V EU výrazně zlevní elektronické publikace, Česko návrh dlouho blokovalo

Ministři financí zemí EU dnes v Lucemburku otevřeli cestu k tomu, aby státy unie mohly přeřadit elektronické publikace do snížené, supersnížené či nulové sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Rakouský ministr financí Hartwig Löger připomněl, že rozhodnutí je součástí širší unijní snahy modernizovat systém unijní DPH pro digitální hospodářství.

Lucemburský ministr Pierre Gramegna dnešní potvrzení, které umožní srovnat sazby pro klasické a elektronické publikace, označil přímo na jednání ministerské rady za historické a zásadní. Věc dlouhou dobu blokovala Česká republika ve snaze prosadit v radě přijetí obecného mechanismu přenesené povinnosti u DPH, známého jako reverse charge. I toto téma je dnes na jednání ministrů financí.

Unie vydavatelů rozhodnutí o sazbách vítá. Novela je podle ní dokladem toho, že EU reflektuje změny, k nimž došlo v posledních letech v oblasti konzumace obsahu novin, časopisů a knih, kdy stále roste význam distribuce jejich placených digitálních verzí. Vydavatelům přinese dodatečné finanční prostředky, které budou moci investovat jak do obsahu, tak do technologických změn, které digitální prostředí vyžaduje.

"Přivítali jsme změnu stanoviska některých členských zemí EU ke karuselovým operacím, což umožnilo České republice hlasovat pro snížení sazeb DPH pro digitální publikace. Doufáme, že novela směrnice povede také v ČR ke snížení sazby DPH pro digitální publikace ze současných 21 na 10 procent," uvedl výkonný ředitel Unie vydavatelů Václav Mach.

Podle stávajících pravidel podléhají elektronické služby standardní sazbě DPH, tedy nejméně 15 procent, papírové publikace, noviny a knihy ale mohou být zařazeny do nižší sazby, tedy nejméně pět procent. Některé země dokonce mohou aplikovat sazbu ještě nižší či nulovou.

Novela směrnice nyní státům umožní, pokud budou chtít, aplikovat sazby i na elektronické publikace. Supersnížené či nulové sazby budou moci použít jen ty státy, které už je mají u "klasických" knih a publikací. Nová pravidla mají platit dočasně, do začátku platnosti nových "definitivních" pravidel pro DPH, která by měla být v platnosti od roku 2022.

Ministři potvrdili možnost obecné reverse charge

Ministři financí zemí Evropské unie se dnes shodli na pravidlech, která státům EU umožní v boji s daňovými úniky používat obecný systém přenesené daňové povinnosti známý jako reverse charge. O takovou možnost velmi stála Česká republika, věc ještě jako ministr financí v EU dlouhodobě prosazoval nynější premiér Andrej Babiš.

Löger připomněl, že jde o opatření výjimečné a časově omezené, které by mělo pomoci zemím s "endemicky rozšířenými" takzvanými karuselovými podvody na DPH. Základem mechanismu reverse charge je přesun platby DPH z dodavatele na odběratele, což má bránit právě tomuto typu podvodů.

Finální schválení pravidel, které Evropská komise zemím nabídla po setrvalém tlaku z Prahy v prosinci 2016, bude možné až poté, co se k nim vyjádří Evropský parlament. O návrhu se opakovaně a neúspěšně v ministerské radě vyjednávalo, věc dlouhodobě blokovala především Francie. Situace se začala měnit až letos na jaře. Jako poslední dnes své výhrady na lucemburském jednání stáhlo Rumunsko.

Nyní potvrzený návrh doznal proti původní, komisí navržené verzi, několika změn. Obecný mechanismus bude moci použít země jen při splnění přísných kritérií a poté, co její žádost o použití reverse charge státy posvětí. Uplatnit mechanismus bude možné u transakcí týkajících se zboží a služeb nad 17.500 eur (asi 450.000 Kč). Je to vyšší částka než komisí původně navržených 10.000 eur. Země přitom bude muset splňovat některé dodatečné podmínky, třeba účinný a funkční systém elektronických hlášení.

Možnost využívání reverse charge je navíc časově omezena do 22. června 2022, kdy by podle představ Evropské komise měl v EU naběhnout nový "definitivní" systém pravidel pro DPH.

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Daně knihy e-knihy Ekonomika Andrej Babiš Unie vydavatelů

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy