Petříčkova cesta do Francie byla zrušena. Kvůli výroku Babiše o Macronovi?

Dvoudenní návštěva ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ve Francii byla zrušena kvůli termínové kolizi na francouzské straně, řekl mluvčí ministerstva Michal Bucháček. Nemá to podle něj žádný politický nebo diplomatický důvod. Popřel tedy souvislost s výrokem premiéra Andreje Babiše (ANO). Cesta se měla uskutečnit 10. a 11. března, nový termín zatím není vyjednaný.

V neděli se měl Petříček setkat se studenty Carnotova lycea v Dijonu. O den později měl mimo jiné jednat se svým francouzským protějškem Jeanem-Yvesem Le Drianem o brexitu, ale také o migraci a ve spojitosti s ní i o bezpečnostní situaci v Africe. České ministerstvo zahraničí předpokládalo, že by mohla dojít řeč na vojenskou misi v Mali, do které vyslalo své vojáky i Česko a v níž je Francie silně zastoupena.

Macron svoji vizi EU předestřel v textu otištěném v denících ve všech 28 členských zemích. Vyslovil se pro "evropskou obrodu". Text obsahuje mimo jiné návrh na vznik evropského azylového úřadu či klimatické banky a také varuje, že "ještě nikdy nebyla Evropa v takovém ohrožení". V té souvislosti připomněl brexit i uzavírání se do nacionalismu.

Citoyens d’Europe, je m’adresse à vous car il y a urgence.https://t.co/fVFZ0O5ekQ

— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) 4. března 2019

Text podpořily například vlády Belgie a Finska, předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker či předseda Evropské rady Donald Tusk.

Za líbivě prezentované, ale "úplně mimo realitu" označil Macronovy návrhy český premiér Babiš. "Už jsem vypozoroval, že když Francie říká více Evropy, myslí tím ve skutečnosti více Francie," řekl Babiš serveru Parlamentní listy. Dodal, že unie se musí vrátit ke svým kořenům a v první řadě se soustředit na dokončení společného trhu, odstranění ekonomických bariér a řešení bezpečnostní situace.

Vláda v pondělí projedná návrh Petříčkovy cesty do Belgie, kde by se měl zúčastnit konference na podporu budoucnosti Sýrie a regionu, jež se koná v Bruselu mezi 12. a 14. březnem.

Kabinet se také bude zabývat návštěvou Severní Makedonie a Albánie ve dnech 14. a 15. března, na které chce Petříček podle předkládací zprávy mimo jiné vyjádřit podporu snahám o evropskou integraci obou zemí a euroatlantickou integraci Severní Makedonie. V Severní Makedonii se Petříček setká se svým protějškem Nikolou Dimitrovem, předsedou vlády Zoranem Zaevem a místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Bujarem Osmanim. V Albánii bude mimo jiné jednat s předsedou vlády a ministrem pro Evropu a zahraniční věci Edim Ramou.

Související

ČSSD

ČSSD čeká v lednu sjezd. Bude se hledat náhrada za exministra Petříčka

ČSSD bude v lednu na sjezdu hlasovat o nových stanovách a volit místopředsedu, řekla dnes ČTK mluvčí sociální demokracie Jitka Pavlíková. Nejužší vedení ČSSD totiž na konci října opustil místopředseda a bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček. Sjezd se nakonec místo původně zvažovaného Hradce Králové uskuteční v sobotu 7. ledna v Brně a mezi důležité body bude patřit i potvrzení mandátů členů a náhradníků ústřední kontrolní komise.

Více souvisejících

Tomáš Petříček ministerstvo zahraničí Francie Andrej Babiš Jean-Yves Le Drian Emmanuel Macron

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy