Premiér ve vězení? Právník Kysela nám vysvětlil, co na to říká česká ústava

V dubnu ukončila policie vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, státní zástupce má nyní rozhodnout, zdali bude obžalován i premiér Andrej Babiš. Co by se dělo, pokud by byl úřadující předseda vlády odsouzen k trestu odnětí svobody? Ptali jsme se ústavního právníka Jana Kysely.

V polovině dubna předala Policie ČR státnímu zástupci spis v kauze Čapí hnízdo. Po více než tříletém vyšetřování navrhla obžalovat několik lidí včetně úřadujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). Státní zástupce nyní materiál studuje, poté má rozhodnout, zdali opravdu podá žalobu.

V souvislosti s možným odsouzením Babiše a faktem, že podle průzkumů veřejného mínění zůstává hnutí ANO nadále suverénně nejsilnější politickou stranou v zemi, se nabízí otázka, zdali je možné, aby předseda vlády úřadoval z vězení. EuroZprávy.cz proto oslovili ústavního právníka a vedoucího Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jana Kyselu.

Kysela považuje pobyt ve výkonu trestu za neslučitelný s výkonem funkce předsedy vlády. „Premiér omezený na svobodě těžko může předsedat vládě a Bezpečnostní radě státu, docházet do Poslanecké sněmovny, vyžádá-li si jeho přítomnost, vést úřední, politická i diplomatická jednání, vyřizovat spisy apod.,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

„Ve vězení by podléhal zákonu o výkonu trestu, jehož účelem je zajistit realizaci trestu, a nikoliv umožnit pokračovat v libovolné předchozí kariéře,“ doplňuje Kysela. Česká ústava však podle jeho slov nepředpokládá, že by podobná situace vůbec mohla nastat.

„Předseda vlády, jemuž by vznik takové překážky výkonu funkce hrozil, by měl podat demisi. Prezident republiky by ji přijal a nástupu do výkonu trestu by nic nebránilo,“ konstatuje ústavní právník.

Kdyby premiér otálel, bylo by podle Kysely na samotné vládě, aby přijala usnesení o své demisi a předsedu vlády „stáhla s sebou“. Pokud by otálel i kabinet, měla by Poslanecká sněmovna přistoupit k hlasování o nedůvěře, které by v případě úspěchu následovala povinná demise vlády.

„Ve všech případech by demisi přijal prezident republiky s tím, že by již premiéra nepověřil výkonem jeho funkce až do jmenování premiéra nového. Vládu v demisi by řídil místopředseda,“ popisuje Kysela pro EuroZprávy.cz.

Co by následovalo poté? „Nového předsedu vlády by bylo třeba jmenovat velmi záhy, protože Ústava a zákony počítají s tím, že nějakého máme,“ říká ústavní expert. Český premiér kupříkladu kontrasignuje prezidentovy akty a má i mnohé personální kompetence. Má také za úkol zastupovat prezidenta při uprázdnění úřadu či nezpůsobilosti jej vykonávat.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Jan Kysela premiér ČR Vláda ČR ústava čr vězení Čapí hnízdo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hokej, ilustrační fotografie.

Z posil z NHL už reprezentaci opustil Zadina, následoval ho i Kodýtek. Týmu bude pomáhat kouč Gross

Týden před startem světového šampionátu v Praze a Ostravě se český národní tým ukazuje fanouškům v Brně, kde se konají České hokejové hry. Jedná se o závěrečnou přípravu na hokejový vrchol této sezóny v domácím prostředí, a proto není divu, že je o tuto akci mezi hokejisty ohromný zájem a na závěrečnou přípravu tak přijelo ze zámoří až deset hokejistů. Národní tým už ale stihli po úvodním zápase v Brně s Finy (1:4) opustit Filip Zadina ze San Jose a Petr Kodýtek z Ilvesu Tampere. Posilu si pak do realizačního týmu přivedl i ze Sparty, a to trenéra Pražanů Pavla Grosse, jenž bude pomáhat se skautingem. 

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Anthony Blinken a Yoav Gallant

USA nadále odrazují Izrael od postupu do Rafáhu. Z OSN zní hlasy o hladomoru

Washington nadále odrazuje Izrael od útoku na Rafáh na jihu Pásma Gazy. Podle amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena by způsobil nepřijatelné škody, uvedly světové agentury. Izrael podle USA zatím nepředstavil plán ochrany obyvatel, přičemž je známo, že ve městě se tísní až půldruhého milionu lidí, včetně uprchlíků z jiných částí Pásma Gazy. 

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Everest zřejmě přestane být tak dosažitelný, vyplývá z rozhodnutí soudu

Z Nepálu přichází špatná zpráva pro horolezce. Tamní nejvyšší soud totiž nařídil vládě, aby omezila počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa Mount Everest a další himálajské vrcholy. S odkazem na právníka, který o omezení usiloval, o tom informovala AFP. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy