E-knihy budou levnější? Rozpočtový výbor podpořil nižší DPH i novelu EET

Sněmovní rozpočtový výbor dnes podpořil návrh na zvýšení limitu pro možnost evidovat tržby bez připojení k internetu. Nově by tak mohli této možnosti využít podnikatelé, kteří budou mít hotovostní tržby během 12 měsíců do 600.000 korun. Stejný pozměňovací návrh doporučil plénu schválit ve vládní novele o elektronické evidenci tržeb také hospodářský výbor. Ministerstvo financí úpravu podpořilo, původně navrhovalo hranici 200.000 korun.

Rozpočtový výbor se souhlasem ministerstva rovněž podpořil návrh na snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na elektronické knihy a audioknihy z 21 na deset procent. Oba výbory doporučily Poslanecké sněmovně novelu o EET schválit.

"Zrovnoprávnění tištěných a digitálních knih z hlediska uplatňované sazby DPH považuje MF za žádoucí," uvedlo ministerstvo v materiálu pro jednání výboru. Úřad odhaduje, že změna sníží příjmy veřejných rozpočtů o zhruba 200 milionů korun ročně.

Rozpočtový výbor dnes podpořil návrh naší poslankyně @v_kovarova na snížení DPH na e-knihy z 21 % na 10 %. https://t.co/euk9hQZyEL

— Hnutí STAN (@STANcz) 3. dubna 2019

Rozpočtový výbor dnes zároveň schválil, že předvánoční prodej kaprů od 18. do 24. prosince nebude podléhat evidenci tržeb. Hospodářský výbor doporučil odlišnou úpravu, podle které by podnikatelé při předvánočním prodeji všech sladkovodních ryb od 17. do 24. prosince mohli využít off-line režim evidence tržeb.

Novela k EET prošla v únoru na osmý pokus prvním čtením v Poslanecké sněmovně. I dnes doprovázely projednávání novel spory mezi opozicí a vládními stranami o potřebnosti a přínosu EET. Konečné slovo při schválení změn bude mít jednání Poslanecké sněmovny.

Novela zákona o EET především reaguje na předloňské rozhodnutí Ústavního soudu, který část zákona zrušil. Rozšiřuje evidenci na další odvětví, která jí dosud nepodléhala, třeba služby řemeslníků. Části podnikatelů má usnadnit evidování tržeb tak, aby to mohli dělat bez připojení k internetu. Norma rovněž posouvá do desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty například stravovací služby, úklidové práce, domácí pečovatelské služby, vodné a stočné nebo prodej řezaných květin.

Takzvaný zvláštní režim EET, tedy evidence bez připojení k internetu, je určena pro podnikatele, kteří nejsou plátci DPH a mají nejvýše dva zaměstnance. Ministerstvo ani rozpočtový a posléze hospodářský výbor dnes nepodpořily návrh, aby se EET vztahovala jen na plátce daně z přidané hodnoty, tedy na podnikatele s ročním obratem nad jeden milion korun. Úřad i výbor rovněž odmítly v rámci novely zákona o DPH i zvýšení limitu pro povinnou registraci k DPH na 1,5 milionu i dva miliony korun.

Související

Ilustrační foto

V EU výrazně zlevní elektronické publikace, Česko návrh dlouho blokovalo

Ministři financí zemí EU dnes v Lucemburku otevřeli cestu k tomu, aby státy unie mohly přeřadit elektronické publikace do snížené, supersnížené či nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Rakouský ministr financí Hartwig Löger připomněl, že rozhodnutí je součástí širší unijní snahy modernizovat systém unijní DPH pro digitální hospodářství.

Více souvisejících

e-knihy DPH Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy