Podpoří Babiš czexit? Komentátoři pronáší temné varování

Auditní zpráva, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, není pro předsedu hnutí ANO dobrou zprávou. Babiš během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na EU tvrdě zaútočil. Podle komentátorů by mohl dospět k názoru, že od EU jej už nic pozitivního nečeká a rozhodnout se přidat k euroskeptickým stranám a prosazovat i možný odchod z EU.

Podle zprávy Babiš stále ovládá svou údajně bývalou firmu Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Podle auditorů EU je v tak silném konfliktu zájmů a jeho firma čerpala dotace neoprávněně. Proto navrhuje, aby je vrátila. Mělo by se jednat o částku 450 miliónů korun.

Předseda hnutí ANO bývá v západních médiích řazen mezi tzv. populisty. Nicméně, i ona poukazovala na to, že jeho obchodní, pragmatické zájmy jej staví mimo tvrdý euroskeptický proud, který reprezentuje hnutí SPD. Babiš sám v rozhovoru pro server Politico uvedl, že jedinou hrází v ČR proti extrémistům typu předsedy SPD, Tomio Okamurovi a tedy je záchranou ČR před Czexitem.

Ačkoliv se Babiš opakovaně prohlásil za proevropského politika, vůči EU měl řadu výhrad. Zvláště je mu trnem v oku Evropská komise, které vyčítá politizaci a přílišnou moc. Namísto toho by rád posílil postavení premiérů uvnitř EU.

Nyní by však jeho kritické, ale primárně pragmatické názory na EU se mohly přehoupnout do tvrdě euroskeptického módu, poukazují komentátoři. Auditorská zpráva znamená, že Agrofert nebude moci čerpat evropské dotace a zároveň Babiš může očekávat, že nebude příliš pozitivně přijímán v EU a celkově evropském prostoru. To by bylo pro Babiše, který se rád chlubí společnými fotkami s evropskými státníky, velké pokoření.

Komentátor Českého rozhlasu, Jiří Leschtina, poukazuje,, že v důsledku zvyšující se izolaci může Babiš začít vydávat svůj boj s EU za „vlasteneckou ctnost, kdy vůbec nejde o zisky nejmocnějšího oligarchy v zemi, ale o svrchovanost státu.“

Babiš už tak začal. Během mimořádné úterní schůze označil auditní zprávu za „ za útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky.“ Premiér též EU, respektive Evropskou komisi obvinil, že může za schodek 50 miliard korun, který má vláda k roku 2019.

Premiér též naznačil, že audit Evropské komise může být pomstou za to, že nepřijal kvóty na migranty. Pode komentátora Thomase Kulidakise by však v tom případě přišel podobný případ do vládních budov v Polsku a Maďarsku. Nic takového se však nestalo. Otázku dodržení kvót navíc rozhodne Evropský soudní dvůr.

Kritika EU kvůli migraci bývá konstantním tématem SPD. Podle Leschtiny už svými předvolebními útoky na EU se  Babiš měl přiblížil komunistům a Okamurovi. Podle publicisty plný přechod Babiše do tábora „extrémních nacionalistů a separatistů jaké představuje např. Marine Le Penová nebo Tomio Okamura, „ už není pouhou spekulací, ale reálnou alternativou.“

Pro Babiše by posun směrem k SPD vyřešil i jisté problémy, které má se současnou koalicí. Ačkoliv ČSSD zatím dává najevo, že s ním chce zůstat ve vládě, kauza pro ní stále představuje problém legitimity. Pokud by strana se rozhodla z koalice odstoupit, do hry by znovu mohla vstoupit SPD, s kterou – za podpory komunistů – by byl Babiš schopen utvořit vládu. Při prvním jednání se Babiš zdráhal SPD přijmout kvůli jejich ostrým postojům vůči EU – nyní by už takové zdráhání mít nemusel.

Podle redaktora Respektu, Marka Švehly, by takovýto přechod mohl být zakončen i hlavním bodem programu SPD – Czexitem. „ Pokud totiž má být Česko obětí útoku ze strany Bruselu, pak existuje jediná skutečně účinná obrana — odchod z EU. Není vyloučeno, že Babiš k téhle myšlence dospěje,“ poukazuje Švehla., podle něhož má Babiš dost peněz, aby mohl žít kdekoliv. „ Můžeme se také utěšovat, že tak krajní řešení nezvolí, protože by značně poškodil svůj vlastní byznys. Co když ale definitivně ztratil soudnost?“

Babišova verze populismu je však dle expertů založena na tom, že se snaží plnit přání toho, co si myslí, že jsou přání jeho voličů. Ačkoliv jsou Češi vůči EU výrazně kritičtí, zároveň si odchod z EU příliš – především z pragmatických důvodů nepřejí.

Podle březnového aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 55% respondentů nechce nechce vyhlášení referenda o odchodu České republiky z Evropské unie. Pokud by takové referendum nastalo, pro setrvání v EU by hlasovalo 51% respondentů. 21% by bylo proti. 14% uvedlo, že neví, jak by hlasovalo.

Související

Tomáš Petříček

Brexit: Británie zůstává spojenec, shodli se Petříček a Fiala. Okamura chce czexit

Británie zůstává pro Česko důležitým spojencem a je třeba hledat cestu, jak zajistit další spolupráci i po jejím odchodu z Evropské unie. Shodli se na tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Británie opustí EU dnes o půlnoci, dohoda o budoucích vztazích by měla vzniknout do konce roku. Předseda SPD Tomio Okamura vyzval, aby po Británii odešlo z unie i Česko.
CZEXIT: Opustí Česko EU?

Czexit je mrtvý? Většina Čechů nechce referendum o odchodu z EU

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dopady brexitu na Británii, EU i Českou republiku Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii.

Více souvisejících

CZexit Andrej Babiš EU (Evropská unie) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy