Krym byl přeměněn na vojenskou základnu, tvrdí ukrajinský velvyslanec v ČR

Nejdůležitějším a nejnebezpečnějším následkem ruské okupace poloostrova Krym je skutečnost, že byl přeměněn na vojenskou základnu, na které mohou být jaderné zbraně. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ukrajinský velvyslanec v Česku Jevhen Perebyjnis. Rusko podle něj neustále navyšuje počet vojáků, umisťuje na poloostrově moderní zbraně, začalo také s urychlenou revitalizací starých sovětských zbrojovek, letišť, úložišť, mimo jiné pro jaderné zbraně.

Znepokojující je také situace z hlediska lidských práv na Krymu. "Ideologie vojenského shromaždiště určila směřování všech jiných oblastí života na Krymu," řekl Perebyjnis.

"Pro potřeby vojenské základny Rusko nepotřebuje 2,5 milionu obyvatel na poloostrově, navíc obyvatel, kteří jsou zvyklí na demokratické ukrajinské poměry a svobodu projevu," doplnil. Proto podle velvyslance Rusko začalo hned po obsazení vytlačovat původní obyvatelstvo a nahrazovat jej "poslušnými migranty z Ruska".

Venkovní výstava fotografií o událostech Euromajdanu v Kyjevě v roce 2014 je k vidění před budovou Velvyslanectví Ukrajiny.Hrdinové neumírají.Fotograf - Olexij Furman.#Euromaidan #Maidan pic.twitter.com/St7a3l20MI

— UKR Embassy in CZE (@UKRinCZE) 20. února 2019

Posledních pět let podle Perebyjnise přineslo také fatální následky pro ekologickou situaci na poloostrově. "Nezodpovědné hospodaření Ruska na poloostrově jako na nevlastním statku negovalo všechno, co Ukrajina pěstovala a rozvíjela desítky let," řekl. Problémy se do značné míry vyhrotily v průběhu nezákonné výstavby takzvaného krymského mostu, který spojuje ruskou pevninu s Krymem. "Nejen, že je obtížnou překážkou pro lodní dopravu a navigaci, ale má výrazně negativní vliv na přírodní prostředí Černého a Azovského moře," poznamenal velvyslanec.

Přesto ale Ukrajina v poslední době dosáhla značného pokroku. Ukrajinská ekonomika podle Perebyjnise roste 12. čtvrtletí po sobě. Země také započala s reformami, mezi kterými velvyslanec zmínil deregulaci podnikání, zlepšení podnikatelského prostředí, zvýšení efektivity správy státních investic a státního sektoru ekonomiky, úspěšnou realizaci asociační dohody Ukrajiny s Evropskou unií a zavedení zóny volného obchodu.

"Podíl vývozu například do Evropské unie v rámci celkové struktury ukrajinského vývozu činí dnes víc než 42 procent. To znamená, že Evropská unie se stala hlavním obchodním partnerem Ukrajiny. V roce 2018 jsme prodávali do Evropské unie více zboží, než kterýkoli jiný rok předtím v historii hospodářských vztahů mezi Ukrajinou a Evropskou unií," řekl Perebyjnis. Zmínil také ukrajinským parlamentem nedávno schválený ústavní dodatek, který zavazuje zemi k členství v EU a Severoatlantické alianci.

Ukrajina se podle diplomata neobejde bez pomoci mezinárodního společenství. Podle něj je nutné zapojit nové nástroje tlaku na Moskvu, zesílit sankce a politickou izolaci. "Jsme přesvědčeni, že je nutno přijít na novou úroveň omezujících opatření vůči Rusku, které by se přibližovaly někdejším opatřením vůči Sovětskému svazu nebo jiným totalitním režimům," poznamenal Perebyjnis. Česku poděkoval mimo jiné za "důslednou politiku neuznání ruského pokusu o anexi Krymu."

Referendum o připojení Krymu k Ruské federaci se uskutečnilo 16. března 2014 a 96,8 procenta hlasujících se v něm vyslovilo pro spojení s Ruskem. Už v únoru obsadili parlament na Krymu a budovu místní vlády neoznačení vojáci. Ruský parlament schválil 1. března 2014 záměr prezidenta Putina nasadit na Krymu vojáky kvůli údajně potřebě chránit životy Rusů na Krymu.

Související

Chlapec na videu plivl ukrajinské spolužačce do tváře.

Školák poplival Ukrajinku a ještě se tím chlubil. Rakušan chování odsoudil

Ukrajinská dívka si natočila video, na němž ji skupinka českých dětí slovně a fyzicky napadá kvůli jejímu původu. Agresivní chlapec na snímku vychvaloval Rusko a jakmile se ohradila, plivl jí do tváře. Video sdílené na Twitteru získalo pozornost ministra vnitra Rakušana i školství Beka. Matce dítěte se podařilo získat právníka, který situaci bude řešit.
Jevhen Perebyjnis

Ukrajina chce ještě letos jednat o vstupu do Evropské unie

Ukrajina by chtěla podle náměstka ukrajinského ministra zahraničí Jevhena Perebyjnise zahájit jednání o vstupu do EU letos v prosinci. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila (ODS) by tomu mohla pomoci i konference šéfů parlamentů zemí EU a kandidátských států, která se za měsíc uskuteční v Praze. 

Více souvisejících

Jevhen Perebyjnis Ukrajinská krize Krym velvyslanectví Ukrajiny

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 5 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 5 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 6 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 8 hodinami

Jun Sok-jol

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

před 9 hodinami

Donald Trump

Trump si může dovolit všechno, chová se jako král. Proč ho nikdo nezastaví, ptají se Američané

Rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zavést plošná cla ve výši 10 procent na většinu dováženého zboží a ještě přísnější sazby na některé vybrané země vyvolalo silnou reakci jak v zahraničí, tak i mezi obyčejnými Američany. Zatímco administrativa prezentuje nové opatření jako cestu k „ekonomickému osvobození“, mnozí občané Spojených států mají z nových tarifních politik obavy. Redakce BBC oslovila Američany, aby zjistila, jak vnímají dopady Trumpových cel na jejich každodenní životy.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

Trump ustoupit odmítá, naopak chystá nová cla. Američany už teď vyjdou na tisíce dolarů

Nová vlna cel zavedená prezidentem USA Donaldem Trumpem vyvolala obavy z vážných dopadů na americkou ekonomiku i globální finanční trhy. Podle některých měřítek jde o nejvyšší cla za posledních sto let. Navzdory rostoucímu tlaku a odvetným opatřením jiných zemí však Trumpova administrativa nehodlá změnit kurz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy