Praha - Rezignovat na post ministra obrany se Alexandr Vondra (ODS) nechystá. Je mu ale líto, že jeho čtvrteční projev v Poslanecké sněmovně vyvolal tak negativní ohlasy.
"Mrzí mě, že můj dnešní projev způsobil takový rozruch," řekl Vondra, když ve čtvrtek večer předstoupil před novináře."Přihlásil jsem se k politické odpovědnosti a nevyhýbám se jí. Řekl jsem, jaké bylo pozadí, a vysvětlil jsem souvislosti předsednictví a jasně jsem se omluvil za způsob komunikace na začátku kauzy," zopakoval Vondra.Na otázku, zda se chystá odstoupit, odpověděl jen nepřímo. "Ústupu brání naše čest a neprostupný les za námi," řekl ministr, na jehož hlavu se snesla vlna kritiky po jeho projevu ve sněmovně, kdy se snažil vysvětlit okolnosti kauzy ProMoPro.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však označil jeho vystoupení za sebestředně arogantní, předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík potom překvapivě vyzval Vondru k rezignaci. K té se později připojil také Kalousek, nebo opoziční sociální demokraté. Další koaliční partner, Věci veřejné se přímé odpovědi vyhýbaly. "Pan ministr by měl nést politickou odpovědnost," řekl předseda VV Radek John, nevysvětlil však, zda se tím rozumí odchod Vondry z čela rezortu.Zatímco koaliční strany TOP 09 a VV by se rádi sešly v rámci tzv. K9, premiér Petr Nečas (ODS) kolegům z Bruselu vzkázal, že situace je sice vážná, ale že jim doporučuje především zklidnit emoce. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř ve čtvrtek uvedl, že koaliční jednání se uskutečnit mohou, ale až po návratu Nečase z jednání EU.Vondra čelí kritice kvůli hospodaření během českého předsednictví EU. V kauze ProMoPro se jedná o předražené zakázky, které společnost získala bez výběrového řízení během českého předsednictví Evropské unii. Informace, které média zveřejněla v úterý, naznačují, že někdejší ministr pro evropské záležitosti Vondra musel o kontroverzní zakázce vědět. Celou věc již vyšetřuje policie. Ministerstvo financí zpochybnilo vyplacení asi 240 milionů korun z celkových 525 milionů korun, které firma ProMoPro od úřadu vlády získala.
Související
Žádné výmluvy a výjimky. Trumpova Amerika reaguje na české obranné výdaje
Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let
ministerstvo obrany , Alexandr Vondra
Aktuálně se děje
včera
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
včera
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
včera
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
včera
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
včera
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
včera
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
včera
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
včera
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
včera
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
včera
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
včera
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
včera
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
včera
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
včera
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
včera
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
včera
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
včera
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
včera
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
včera
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
včera
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková