Česko poslalo do světa atašé pro kybernetickou bezpečnost. Jsou v USA, Bruselu a Izraeli

Česko vytváří síť diplomatů zaměřených na kybernetickou bezpečnost. Jsou již ve Washingtonu, Tel Avivu a Bruselu, kde sídlí Evropská unie a Severoatlantická aliance (NATO). Atašé zaměření na ochranu informačních a komunikačních systémů jsou pracovníky Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad chce síť těchto atašé dále rozšiřovat.

"Jde o zaměstnance úřadu, kterým ministerstvo zahraničí zapůjčilo diplomatickou hodnost," řekl Lidovým novinám mluvčí NÚKIB Radek Holý. "První kybernetický atašé nastoupil na ambasádu v USA zkraje roku 2016," doplnil.

NÚKIB nechtěl činnost těchto pracovníků upřesňovat. Podle mluvčího úřadu jsou ale v kontaktu se zahraničními bezpečnostními institucemi, například s FBI, Pentagonem a Národní bezpečností radou v USA. Pozornost amerických úřadů vzbudilo třeba loňské varování NÚKIB před možným bezpečnostním rizikem při používání produktů čínských firem Huawei a ZTE. "V podstatě všechny výše zmíněné instituce projevily zájem o briefingy na toto téma, neboť měly informace pouze z médií," uvedl Holý.

"Jedním z důvodů, proč jsme si vybrali USA a Izrael, je také to, že patří mezi státy, které nejvíce čelí kybernetickým útokům. Chceme mít informace z první ruky," řekl Daniel Bagge, atašé pro kybernetickou bezpečnost ve Washingtonu.

"Když máme přístup k partnerům v daném regionu, jsme schopni zjistit přesné technické detaily a můžeme například varovat subjekty, na které dopadá český zákon o kybernetické bezpečnosti," dodal.

Loni podle něj NÚKIB třeba pořádal cvičení pro Kongres USA simulaci kybernetických útoků, které se uskutečnily při ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym. "Akce se zúčastnilo několik desítek osob. Jednotlivé skupiny účastníků reagují na eskalující scénář a musí odpovídat na otázky spjaté s řešením, a to z technického, právního a diplomatického hlediska," popsal cvičení Bagge.

Související

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů. Analýza

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

Více souvisejících

diplomacie Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Kybernetická bezpečnost počítače

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy