Návrat „bolševika“? Mádl se stál terčem ostrého útoku, známý komentátor je tím znechucen

Herec a režisér Jiří Mádl se v poslední době zúčastnil několika demonstrací, pořádaných hnutím Milion chvilek pro demokracii, na kterých kritizoval premiéra Andreje Babiše. Server Parlamentní listy (PL), který bývá označován za dezinformační, jej osočil z pokrytectví, protože si měl vzít údajně od Babiše ještě když byl ministr financí, 7 miliónu korun. Podle Jindřicha Šídla, šéfkomentátora televize Seznam.cz, se však jedná o zcela vykonstruovanou a lživou argumentaci, která dává vzpomenout na to nejhorší z dob vlády komunistické strany.

Mádlův film Na střeše se v roce 2016 zúčastnil výzvy na podporu výroby celovečerních hraných filmů pořádané Státním fondem kinematografie. Žádal v něm o podporu o výši 7,5 milionu korun, nakonec mu byla dána podpora 7 milionů korun (uváděný rozpočet filmu byl 36 469 850 korun).

Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie je spravován ministerstvem kultury. To předkládá rozpočet fondu ministerstvu financí a následně vládě, která jej po případných úpravách spolu s návrhem státního rozpočtu překládá Poslanecké sněmovně.  

PL na základě tohoto procesu docházejí k závěru, že peníze Mádlovi v roce 2016 dal přímo tehdejší ministr financí, kterým byl v roce 2016 právě Babiš. Podle nich to svědčí o tom, že Mádl na jednu stranu nyní pokrytecky kritizuje premiéra, zatímco v roce 2016 od něj bral peníze. PL naznačují, že by Mádl měl být naopak premiérovi vděčný, že mohl film vůbec vzniknout.

Podle Šídla je však taková argumentace „hodně slabá i na poměry PL“. Tvrdí, že Babiš „samozřejmě z vlastní kapsy nedal Mádlovi ani korunu, proč by to dělal“, pouze jako ministr financí formálně schválil rozpočet fondu, který byl ministerstvu financí předložil podle platných pravidel ministerstvem kultury.

Argumenty PL zkritizoval i protibabišovský server Forum24. Je dle něj naprosto „pomýlené“ si myslet, že by Babiš kontroloval a osobně schvaloval každou dotaci. „Navíc, kdyby Babiš tak strašně chtěl Mádlovi pomoci, určitě by přispěchal s nabídkou soukromé investice, kterou již nabídl několika jiným filmovým tvůrcům. Rozhodně by nevolil krkolomnou cestu přes další instituce,“ uvedl server.

Šídlo též poukazuje na to, že fond funguje od roku 1992 a veřejnou podporu dostala spousta umělců, včetně např. režiséra Filipa Renče, který bývá řazen mezi podporovatele prezidenta Miloše Zemana, jehož je Mádl též odpůrcem. Částka 15 miliónů, které Renč dostal na film Lída Baarová v roce 2014, byla velmi kritizována, protože posudky na film nebyly příliš příznivé. Ministrem financí byl Babiš, tehdejším ministrem kultury však byl Daniel Herman, který nepatří mezi Zemanovi příznivce.

Podle Šídla PL předvedly nejhorší praxi cíleného posilování závistivé nenávisti, kterou měl reprezentovat známý komunistický funkcionář, Miloš Jakeš. Ten před pádem režimu zkritizoval zpěvačku Hanu Zagorovou, že „je to milá holka, ale bere tři roky po sobě 600 tisíc každý rok“. Jeho projev je dnes vnímán jako důkaz naprosté odtrženosti tehdejšího režimu od běžné populace. 

Šídlo však varuje, že zatímco projev generálního tajemníka komunistické ÚV KSČ byl příznakem konce jedné éry, rétorika PL je znakem počínající éry, ve které je tato závist a nenávist „mainstreamem“. „Bolševické apely na nejnižší pudy, závist a třídní zášť tehdy nakonec neuspěly – jenže to neznamená, že by tahle strategie mohla být jednou provždy označena za poraženou,“ napsal Šídlo ve svém komentáři pro Český rozhlas.  

Mádl sám vnímá Babiše jako záchvěv z dob bývalého komunistického režimu. „Dívejme se na to optikou vyspělého státu! Představte si, že by v Německu byl tajný agent Stasi, který po revoluci zbohatl díky kontaktům totalitního režimu, koupil si média, ovlivňoval je, pak byl i ministrem financí i premiérem, zničil tam pole a dělal si z lidí srandu,“ řekl na demonstraci na Václavském náměstí. Právě za to slova si vysloužil kritiku PL.

Související

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Česko zvolilo film nominovaný na Oscara. O cenu budou bojovat Mádlovy Vlny

O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. 
Martin Hofmann ve filmu Vlny.

RECENZE: Okupace jako špionážní thriller. Vlny heroizují odvahu Československého rozhlasu

Vlny režiséra Jiřího Mádla narozdíl od Mordu a Světýlek nebyly uvedené v hlavní soutěži letošního festivalu v Karlových Varech, ale “jen” ve speciální sekci. Vzbudily bouřlivé ovace a o žádném českém filmu se nediskutovalo více. S obrovskou vlnou očekávání, kdy je v premiérovém týdnu nasadilo více než 260 sálů po České republice, se teď dostávají i do široké distribuce.

Více souvisejících

Jiří Mádl Parlamentní listy Jindřich Šídlo Andrej Babiš Státní fond kinematografie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy