí Prahy 1 Kateřina Písačková. Dodala, že správní řízení bude pokračovat ve lhůtě 30 dnů. Za vyhození kytic prezidenta Miloše Zemena, premiéra Andreje Babiše (ANO) a místopředsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) mají pachatelé zaplatit dohromady pokutu 6000 korun.

"Oba obvinění již dříve obdrželi příkaz o udělení pokuty, proti kterému podali v zákonné lhůtě tzv. odpor a správní řízení tak bude dál pokračovat ústním jednáním do 30 dnů," uvedla mluvčí Písačková. Jeden z aktivistů má zaplatit 4000 a druhý 2000 korun.

K aktu, který vnímají jako vyjádření politického názoru, se přihlásili politický aktivista Otakar van Gemund a další členové skupiny Kaputin, která mimo jiné vystupuje proti politickému režimu v Ruské federaci a jejímu prezidentu Vladimiru Putinovi.

Gemund v rozhovorech s novináři vyhození kytic odůvodnil tím, že památník 17. listopadu na Národní třídě považuje za symbol demokracie. Lidé jako Babiš či Okamura se podle aktivisty nechovají podle demokratických pravidel. Prohlásil, že demokracii je potřeba chránit, a to i radikálně.

Policie po incidentu uvedla, že věc považuje za přestupek a postoupila ji správnímu orgánu, kterým je úřad Prahy 1. Ten věc řeší na základě záběrů z bezpečnostních kamer jako úmyslné neoprávněné užívání cizího majetku.

Související

Policie ČR, ilustrační fotografie

Mela u čínské ambasády v Praze. Lidé házeli přes plot deštníky a krysy

Asi 15 lidí dnes přišlo demonstrovat k čínskému velvyslanectví v Praze proti režimu v této zemi. Na pozemek velvyslanectví naházeli přes plot deštníky a papírové krysy se vzkazy jako "Svobodu Tibetu" nebo "Svobodný Hongkong". Zhruba po čtvrt hodině se protestující poklidně rozešli. Akci pořádal spolek Kaputin v čele s Otakarem van Gemundem, který na sebe předloni upozornil vyhozením kytic od některých politiků při oslavách výročí 17. listopadu.
Lidé vyhodili květiny od Miloše Zemana a Andreje Babiše do koše

Policie stále řeší vyhozené kytice z Národní, čeká na výši škody

Pražští policisté ještě neuzavřeli případ kytic některých politiků, které aktivisté v sobotu odnesli od památníku 17. listopadu 1989 na Národní třídě a vyhodili do nedalekého odpadkového koše. Stále totiž nedostali od všech poškozených majitelů květin vyčíslenou škodu, která jim tím případně vznikla, řekl dnes ČTK policejní mluvčí Tomáš Hulan. Teprve poté může policie stanovit právní kvalifikaci incidentu. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) o víkendu vyjádřil přesvědčení, že případ skončí jako přestupek a policie bude moct řešit závažnější věci.

Více souvisejících

Otakar van Gemund (aktivista) 17. listopad Praha Andrej Babiš Tomio Okamura

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

včera

včera

včera

Dominika Feriho převezli zpět do vězení. Ke zranění mělo dojít jinak

Exposlanec Dominik Feri, který si odpykává tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, je zpátky v teplické nemocnici. V uplynulých dnech ji vyměnil za prostředí vězeňské nemocnice v Praze na Pankráci, protože panovaly obavy z možné nákazy virem HIV. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy