Podpoří Babiš czexit? Komentátoři pronáší temné varování

Auditní zpráva, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, není pro předsedu hnutí ANO dobrou zprávou. Babiš během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na EU tvrdě zaútočil. Podle komentátorů by mohl dospět k názoru, že od EU jej už nic pozitivního nečeká a rozhodnout se přidat k euroskeptickým stranám a prosazovat i možný odchod z EU.

Podle zprávy Babiš stále ovládá svou údajně bývalou firmu Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Podle auditorů EU je v tak silném konfliktu zájmů a jeho firma čerpala dotace neoprávněně. Proto navrhuje, aby je vrátila. Mělo by se jednat o částku 450 miliónů korun.

Předseda hnutí ANO bývá v západních médiích řazen mezi tzv. populisty. Nicméně, i ona poukazovala na to, že jeho obchodní, pragmatické zájmy jej staví mimo tvrdý euroskeptický proud, který reprezentuje hnutí SPD. Babiš sám v rozhovoru pro server Politico uvedl, že jedinou hrází v ČR proti extrémistům typu předsedy SPD, Tomio Okamurovi a tedy je záchranou ČR před Czexitem.

Ačkoliv se Babiš opakovaně prohlásil za proevropského politika, vůči EU měl řadu výhrad. Zvláště je mu trnem v oku Evropská komise, které vyčítá politizaci a přílišnou moc. Namísto toho by rád posílil postavení premiérů uvnitř EU.

Nyní by však jeho kritické, ale primárně pragmatické názory na EU se mohly přehoupnout do tvrdě euroskeptického módu, poukazují komentátoři. Auditorská zpráva znamená, že Agrofert nebude moci čerpat evropské dotace a zároveň Babiš může očekávat, že nebude příliš pozitivně přijímán v EU a celkově evropském prostoru. To by bylo pro Babiše, který se rád chlubí společnými fotkami s evropskými státníky, velké pokoření.

Komentátor Českého rozhlasu, Jiří Leschtina, poukazuje,, že v důsledku zvyšující se izolaci může Babiš začít vydávat svůj boj s EU za „vlasteneckou ctnost, kdy vůbec nejde o zisky nejmocnějšího oligarchy v zemi, ale o svrchovanost státu.“

Babiš už tak začal. Během mimořádné úterní schůze označil auditní zprávu za „ za útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky.“ Premiér též EU, respektive Evropskou komisi obvinil, že může za schodek 50 miliard korun, který má vláda k roku 2019.

Premiér též naznačil, že audit Evropské komise může být pomstou za to, že nepřijal kvóty na migranty. Pode komentátora Thomase Kulidakise by však v tom případě přišel podobný případ do vládních budov v Polsku a Maďarsku. Nic takového se však nestalo. Otázku dodržení kvót navíc rozhodne Evropský soudní dvůr.

Kritika EU kvůli migraci bývá konstantním tématem SPD. Podle Leschtiny už svými předvolebními útoky na EU se  Babiš měl přiblížil komunistům a Okamurovi. Podle publicisty plný přechod Babiše do tábora „extrémních nacionalistů a separatistů jaké představuje např. Marine Le Penová nebo Tomio Okamura, „ už není pouhou spekulací, ale reálnou alternativou.“

Pro Babiše by posun směrem k SPD vyřešil i jisté problémy, které má se současnou koalicí. Ačkoliv ČSSD zatím dává najevo, že s ním chce zůstat ve vládě, kauza pro ní stále představuje problém legitimity. Pokud by strana se rozhodla z koalice odstoupit, do hry by znovu mohla vstoupit SPD, s kterou – za podpory komunistů – by byl Babiš schopen utvořit vládu. Při prvním jednání se Babiš zdráhal SPD přijmout kvůli jejich ostrým postojům vůči EU – nyní by už takové zdráhání mít nemusel.

Podle redaktora Respektu, Marka Švehly, by takovýto přechod mohl být zakončen i hlavním bodem programu SPD – Czexitem. „ Pokud totiž má být Česko obětí útoku ze strany Bruselu, pak existuje jediná skutečně účinná obrana — odchod z EU. Není vyloučeno, že Babiš k téhle myšlence dospěje,“ poukazuje Švehla., podle něhož má Babiš dost peněz, aby mohl žít kdekoliv. „ Můžeme se také utěšovat, že tak krajní řešení nezvolí, protože by značně poškodil svůj vlastní byznys. Co když ale definitivně ztratil soudnost?“

Babišova verze populismu je však dle expertů založena na tom, že se snaží plnit přání toho, co si myslí, že jsou přání jeho voličů. Ačkoliv jsou Češi vůči EU výrazně kritičtí, zároveň si odchod z EU příliš – především z pragmatických důvodů nepřejí.

Podle březnového aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 55% respondentů nechce nechce vyhlášení referenda o odchodu České republiky z Evropské unie. Pokud by takové referendum nastalo, pro setrvání v EU by hlasovalo 51% respondentů. 21% by bylo proti. 14% uvedlo, že neví, jak by hlasovalo.

Související

Tomáš Petříček

Brexit: Británie zůstává spojenec, shodli se Petříček a Fiala. Okamura chce czexit

Británie zůstává pro Česko důležitým spojencem a je třeba hledat cestu, jak zajistit další spolupráci i po jejím odchodu z Evropské unie. Shodli se na tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Británie opustí EU dnes o půlnoci, dohoda o budoucích vztazích by měla vzniknout do konce roku. Předseda SPD Tomio Okamura vyzval, aby po Británii odešlo z unie i Česko.
CZEXIT: Opustí Česko EU?

Czexit je mrtvý? Většina Čechů nechce referendum o odchodu z EU

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dopady brexitu na Británii, EU i Českou republiku Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii.

Více souvisejících

CZexit Andrej Babiš EU (Evropská unie) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

před 44 minutami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

včera

včera

Pete Hegseth

Trumpův muž pro Pentagon. Ministrem obrany má být moderátor Fox News

Budoucí americký prezident Donald Trump jmenoval ministrem obrany svého oblíbence Peta Hegsetha. Opozice má z jeho přístupu obavy, neboť existuje riziko, že se pokusí tradičně neutrální armádu politizovat a dostat na svou stranu tak, ať mu pomáhá s likvidací seznamu nepřátel. Lidé z Trumpova okolí jsou k jeho výběru údajně rovněž skeptičtí.  

včera

Hašek do reprezentace na Ligu národů poprvé nominoval Šína. Schick opět chybí

Českou fotbalovou reprezentaci čekají v listopadu další dva zápasy v Lize národů, přičemž tentokrát se představí nejprve v Albánii a pak doma s Gruzií. Není proto divu, že se kouč národního týmu Ivan Hašek musel opět rozhodnout, které hráče nominuje na tato utkání. Z nominace, kterou zveřejnil v pátek, vyplývá, že její součástí je poprvé pouze záložník ostravského Baníku Matěj Šín a také to, že i tentokrát mezi pětadvaceti nominovanými chybí kanonýr Patrik Schick, který ještě není zdravotně stoprocentně fit. Kouč Hašek už musel učinit změny v nominaci po omluvenkách několika hráčů.

Zdroj: David Holub

Další zprávy