Přichází odplata ze strany přírody, uvedl o českém zemědělství europoslanec Niedermayer

Europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09) byl znovuzvolen v právě proběhlých volbách do Evropského parlamentu. Na sociálních sítích okomentoval často diskutovaný problém dotací z Evropské unie pro zemědelce.

Europoslance překvapil text na webu euro.cz, v němž se argumentuje škodlivostí evropských dotací pro zemědělství. "Zase ten zlý Brusel...Nejsem na to odborník, ale nezdá se mi, že většina zemí v Unii vypadá "z letadla" jako ta naše země, s krajinou zle zkoušenou stahektarovými lány monokultur," srovnal Niedermayer situaci s dalšími zeměmi EU.

Připoměl, že v současnosti málokdo ví, jaká jsou vlastně nařízení EU. "Pro všechny země platí, "že zemědělci, kteří mají nárok na platbu v režimu základní platby nebo v režimu jednotné platby na plochu, musejí dodržovat na všech svých způsobilých hektarech zemědělské postupy příznivé pro klima a životní prostředí," uvedl europoslanec, že systém rozdělování dotací myslí na kvalitu životního prostředí.

Připoměl, že se Evropská komise pokoušela zamezit dotacím pro velké zemědělské koncerny, ale politické reprezentace jednotlivých zemí tomu zabránily. "Stejně tak mohou země v rámci CAP (unijní nařízení ohledně společné zemědělské politiky)  velkým firmám dotace krátit (děláme i my, ale jen symbolicky) a nebo menším navýšit - radikálnější a povinné návrhy, vycházející z Komise, bohužel, země včetně nás vždy pohřbily. A tak stropy používá ze svého rozhodnutí, tuším, jen necelá desítka zemí Unie."

Přístup v zemědělství se však podle Nidermayera nevyplatil. "Vůbec nehájím nastavení CAP, do kterého promlouvají dnes bohužel lobbystické zájmy firem, jako je Agrofert. Ale musíme chápat důsledky: chvíli to, zdá se, nevadilo, ale zrovna příklad naší země a její zubožené krajiny (včetně hrozeb sucha) ukazuje, že přichází čas "odplaty" ze strany přírody. A my musíme rychle a správně reagovat," upozornil na současné problémy europoslanec.

"Reakci můžeme pomoci připravit na úrovni celé EU, což je pro některé oblasti, třeba omezení pesticidů a dalších chemikálií, správné a nutné. Ale spoustu toho, budeme-li chtít, můžeme (a podle mne i musíme) udělat sami. Snad se to stane, zatím to nadějné moc není. Se členstvím v Unii to ale moc společného fakt nemá," uzavřel politik na závěr.

Související

Petr Fiala Prohlédněte si galerii

Spolu snilo o vítězství, Starostové o velkém úspěchu. Eurovolby ale dopadly pro ANO

Eurovolby přináší netradiční věc, kterou znají v jiných evropských zemích. Výsledky se vyhlašují až pozdě večer. Koalice Spolu tak mohla až do 23 hodin snít o vítězství nad expremiérem Andrejem Babišem a Starostové o velkém úspěchu, jak ho alespoň definoval předseda hnutí Vít Rakušan. Ani jedno z toho se ale nekonalo.
Klára Dostálová

Volby do Evropského parlamentu 2024 PŘEHLEDNĚ: Kdo má největší šance?

Češi si v pátek a sobotu zvolí 21 zástupců, kteří je pro roky 2024-2029 budou zastupovat v Evropském parlamentu. Kandiduje pestrá paleta stran a hnutí s ještě zajímavějšími kandidáty. EuroZprávy.cz vám představí některé z nich. Ve volebním klání se vyskytne 30 stran nebo hnutí. Již dříve jsme přinesli prohlášení některých politických subjektů ohledně jejich priorit. 

Více souvisejících

Luděk Niedermayer zemědělci Agrofert

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump vystoupil během volební noci. (6.11.2024)

Izrael začal radit Trumpovi, co má dělat

Izraelský zvláštní vyslanec pro změnu klimatu a udržitelnost Gideon Behar doporučil Donaldu Trumpovi neodstupovat od Pařížské dohody, kterou Spojené státy podepsaly v roce 2015. Uvedl to server Politico.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.

včera

"Ruská válečná loď, jdi do p**ele." Výrokem ukrajinské armády se zabýval i Evropský soudní dvůr

Evropský soudní dvůr ve středu rozhodl, že ukrajinská pohraniční stráž nemůže zaregistrovat jako ochrannou známku protiruskou válečnou urážku „Ruská válečná loď, jdi do p**ele,“ jelikož se jedná o politické heslo. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy