Členství ČR v EU a NATO je základ zahraniční politiky, myslí si europoslanec Svoboda

Členství České republiky v Evropské unii je vedle členství v NATO základem zahraniční politiky. Na sjezdu KDU-ČSL v Brně to dnes řekl europoslanec a lídr lidovecké kandidátky do květnových evropských voleb Pavel Svoboda. Podle něj neexistuje ke členství v unii alternativa. V Evropské unii je ale stále co zlepšovat, řekl Svoboda. Zmínil například hlídání mezí pravomocí unie nebo zjednodušení unijní legislativy.

Podle Svobody je unie úspěšným příběhem. "Je příkladem pro 70 let míru, díky kterému máme blahobyt, jaký tady nebyl. Volnému exportu vděčíme za třetinu ekonomiky, závisí na něm každé šesté pracovní místo. Lidé ale nepřemýšlejí a berou blahobyt jako samozřejmost," uvedl Svoboda.

Podle něj musí být Evropská unie solidární, ale ne naivní. "Potřebujeme model, který umožní unii jednat tam, kde to Evropané očekávají a kde na to členské státy nestačí. Jedná se o bezpečnost, boj proti nelegální migraci, ochranu vnějších hranic," řekl Svoboda.

Důležité je podle něj bojovat také proti dezinformacím. "Rusko, Írán a Čína, to jsou nejnebezpečnější propagandy na světě. Proto podporujme projekt evropské obranné spolupráce," doplnil Svoboda.

Podle něj je ale na projektu Evropské unie stále co zlepšovat. "Abychom měnili současné nedostatky unie, musíme provětrat neustále se množící unijní agentury, zda má jejich činnost smysl a nedublují se. Je potřeba zjednodušit unijní legislativu a hlídat subsidiaritu a meze pravomocí unie," řekl Svoboda. Podle něj je potřeba hlídat především Evropskou komisi. "Je prolezlá liberály, a proto komise potom financuje třeba kampaň za homosexuální manželství. Nespadá to do pravomocí unie, a tak nesmí být ani tato kampaň financovaná z unijního rozpočtu," uvedl Svoboda.

Dvoudenní sjezd KDU-ČSL v Brně zvolil nové vedení. Po osmi letech v čele vystřídal Pavla Bělobrádka poslanec Marek Výborný. Sjezd zvolil i nové předsednictvo a část celostátního výboru.

Dvojka kandidátky Tomáš Zdechovský ocenil, že lidovci v Evropském parlamentu pracovali společně i přes občas rozdílné názory. Podle něj se europoslanci za KDU-ČSL snažili pomáhat obyčejným lidem. "Nechtěl jsem být člověk jednoho tématu, být ten, který je nudný a který nedokáže se občas uvolnit. Proto jsem se snažil věnovat tématům, kterým se ostatní nevěnovali," řekl Zdechovský. Svými kroky si podle něj vysloužil od premiéra Andreje Babiše (ANO) přezdívku "největší udavač v Evropském parlamentu".

Michaela Šojdrová, která je na kandidátce na třetí pozici, také poděkovala Svobodovi i Zdechovskému za spolupráci. Podle ní budou lidovci usilovat i v dalším funkčním období o to, aby se zrušila dvě sídla Evropského parlamentu v Bruselu a Štrasburku a zůstalo jen jedno. V EP chce dále prosazovat bezpečnost, lidská práva, solidaritu, vzdělání a podporu rodin. Chtěla by se také stát členkou zemědělského výboru.

Související

Tomio Okamura

Okamura se má omluvit europoslancům za tvrzení o migrantech

Předseda hnutí SPD a místopředseda Sněmovny Tomio Okamura se má veřejně omluvit europoslanci za KDU-ČSL Tomáši Zdechovskému a jeho bývalému kolegovi Pavlu Svobodovi za nepravdivé tvrzení, že hlasovali pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Dnes o tom nepravomocně rozhodl soud.
Miloš Zeman

Mela u Hradu. 200 lidí protestovalo proti Zemanovi, dorazil i Hayato Okamura

Zhruba dvě stovky lidí se dnes sešly na pražském Hradčanském náměstí u sochy Tomáše Garrigua Masaryka, aby vyjádřily nesouhlas s jednáním prezidenta Miloše Zemana. Podle organizátorů protestu prezident několikrát porušil ústavu, naposledy otálením s odvoláním Antonína Staňka (ČSSD) z funkce ministra kultury. Demonstraci pořádali fotograf Tom Rimpel, aktivista Ray Baseley a překladatel a bývalý diplomat Fedor Bruoth. Mezi řečníky vstoupil například religionista Hayato Okamura nebo právník a bývalý poslanec Evropského parlamentu Pavel Svoboda.

Více souvisejících

Pavel Svoboda KDU - ČSL Sjezd KDU-ČSL 2019

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 15 minutami

před 40 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy