Podezřelé aktivity ČEZ v Bulharsku? Piráti podali trestní oznámení

Piráti dnes podali trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli hospodaření energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Uvedli to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně. Stát, který je majoritním vlastníkem ČEZ, podle nich přišel o několik miliard v souvislosti s investicí do tamní černouhelné elektrárny Varna. Piráti v říjnu 2018 vyzvali premiéra Andreje Babiše (ANO), aby situaci řešil, podle nich se tak ale nestalo. ČEZ podle svého vyjádření prodal elektrárnu transparentně a vybral nejvýhodnější nabídku.

ČEZ koupil elektrárnu Varna v roce 2006 za 5,8 miliardy korun, dalších 2,8 miliardy korun vložila firma do elektrárny jako investici. "Tato investice celkově nebyla výnosná, protože v letech 2006 až 2016 vygenerovala investice nikoli zisk, ale kumulovanou ztrátu ve výši 1,2 miliardy korun. Takže bavíme se o nějakých devíti miliardách celkových nákladů na tuto investici, zatímco když byla v roce 2016 elektrárna prodána, tak za ni společnost ČEZ utržila 1,2 miliardy korun," řekl předseda pirátského poslaneckého klubu Jakub Michálek. Celková ztráta tak podle něj činí zhruba 8,5 miliardy.

V říjnu 2018 jsme upozornili na podezřelé aktivity ČEZu v Bulharsku, zveřejnili řadu dokumentů a požádali premiéra Babiše, aby kauzu prošetřil. Bohužel tuto naši výzvu ignoroval oni i ministryně Schillerová. Nakonec jsme tedy museli přistoupit k podání trestního oznámení.

— Ivan Bartoš (@PiratIvanBartos) 20. června 2019

"ČEZ v transparentním prodeji, což potvrdily i renomované mezinárodní společnosti, vybral nejvýhodnější nabídky, jak na prodej elektrárny Varna, tak i pro bulharské distribuční aktivity," sdělil ČTK mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Prodejní ceny při započtení všech příjmů ČEZ během působení v Bulharsku podle něj jasně ukazují, že působení v Bulharsku skončí mírným ziskem. Jak dále uvedl, s ohledem na přeskupování aktiv je od sebe nelze oddělovat, ale je třeba se dívat na majetek v Bulharsku jako celek.

"Elektrárna byla v roce 2016 prodána jako šrot, který není možné provozovat a generuje pouze ztrátu. Následně však byla jaksi upravena a po prodeji je elektrárna opět v provozu a opět generuje příjmy," uvedl Michálek. ČEZ elektrárnu prodal bulharské společnosti SIGDA OOD. Mluvčí ČEZ Kříž ale tvrdí, že elektrárna v provozu není, pouze je schválena jako možný poskytovatel rezervy s občasnou výrobou. "Tamní úřady tu samou žádost ČEZ opakovaně zamítly. To je jeden z nemála důkazů, že tamní subjekt má ze strany bulharských úřadů jiné podmínky pro podnikání v energetice," uvedl dále Kříž.

"Elektrárna je jedním z největších zdrojů generování elektriky v jedné části Bulharska. Transakce proběhla tak, že byla prodána podle našeho názoru za nevýhodnou cenu bývalému ministru dopravy a jeho rodině a po několika měsících byla převedena jinému politikovi, který ji za opět zajímavou částku bez doložení finančního krytí dnes vlastní. Je to pan Achmed Dogan, politik z turecké části politického spektra s prokazatelnými vazbami na Rusko," uvedl senátor Lukáš Wagenknecht.

Piráti kvůli hospodaření ČEZ na Balkáně interpelovali v minulosti premiéra Babiše i ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Michálek řekl, že i dnes bude v záležitosti ve Sněmovně interpelovat.

"Dostal jsem odpověď Andreje Babiše, že vláda v této věci nevykonává akcionářská práva, která má vykonávat ministerstvo financí," uvedl. Piráti mají také na příští čtvrtek domluvenou schůzku s generálním ředitelem ČEZ Danielem Benešem.

ČEZ na bulharský trh vstoupil v roce 2004, ale ze země se rozhodl odejít kvůli sporům s místními úřady, které se táhnou od února 2013. V roce 2016 zahájil ČEZ proti bulharské vládě mezinárodní arbitráž. Požaduje po ní stovky milionů eur, protože údajně nedokázala ochránit jeho investice v zemi. V současnosti jeho bulharská distribuční společnost dodává elektřinu více než třem milionům z celkem 7,1 milionu obyvatel Bulharska.

Související

Zástupci ČEZ a Rolls-Royce SMR uzavřeli partnerství za přítomnosti premiéra Fialy. (29.10.2024)

Česko chce být lídrem v jedné oblasti. ČEZ uzavřel klíčové partnerství

Česko chce být lídrem ve vývoji malých modulárních reaktorů. Dnes proto došlo k uzavření partnerství mezi ČEZ a Rolls-Royce SMR. Podle ministerstva průmyslu a obchodu jde o další významný milník v naplňování cílů Fialovy vlády. Malé modulární reaktory mají zajistit energetikou bezpečnost a soběstačnost i budoucím generacím. 
ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Více souvisejících

ČEZ Česká pirátská strana Jakub Michálek (Pirátská strana) Lukáš Wagenknecht Bulharsko

Aktuálně se děje

před 55 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy