Zaměstnávání zdravotně postižených? Firmy žádají zavedení valorizace příspěvků

Zaměstnavatelé lidí se zdravotním postižením usilují o zavedení valorizace příspěvků na mzdy či platy handicapovaných. V posledních letech vždy po zvýšení minimální mzdy znovu žádají o to, aby se tato podpora upravila. Každoročně se tak mění zákon. K systémovému řešení by se klonila i řada poslankyň a poslanců sněmovního sociálního výboru. Ten o záležitosti dnes jednal.

Příspěvky na zaměstnávání upravuje zákon o zaměstnanosti. Podle něj mohou zaměstnavatelé s víc než polovinou postižených pracovníků dostat tři čtvrtiny výdajů na mzdu včetně odvodů, nejvýš ale 12.000 korun. Skupina poslanců připravila novelu, podle které by se podpora měla zvýšit na 12.800 korun měsíčně. Minimální mzda se totiž zvedla od ledna z 12.200 na 13.500 korun. S ní rostla i zaručená mzda podle odbornosti a složitosti práce. Lidé s handicapem měli v minulosti nižší minimální výdělek než zdraví, od roku 2017 se částka srovnala.

"Nám samotným se nelíbí, že musíme hledat nestandardní řešení každý rok. Rádi bychom projednali možnost valorizace příspěvků buď na základě průměrné mzdy, nebo minimální mzdy. Přijde nám nedůstojné řešit navyšování každý rok," řekla předsedkyně Asociace zaměstnavatelů zdravotně postižených ČR Vilma Baudišová.

V roce 2015 minimální mzda činila 8000 korun. U lidí s invalidní penzí dosahovala podle jejich stavu 6000 či 4000 korun. Do loňska se nejnižší výdělek dostal na 12.200 korun, pro všechny byl stejný. Baudišová podotkla, že pro zdravé se tak částka za čtyři roky zvedla o 53 procent a pro invalidy podle jejich stavu o 103 či 205 procent.

"Lidé nejsou schopni s navyšováním ceny práce zvýšit svůj výkon. Pokud by se navýšení příspěvků neřešilo, budou muset zaměstnavatelé posuzovat udržitelnost pracovních míst," uvedl místopředseda asociace Karel Rychtář. Podle zástupců asociace se tři pětiny výdajů na příspěvky státu vrátí zpět v daních a odvodech.

V posledních letech vláda zvýšení minimální mzdy stanovuje až před koncem roku, výše příspěvků v zákoně se tedy nedá včas upravit. "Bylo by dobré mít nějaký zafixovaný mechanismus, kterým se bude příspěvek měnit," uvedl náměstek ministerstva práce Petr Hůrka. Snahu o zvýšení příspěvku ministerstvo podle něj podporuje.

Podle plánu měla valorizaci minimální mzdy stanovit novela zákoníku práce. Zaměstnavatelé a odboráři se ale neshodli na tom, jak by se měl nejnižší výdělek zvedat. Ustanovení o pravidelném přidávání, na které by se podle Hůrky dal navázat i příspěvek, z připravovaných změn kodexu vypadlo.

Podle některých členů výboru by se dala valorizace příspěvku dodat do novely o zaměstnanosti teď při projednávání ve Sněmovně v pozměňovacím návrhu. Klonili by se k navázání na růst minimální mzdy. Vedení asociace se obává, že by jednání o způsobu pravidelného navyšování přijetí novely oddálilo, a tím i vyšší příspěvky pro tento rok. Zaměstnavatelé žádají proto o zkrácení lhůt a urychlení legislativního procesu. Koncepční řešení by se podle nich mělo připravit až poté.

Související

Více souvisejících

práce zaměstnavatelé zdravotně postižení

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy