Do ČR přijel šéf nizozemské diplomacie. S Petříčkem řešil řadu ožehavých témat

O brexitu, inovacích, spolupráci na vnitřním trhu Evropské unie nebo o kybernetické bezpečnosti dnes hovořili ministři zahraničí Tomáš Petříček a jeho nizozemský protějšek Stef Blok. Mluvili také o dalším rozšiřování EU na západ Balkánu nebo o situaci na Ukrajině. Ministři to řekli na tiskové konferenci v Černínském paláci.

Blok je po třech letech první nizozemský ministr zahraničí, který Česko navštívil. Podle Petříčka ČR a Nizozemsko spojuje řada témat, u kterých mají společný postoj. Zmínil spolupráci na vnitřním trhu EU. "Naším cílem je vnitřní trh Evropské unie dokončit tak, aby z něj všechny členské země těžily, aby měly prospěch z tohoto významného projektu," řekl Petříček.

Dodal, že řešili i témata, u kterých se pohled obou diplomacií liší, zmínil například migraci. Tématem byla i otázka rozšíření EU o Severní Makedonii a Albánii, což ČR podporuje.

Česká republika podporuje návrh Nizozemska na vytvoření lidskoprávního sankčního systému #EU. Na této problematice jsme připraveni s Nizozemskem úzce spolupracovat. ?????? pic.twitter.com/JZKjftJBt3

— Tomáš Petříček (@TPetricek) 6. března 2019

Nizozemsko podle Petříčka patří mezi světové lídry v kybernetické bezpečnosti. "Věřím, že spolupráce v takových oblastech může mít přínos pro naši bezpečnost a pro naši spolupráci v Evropě," dodal. Oba ministři se shodli v tom, že je potřeba, aby byla posílena schopnost lidí ověřit si, jaké informace k nim směřují a zda jsou pravdivé.

Nizozemský ministr na otázku ohledně vztahu k čínské firmě Huawei připomněl, že vlády mají informace zpravodajských služeb, že hrozba kybernetických útoků ze strany Číny nebo Ruska existuje. Neznamená to ale podle něj, že by mělo být zcela ukončeno obchodování se společnostmi z těchto zemí. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni označil technologie čínských společností Huawei a ZTE, které používají i česká ministerstva a mobilní operátoři, za bezpečnostní riziko.

Blok považuje vzájemné vztahy ČR a Nizozemska za výjimečně dobré. Za oblast, ve které mohou obě země vzájemně pokročit, označil inovace. Oba ministři se podle něj dohodli, že je kvůli inovacím potřeba bilaterální evropská spolupráce. Na květen proto plánují bilaterální jednání, které by se zaobíralo naplňováním inovačních strategií. Výsledkem podle něj může být vytvoření dalších možností pokročilé technologické spolupráce.

Blok zmínil také otázku brexitu, který podle něj bude mít zásadní negativní dopad. Obě země jsou ale podle něj dobře připraveny.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček Stef Blok (nizozemský šéf diplomacie) ministerstvo zahraničí Nizozemí Česká republika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy