„Arogantní a hloupá.“ Kritika Maláčové přišla z nečekaného směru, stejně tak i její zastání

Takřka 17 hodinové hlasování o nedůvěře vládě provázela napjatá atmosféra. Padaly i některé urážky. Ministryně práce a sociálních věcí, Jana Maláčová (ČSSD), byla několikrát osočena z arogance a též z hlouposti. Zastal se jí jak předseda ČSSD Jan Hamáček, tak i zakladatel nového politického hnutí Trikolóra, Václav Klaus mladší.

Do Málačové se pustila poslankyně ODS Jana Černochová. „Paní ministryně je vrcholem arogance. Ne jen, že je arogantní, ona je i hloupá,“ řekla Černochová, která ministryni zkritizovala za to, že kulatý stůl k důchodové reformě svolala v minulosti v době, kdy byla schůze Sněmovny.

Málačové ve svém příspěvku předtím kritizovala právě poslance za jejich přístup k důchodové reformě. „Pokud jsou důchody pro vás skutečnou prioritou, pojďme se o nich bavit,“ vyzvala politiky Maláčová s tím, že je ochotná o tom jednat s kýmkoliv. „Budeme jednat s každým, kdo bude chtít diskutovat,“ uvedla ministryně.

Maláčové se zastal bývalý kolega Černochové, Václav Klaus mladší. „Tady říkat někomu, že je hloupá, tak jako pedagog bych si nebyl tak jistý v kramflecích, paní poslankyně Černochová,“ řekl Klaus, který je nicméně velkým kritikem Maláčové kvůli její levicové politice. Klaus po odchodu z ODS založil vlastní stranu nazvanou Trikolóra.

Podobně překvapivá byla nicméně i podpora Černochové a kritiky Maláčové ze strany poslankyně hnutí ANO, Radky Maxové. Té též vadí, že Maláčová svolává kulaté stoly k sociální politice ve dnech schůze Sněmovny. „Stavíte se do role obhájkyně rodin, ale pokud vím, tak se vám ta koncepce v minulém období moc nepovedla, protože se nedostala ani do Sněmovny,“ vytkla své koaliční partnerce Maxová, která odchází na post europoslankyně do Bruselu

Vůči Maláčové se postavil i šéf poslanců ODS, Zbyněk Stanjura. Vyčetl jí, že vystupovala arogantně a odváděla pozornost od toho, proč se Sněmovna sešla k hlasování o nedůvěře vládě. „Jaké to je pracovat pro trestně stíhaného premiéra. Jaké to je pracovat ve vládě, když vám nechtějí šest týdnů vyměnit ministra. Neodvádějte pozornost. Vy sloužíte Andreji Babišovi, my ne,“ pustil se do Maláčové Stanjura.

Útoky na místopředsedkyni ČSSD donutili k reakci šéfa strany, Jana Hamáčka. „Prosím všechny, kterým leží na srdci osud sociální demokracie, aby to nechali na nás a prosím, abychom se zde neuráželi,“ řekl Hamáček. Později opozici vytkl, že jejím hlavním cílem byla právě ČSSD.

Ke kritice se v půl jedné ráno postavila i Maláčová. „„Ve svém příspěvku jsem poukázala na to, co se za poslední rok v sociální oblasti podařilo. Co jsem se dozvěděla? Že jsem arogantní a hloupá. Ta reakce sama osobě vypovídá o úrovni debaty v této Sněmovně,“ řekla Maláčová, která se nicméně prý na Černochovou nezlobí. „Neberu si to osobně, je to zapálená opoziční rétorika, ale myslím, si že to do slušné debaty nepatří,“ uvedla.

Hlasování o nedůvěře neuspělo

Vláda hlasování o nedůvěře ustála. Pro nedůvěru vládě hlasovalo 85 poslanců, za vládu se postavilo 85 poslanců. Proti nedůvěře vládě hlasovali přítomní poslanci ANO a sociální demokracie. Komunističtí poslanci, kteří byli v sále, se hlasování zdrželi. Návrh podpořili hlasující poslanci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a nezařazení. Hlasování trvalo 20 minut, dalších deset minut se sčítaly hlasy.

Jednalo se již o druhé hlasování proti vládě Andreje Babiše. První pokus proběhl v listopadu minulého roku kvůli údajnému únosu Andreje Babiše mladšího, Babišova syna, na Krym. Proti vládě tenkrát hlasovalo 95 poslanců.

Ze statik o hlasování nedůvěře vládě vyplývá, že opozice takřka vždy prohraje. Ze čtrnácti pokusů sesadit takto vládu vyšel historicky jen jeden a to v případě vlády Miroslava Topolánka, poukazuje server Blesk Zprávy.

Související

Více souvisejících

Vláda ČR Jana Maláčová (ČSSD) Jana Černochová Václav Klaus ml. Radka Maxová

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

včera

včera

včera

včera

Napětí v Nigeru: Ruští vojáci vstoupili na základnu, kde sídlí americká armáda

Podle vysokého představitele obrany USA vstoupil ruský vojenský personál na leteckou základnu v Nigeru, kde jsou umístěny americké jednotky. Tento krok následuje po rozhodnutí nigerské junty zbavit se americké síly.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy