Premiér ve vězení? Právník Kysela nám vysvětlil, co na to říká česká ústava

V dubnu ukončila policie vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, státní zástupce má nyní rozhodnout, zdali bude obžalován i premiér Andrej Babiš. Co by se dělo, pokud by byl úřadující předseda vlády odsouzen k trestu odnětí svobody? Ptali jsme se ústavního právníka Jana Kysely.

V polovině dubna předala Policie ČR státnímu zástupci spis v kauze Čapí hnízdo. Po více než tříletém vyšetřování navrhla obžalovat několik lidí včetně úřadujícího premiéra Andreje Babiše (ANO). Státní zástupce nyní materiál studuje, poté má rozhodnout, zdali opravdu podá žalobu.

V souvislosti s možným odsouzením Babiše a faktem, že podle průzkumů veřejného mínění zůstává hnutí ANO nadále suverénně nejsilnější politickou stranou v zemi, se nabízí otázka, zdali je možné, aby předseda vlády úřadoval z vězení. EuroZprávy.cz proto oslovili ústavního právníka a vedoucího Katedry politologie a sociologie Právnické fakulty UK Jana Kyselu.

Kysela považuje pobyt ve výkonu trestu za neslučitelný s výkonem funkce předsedy vlády. „Premiér omezený na svobodě těžko může předsedat vládě a Bezpečnostní radě státu, docházet do Poslanecké sněmovny, vyžádá-li si jeho přítomnost, vést úřední, politická i diplomatická jednání, vyřizovat spisy apod.,“ vysvětluje pro EuroZprávy.cz.

„Ve vězení by podléhal zákonu o výkonu trestu, jehož účelem je zajistit realizaci trestu, a nikoliv umožnit pokračovat v libovolné předchozí kariéře,“ doplňuje Kysela. Česká ústava však podle jeho slov nepředpokládá, že by podobná situace vůbec mohla nastat.

„Předseda vlády, jemuž by vznik takové překážky výkonu funkce hrozil, by měl podat demisi. Prezident republiky by ji přijal a nástupu do výkonu trestu by nic nebránilo,“ konstatuje ústavní právník.

Kdyby premiér otálel, bylo by podle Kysely na samotné vládě, aby přijala usnesení o své demisi a předsedu vlády „stáhla s sebou“. Pokud by otálel i kabinet, měla by Poslanecká sněmovna přistoupit k hlasování o nedůvěře, které by v případě úspěchu následovala povinná demise vlády.

„Ve všech případech by demisi přijal prezident republiky s tím, že by již premiéra nepověřil výkonem jeho funkce až do jmenování premiéra nového. Vládu v demisi by řídil místopředseda,“ popisuje Kysela pro EuroZprávy.cz.

Co by následovalo poté? „Nového předsedu vlády by bylo třeba jmenovat velmi záhy, protože Ústava a zákony počítají s tím, že nějakého máme,“ říká ústavní expert. Český premiér kupříkladu kontrasignuje prezidentovy akty a má i mnohé personální kompetence. Má také za úkol zastupovat prezidenta při uprázdnění úřadu či nezpůsobilosti jej vykonávat.

Související

Miloš Zeman

Zemanovi nevadí, že se Fico setkal s Putinem. Česku předpovídá návrat Babiše

Exprezident Miloš Zeman očekává návrat Andreje Babiše na premiérský post, naznačují to jeho slova v rozhovoru pro slovenskou televizi TA3. Babišův comeback do čela vlády by podle něj vedl ke zlepšení vztahů Česka se Slovenskem. Cestu slovenského premiéra Roberta Fica za Vladimirem Putinem do Moskvy označil za legitimní.
Jan Lipavský

Babiš je noční můrou pro evropskou bezpečnost, řekl Lipavský pro Politico

Český ministr zahraničí Jan Lipavský ostře zaútočil na předního kandidáta podzimních voleb Andreje Babiše. V rozhovoru pro server Politico označil šéfa hnutí ANO za bezpečnostní riziko pro Evropu a obvinil ho z šíření proruských narativů. Podle něj by Babišův návrat do čela české vlády mohl změnit zahraničněpolitickou orientaci země a přiblížit ji politice Maďarska a Slovenska.

Více souvisejících

Andrej Babiš Jan Kysela premiér ČR Vláda ČR ústava čr vězení Čapí hnízdo

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 6 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 7 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

Tragédie ve Vancouveru. Auto najelo do davu na ulici, na místě jsou mrtví a zranění

Tragédie se v sobotu večer místního času stala v kanadském Vancouveru. Auto najelo do lidí během pouličního festivalu, podle policií je několik osob po smrti. Další účastníci akce utrpěli zranění. Řidič vozidla skončil v rukou policistů. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy