Čunek nebude kandidovat na předsedu KDU-ČSL, důvodů má hned několik

Hejtman Zlínského kraje a senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) nebude kandidovat na předsedu lidovců. Čunek se chce věnovat kraji. Stát se předsedou strany mají zájem první místopředseda strany a bývalý ministr zemědělství Marian Jurečka, předseda poslaneckého klubu Jan Bartošek a poslanec Marek Výborný. Sjezd lidovců bude v březnu.

Čunek ČTK řekl, že má v kraji hodně práce, v poslední době se zaměřuje zejména na snahu vybudovat ve Zlíně novou krajskou nemocnici. Uvedl také, že jeho názory na některé strategické kroky, jako byl například vstup do vlády, jsou diametrálně rozdílné od jeho kolegů a mohly by způsobovat kontroverzi. "Mohlo by to způsobovat velké napětí," uvedl Čunek.

"Abych stihl Senát i kraj, nemohu se teď věnovat tomu, abych přesvědčil kolegy, kteří měli jiný názor na politiku a jsou v Poslanecké sněmovně, aby svůj názor nějak změnili," řekl Čunek.

Skutečnost, že nebude kandidovat na předsedu strany, oznámil Čunek v pátek na okresní konferenci lidovců ve Vsetíně. Dnes však nevyloučil, že v budoucnu by se tak mohlo stát. Podporu žádnému ze tří kandidátů vyjádřit nechtěl. "Nechť se mí kolegové rozhodují nezávisle na mně," uvedl Čunek.

Dosavadní předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek, který stranu vede od roku 2010, nebude na březnovém sjezdu funkci obhajovat. Strana podle něj potřebuje nový impulz, který jí už on sám nedokáže dát.

Rozhodnutí nekandidovat oznámil Bělohrádek na loňské říjnové celostátní konferenci lidovců. Brzké ohlášení svého záměru zdůvodnil tím, že chce poskytnout kandidátům čas, aby se představili členské základně a prezentovali svou vizi směřování strany. Uvedl, že svých možných nástupců vidí několik, o jménech ale nechtěl spekulovat. Nehodlá ani žádného kandidáta osobně podpořit.

Vážení novináři a pane Paroubku, J. Čunek na předsedu KDU-ČSL kandidovat nebude, oznámil. Můžete ho tedy letos ze svých spekulací v tomto směru již směle definitivně vynechat. Konec hlášení.

— Pavel Bělobrádek (@PavelBelobradek) 18. února 2019

Volbě nového stranického lídra budou předcházet dvě debaty kandidátů. Jedna se koná dnes v Brně, druhá 25. února v Praze. "V Praze bychom to chtěli otevřít i pro veřejnost, aby lidé mohli pokládat dotazy, bylo to pro ně atraktivní a aby se tam všichni kandidáti mohli projevit," řekl počátkem ledna Bělobrádek. Veřejné debaty by podle něj měly přispět k tomu, aby souboj o předsednictví byl soubojem koncepcí, a ne pouze sjezdového projevu.

Pod novým předsedou lidovce na konci května čeká první test voličské obliby v podobě voleb do Evropského parlamentu, ve kterých strana obhajuje tři mandáty.

Související

Více souvisejících

Jiří Čunek sjezd KDU-ČSL 2017

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 21 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy