Novým šéfem lidovců bude Výborný, nebo Jurečka. Ten na sjezdu rozdával med

KDU-ČSL musí být stranou lidovou, otevřít se osobnostem z různých oblastí a stát se mediálně zdatnou, řekl kandidát na předsedu lidovců Marian Jurečka. Projev před volbou zprvu pojal jako převyprávění svého životního příběhu v souvislosti s působením v mládežnické organizaci KDU-ČSL, posléze se dostal k prioritám, které by chtěl v případě zvolení prosazovat. Podle Jurečky je důležité výrazně ekonomicky podpořit rodiny, zavést mezigenerační solidaritu do společnosti nebo zabývat se změnou klimatu. Kromě Jurečky kandidují do čela strany Marek Výborný, Jan Bartošek a Jaroslav Vlach. Dosavadní předseda Pavel Bělobrádek se o pozici už neuchází.

Ze svých zkušeností z mládežnické organizace vychází Jurečka i pro jeden z úkolů, který si dal: chce se zaměřit na regiony, kde je KDU-ČSL vnímána špatně. "Pokud z celostátního vedení nepodpoříme intenzivněji práci ve Středočeském, Plzeňském, Libereckém, Ústeckém kraji, těžko může mít KDU-ČSL jistou budoucnost. Jako případný předseda beru jako velký úkol, abychom se na tyto kraje zaměřili a pomohli jim v tom, aby mohli mít lepší podmínky pro svoji práci," řekl bývalý ministr zemědělství.

Strana má podle Jurečky na víc. Dosáhnout toho může tím, že bude pro lidi srozumitelná. Voliči musí vědět, že se lidovci vždy bijí za jejich zájmy, že umí řešit konkrétní problémy, míní Jurečka. Chce KDU-ČSL otevřít osobnostem z různých oblastí života, ne však za cenu rozmělňování stranického programu. Zmínil, že ke spolupráci pozval například Jitku Seitlovou, jež se v březnu stala místopředsedkyní krajského výboru KDU-ČSL v Olomouckém kraji, nebo primáře Lumíra Kantora. Oba podle Jurečky dnes tvoří značku KDU-ČSL.

Po proslovech kandidátů proběhlo hlasování všech přítomných delegátů a máme tu výsledky! Do druhého kola volby se dostali @MarekVyborny a @MJureka! Ať vyhraje ten nejlepší. #sjezdKDU2019 #novysefKDU #kducsl #lidovci #brno pic.twitter.com/rMpkMyAvFL

— KDU-ČSL (@kducsl) 29. března 2019

Lidovci podle něj musí také lépe propagovat svoji práci. "Umět to prodat, prezentovat, to je to, co nám dneska chybí a co neumíme tak dobře," řekl. Strana musí být také kompetentní v sociální a ekonomické politice. "Chceme bránit naše firmy, aby se nedováželo zboží ze třetích zemí, které jim způsobuje nekalou konkurenci. Nebo také to, že zisk se bude danit tam, kde hodnota vzniká, že si firmy nebudou zisky vyvádět do daňových rájů" uvedl.

Prosazovat chce také ekonomickou podporu rodin. "Kdo poctivě pracuje, musí umět uživit sebe a svoji rodinu. A ne že bude obíhat obrovské množství různých typů sociálních dávek a příspěvků na bydlení," řekl. Chce také navrhnout, aby jeden týden dovolené měli navíc rodiče malých dětí, zavést mezigenerační solidaritu skrze již podané poslanecké novely zákonů nebo řešit změnu klimatu.

Předseda, který vzejde z volby, podle něj nebude v jednoduché situaci. "Nenabízím nic víc, než svoji zkušenost mezinárodní, evropskou, vládní, svoji pracovitost, kompetentnost. To ale stačit nebude a jeden člověk to rozhodně nezvládne. Budu potřebovat, abychom tvořili jeden tým," poznamenal Jurečka.

Delegátům rozdal jako dárek med. Podle Jurečky je to symbol toho, jaká by měla být politika strany. "Podílí se na tom práce tisíců drobných jedinců. Byl bych rád, abychom takto my spolupracovali a vytvářeli hodnotu, která má smysl a je pozitivní," řekl.

Související

Sjezd KDU-ČSL 2019

Jurečka po sjezdu KDU-ČSL: Lidsky to hodně zamrzí a bolí

Lidovec Marian Jurečka utrpěl na sjezdu v Brně porážku v boji o předsednický post. Navíc čelil tvrdí kritice a tak se rozhodl, že na jiná místa ve vedení KDU-ČSL kandidovat vůbec nebude. Sám říká, že není zhrzený, ale že jej bolí, co se ony dva sjezdové dny v Brně dělo.

Více souvisejících

Sjezd KDU-ČSL 2019 Marian Jurečka (KDU-ČSL) KDU - ČSL

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 37 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy