Podpoří Babiš czexit? Komentátoři pronáší temné varování

Auditní zpráva, podle které je premiér Andrej Babiš ve střetu zájmů, není pro předsedu hnutí ANO dobrou zprávou. Babiš během mimořádné schůze Poslanecké sněmovny na EU tvrdě zaútočil. Podle komentátorů by mohl dospět k názoru, že od EU jej už nic pozitivního nečeká a rozhodnout se přidat k euroskeptickým stranám a prosazovat i možný odchod z EU.

Podle zprávy Babiš stále ovládá svou údajně bývalou firmu Agrofert, kterou převedl do svěřenského fondu. Podle auditorů EU je v tak silném konfliktu zájmů a jeho firma čerpala dotace neoprávněně. Proto navrhuje, aby je vrátila. Mělo by se jednat o částku 450 miliónů korun.

Předseda hnutí ANO bývá v západních médiích řazen mezi tzv. populisty. Nicméně, i ona poukazovala na to, že jeho obchodní, pragmatické zájmy jej staví mimo tvrdý euroskeptický proud, který reprezentuje hnutí SPD. Babiš sám v rozhovoru pro server Politico uvedl, že jedinou hrází v ČR proti extrémistům typu předsedy SPD, Tomio Okamurovi a tedy je záchranou ČR před Czexitem.

Ačkoliv se Babiš opakovaně prohlásil za proevropského politika, vůči EU měl řadu výhrad. Zvláště je mu trnem v oku Evropská komise, které vyčítá politizaci a přílišnou moc. Namísto toho by rád posílil postavení premiérů uvnitř EU.

Nyní by však jeho kritické, ale primárně pragmatické názory na EU se mohly přehoupnout do tvrdě euroskeptického módu, poukazují komentátoři. Auditorská zpráva znamená, že Agrofert nebude moci čerpat evropské dotace a zároveň Babiš může očekávat, že nebude příliš pozitivně přijímán v EU a celkově evropském prostoru. To by bylo pro Babiše, který se rád chlubí společnými fotkami s evropskými státníky, velké pokoření.

Komentátor Českého rozhlasu, Jiří Leschtina, poukazuje,, že v důsledku zvyšující se izolaci může Babiš začít vydávat svůj boj s EU za „vlasteneckou ctnost, kdy vůbec nejde o zisky nejmocnějšího oligarchy v zemi, ale o svrchovanost státu.“

Babiš už tak začal. Během mimořádné úterní schůze označil auditní zprávu za „ za útok na zájmy České republiky, za destabilizaci České republiky.“ Premiér též EU, respektive Evropskou komisi obvinil, že může za schodek 50 miliard korun, který má vláda k roku 2019.

Premiér též naznačil, že audit Evropské komise může být pomstou za to, že nepřijal kvóty na migranty. Pode komentátora Thomase Kulidakise by však v tom případě přišel podobný případ do vládních budov v Polsku a Maďarsku. Nic takového se však nestalo. Otázku dodržení kvót navíc rozhodne Evropský soudní dvůr.

Kritika EU kvůli migraci bývá konstantním tématem SPD. Podle Leschtiny už svými předvolebními útoky na EU se  Babiš měl přiblížil komunistům a Okamurovi. Podle publicisty plný přechod Babiše do tábora „extrémních nacionalistů a separatistů jaké představuje např. Marine Le Penová nebo Tomio Okamura, „ už není pouhou spekulací, ale reálnou alternativou.“

Pro Babiše by posun směrem k SPD vyřešil i jisté problémy, které má se současnou koalicí. Ačkoliv ČSSD zatím dává najevo, že s ním chce zůstat ve vládě, kauza pro ní stále představuje problém legitimity. Pokud by strana se rozhodla z koalice odstoupit, do hry by znovu mohla vstoupit SPD, s kterou – za podpory komunistů – by byl Babiš schopen utvořit vládu. Při prvním jednání se Babiš zdráhal SPD přijmout kvůli jejich ostrým postojům vůči EU – nyní by už takové zdráhání mít nemusel.

Podle redaktora Respektu, Marka Švehly, by takovýto přechod mohl být zakončen i hlavním bodem programu SPD – Czexitem. „ Pokud totiž má být Česko obětí útoku ze strany Bruselu, pak existuje jediná skutečně účinná obrana — odchod z EU. Není vyloučeno, že Babiš k téhle myšlence dospěje,“ poukazuje Švehla., podle něhož má Babiš dost peněz, aby mohl žít kdekoliv. „ Můžeme se také utěšovat, že tak krajní řešení nezvolí, protože by značně poškodil svůj vlastní byznys. Co když ale definitivně ztratil soudnost?“

Babišova verze populismu je však dle expertů založena na tom, že se snaží plnit přání toho, co si myslí, že jsou přání jeho voličů. Ačkoliv jsou Češi vůči EU výrazně kritičtí, zároveň si odchod z EU příliš – především z pragmatických důvodů nepřejí.

Podle březnového aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) 55% respondentů nechce nechce vyhlášení referenda o odchodu České republiky z Evropské unie. Pokud by takové referendum nastalo, pro setrvání v EU by hlasovalo 51% respondentů. 21% by bylo proti. 14% uvedlo, že neví, jak by hlasovalo.

Související

Tomáš Petříček

Brexit: Británie zůstává spojenec, shodli se Petříček a Fiala. Okamura chce czexit

Británie zůstává pro Česko důležitým spojencem a je třeba hledat cestu, jak zajistit další spolupráci i po jejím odchodu z Evropské unie. Shodli se na tom ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a předseda opoziční ODS Petr Fiala. Británie opustí EU dnes o půlnoci, dohoda o budoucích vztazích by měla vzniknout do konce roku. Předseda SPD Tomio Okamura vyzval, aby po Británii odešlo z unie i Česko.
CZEXIT: Opustí Česko EU?

Czexit je mrtvý? Většina Čechů nechce referendum o odchodu z EU

Většina lidí v Česku nadále nechce referendum o odchodu země z Evropské unie, zjistil prosincový průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Dopady brexitu na Británii, EU i Českou republiku Češi očekávají nejčastěji nepříznivé, příznivý vliv předpokládají nejvíc pro Británii.

Více souvisejících

CZexit Andrej Babiš EU (Evropská unie) Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy