Proč jen Huawei a ZTE? Pirát Vymazal zkritizoval NÚKIB

Člen sněmovního bezpečnostního výboru za Piráty Tomáš Vymazal nerozumí tomu, proč se Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) zabývá jen čínskými komunikačními technologiemi. V dnešních Otázkách Václava Moravce České televize poukázal na informace bývalého analytika americké Národní agentury pro bezpečnost (NSA) Edwarda Snowdena o takzvaných zadních vrátkách v produktech americké společnosti Cisco.

"Nechápu, proč se NÚKIB zabývá jen čínskými produkty, v zásadě se jeví, že je to z toho důvodu, že Američané jsou naši spojenci, takže jim věříme i přesto, že víme, už je to řádka let, co Edward Snowden zveřejnil, že společnost Cisco má také zadní vrátka od americké agentury NSA (Národní bezpečnostní agentura)," uvedl Vymazal. Úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal v prosinci varování před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE.

Člen bezpečnostního výboru bezpečnostního výboru Jiří Dienstbier (ČSSD) souhlasil s tím, že by se mělo přistupovat ke všem stejně. Je podle něho otázka, zda by si Evropa neměla zajišťovat prvky kritické infrastruktury sama, když existují dva evropští výrobci Nokia a Ericsson. Podle předsedy sněmovního bezpečnostního výboru Radka Kotena (SPD) může být Huawei stejně riziková firma jako jiné. "Protože, jak se v minulosti ukázalo, i jiné firmy měly problémy s tím, že do svého hardware dávaly zadní vrátka," podotkl. Koten míní, že kritická infrastruktura státu by se měla oddělit od zbytku veřejných komunikačních sítí. Stát by pak mohl využívat důvěryhodná zařízení a kontrolovat jejich zabezpečení, dodal.

Vymazal je toho názoru, že v kritické infrastruktuře by měl být zejména otevřený hardware a software. "Když nám, ať už z Ameriky, nebo z Číny, pošlou nějaké zařízení, tak buď v zemi původu, nebo po cestě k němu může někdo něco připojit a my nemáme žádnou možnost zjistit, že takové zařízení tam je," soudí o nynější situaci. Totéž může podle něho platit i pro evropské výrobce.

Související

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

Více souvisejících

Huawei Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Tomáš Vymazal (Piráti)

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy