Návrat „bolševika“? Mádl se stál terčem ostrého útoku, známý komentátor je tím znechucen

Herec a režisér Jiří Mádl se v poslední době zúčastnil několika demonstrací, pořádaných hnutím Milion chvilek pro demokracii, na kterých kritizoval premiéra Andreje Babiše. Server Parlamentní listy (PL), který bývá označován za dezinformační, jej osočil z pokrytectví, protože si měl vzít údajně od Babiše ještě když byl ministr financí, 7 miliónu korun. Podle Jindřicha Šídla, šéfkomentátora televize Seznam.cz, se však jedná o zcela vykonstruovanou a lživou argumentaci, která dává vzpomenout na to nejhorší z dob vlády komunistické strany.

Mádlův film Na střeše se v roce 2016 zúčastnil výzvy na podporu výroby celovečerních hraných filmů pořádané Státním fondem kinematografie. Žádal v něm o podporu o výši 7,5 milionu korun, nakonec mu byla dána podpora 7 milionů korun (uváděný rozpočet filmu byl 36 469 850 korun).

Státní fond České republiky pro podporu a rozvoj české kinematografie je spravován ministerstvem kultury. To předkládá rozpočet fondu ministerstvu financí a následně vládě, která jej po případných úpravách spolu s návrhem státního rozpočtu překládá Poslanecké sněmovně.  

PL na základě tohoto procesu docházejí k závěru, že peníze Mádlovi v roce 2016 dal přímo tehdejší ministr financí, kterým byl v roce 2016 právě Babiš. Podle nich to svědčí o tom, že Mádl na jednu stranu nyní pokrytecky kritizuje premiéra, zatímco v roce 2016 od něj bral peníze. PL naznačují, že by Mádl měl být naopak premiérovi vděčný, že mohl film vůbec vzniknout.

Podle Šídla je však taková argumentace „hodně slabá i na poměry PL“. Tvrdí, že Babiš „samozřejmě z vlastní kapsy nedal Mádlovi ani korunu, proč by to dělal“, pouze jako ministr financí formálně schválil rozpočet fondu, který byl ministerstvu financí předložil podle platných pravidel ministerstvem kultury.

Argumenty PL zkritizoval i protibabišovský server Forum24. Je dle něj naprosto „pomýlené“ si myslet, že by Babiš kontroloval a osobně schvaloval každou dotaci. „Navíc, kdyby Babiš tak strašně chtěl Mádlovi pomoci, určitě by přispěchal s nabídkou soukromé investice, kterou již nabídl několika jiným filmovým tvůrcům. Rozhodně by nevolil krkolomnou cestu přes další instituce,“ uvedl server.

Šídlo též poukazuje na to, že fond funguje od roku 1992 a veřejnou podporu dostala spousta umělců, včetně např. režiséra Filipa Renče, který bývá řazen mezi podporovatele prezidenta Miloše Zemana, jehož je Mádl též odpůrcem. Částka 15 miliónů, které Renč dostal na film Lída Baarová v roce 2014, byla velmi kritizována, protože posudky na film nebyly příliš příznivé. Ministrem financí byl Babiš, tehdejším ministrem kultury však byl Daniel Herman, který nepatří mezi Zemanovi příznivce.

Podle Šídla PL předvedly nejhorší praxi cíleného posilování závistivé nenávisti, kterou měl reprezentovat známý komunistický funkcionář, Miloš Jakeš. Ten před pádem režimu zkritizoval zpěvačku Hanu Zagorovou, že „je to milá holka, ale bere tři roky po sobě 600 tisíc každý rok“. Jeho projev je dnes vnímán jako důkaz naprosté odtrženosti tehdejšího režimu od běžné populace. 

Šídlo však varuje, že zatímco projev generálního tajemníka komunistické ÚV KSČ byl příznakem konce jedné éry, rétorika PL je znakem počínající éry, ve které je tato závist a nenávist „mainstreamem“. „Bolševické apely na nejnižší pudy, závist a třídní zášť tehdy nakonec neuspěly – jenže to neznamená, že by tahle strategie mohla být jednou provždy označena za poraženou,“ napsal Šídlo ve svém komentáři pro Český rozhlas.  

Mádl sám vnímá Babiše jako záchvěv z dob bývalého komunistického režimu. „Dívejme se na to optikou vyspělého státu! Představte si, že by v Německu byl tajný agent Stasi, který po revoluci zbohatl díky kontaktům totalitního režimu, koupil si média, ovlivňoval je, pak byl i ministrem financí i premiérem, zničil tam pole a dělal si z lidí srandu,“ řekl na demonstraci na Václavském náměstí. Právě za to slova si vysloužil kritiku PL.

Související

Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Vlny Jiřího Mádla jsou v užším výběru na prestižního Oscara

Česká kinematografie má po letech zase svého zástupce v užším výběru 15 kandidátů na Oscara za nejlepší zahraniční film. Vyplývá to z tiskové zprávy americké Akademie filmového umění a věd. Česko nominovalo do boje o nejvěhlasnější filmovou cenu snímek Vlny režiséra Jiřího Mádla. 
Martin Hofmann ve filmu Vlny.

Česko zvolilo film nominovaný na Oscara. O cenu budou bojovat Mádlovy Vlny

O výběru kandidáta na Oscara za Českou republiku v kategorii Nejlepší zahraniční film každoročně hlasují členové České filmové a televizní akademie (ČFTA), která stojí i za udílením cen Český lev. Do boje o prestižní cenu 97. ročníku americké Akademie filmového umění a věd akademici vybrali film Vlny scenáristy a režiséra Jiřího Mádla. 

Více souvisejících

Jiří Mádl Parlamentní listy Jindřich Šídlo Andrej Babiš Státní fond kinematografie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 44 minutami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 15 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy