Václav Moravec promluvil: Politici mi před vysíláním vyhrožují

Václav Moravec patří k nejznámějším a zároveň k často kritizovaným českým moderátorům politických pořadů. Jak sám přiznává, ne vždy je to snadná práce. Před kamerou občas svádí tvrdé boje. A když světla ve studiu zhasnou, je to občas ještě horší.

Už 15 let Moravec moderuje Otázky. A rozhodně se nedá říct, že by tato práce byla nudná či monotónní. „Politika je velmi pestrá. Některé osobnosti vzájemnou animozitu nehráli a nepředstírali. Třeba Mirek Topolánek a Jiří Paroubek si nebyli schopní podat ruku,“ prozradil moderátor, co se dělo, když byly vypnuty kamery.

Někteří politici si ale hádkami jen budují svou image. „A pak jsou lidé, kteří to hrají. A zatímco ve studiu se odehrává velký střet a oba si vykají, potom zjistíte, že si tykají a že se z minulosti dobře znají,“ vysvětluje Moravec.

Rozdílný je i přístup politiků k samotnému Moravcovi. „První je, že mi vyhrožují před vysíláním, že by měl být zveřejněn můj plat, protože bezesporu beru statisíce. To je teď jev čím dál častější. Tam zůstávám chladný a říkám si: Takových hochů už jsem zažil,“ přiznal.

Pak také existují lichotící politici, kteří podle Moravce očekává, že k nim bude jako novinář vstřícnější. „Teď ale spíš převažuje snaha dostat novináře pod tlak,“ dodal Moravec v rozhovoru pro Český rozhlas Dvojka.

Moravec působí nejen jako moderátor a vysokoškolský učitel žurnalistiky. Od roku 1992 působí kontinuálně jako televizní a rozhlasový moderátor a redaktor. Za svoji kariéru prošel rádii Profil, Český rozhlas, Evropa 2, Frekvence 1 i českou sekcí rádia BBC.

V roce 2004 začal moderovat diskusní pořad České televize Otázky Václava Moravce. Moderování v televizi se rozhodl ukončit v květnu 2005, k moderování pořadu se však po krátké pauze 7. srpna 2005 opět vrátil.

Od roku 2007 také moderoval každodenní interview Impulsy Václava Moravce na Rádiu Impuls. Ke konci února 2014 práci pro rádio ukončil z důvodu možného střetu zájmů, když rádio převzala společnost Agrofert Andreje Babiše.

Roku 2003 získal za moderování pořadu Interview BBC Cenu Nadace Českého literárního fondu Novinářská křepelka pro novináře ve věku do 33 let. Je také čtyřnásobným držitelem ceny TýTý jako nejoblíbenější osobnost televizní publicistiky.

Související

Václav Moravec

Moravec a další pracovníci ČT jsou v preventivní karanténě

Někteří pracovníci České televize (ČT) jsou v preventivní karanténě kvůli nedělnímu pořadu Otázky Václava Moravce s hlavní hygieničkou Jarmilou Rážovou, u níž byla pak prokázána nemoc covid-19. Serveru iDnes.cz to dnes řekla mluvčí ČT Karolína Blinková. Moderátor Václav Moravec na twitteru uvedl, že se sám rozhodl zůstat v karanténě. Test na covid-19 měl ale Moravec ve středu negativní.

Více souvisejících

Václav Moravec Otázky Václava Moravce

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Pozemní síly IDF operují v severním pásmu Gazy, jak ukazuje tato fotografie (Gaza, 7. listopadu 2023).

Izraelská armáda dočasně přerušuje operace v části Pásma Gazy

V rámci snahy usnadnit dodávky humanitární pomoci, izraelská armáda dočasně přeruší své operace ve městech Rafáh a Dajr al-Balah v Pásmu Gazy. Toto opatření platí od soboty do čtvrtka od 09:00 do 14:00 SEČ, aby civilisté mohli bezpečně dosáhnout distribučních center. 

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Policie Rusko, ilustrační foto

Aktivisté zveřejnili počet zadržených během pohřbu Navalného

Během pohřbu ruského opozičního politika Alexeje Navalného došlo k zadržení více než 100 lidí v různých městech napříč Ruskem. Podle médií to uvedl lidskoprávní projekt OVD-Info, který monitoruje počty zadržených během protestů a poskytuje právní pomoc.

včera

Olaf Scholz na MSC 2023. Je německý sociálnědemokratický politik, od prosince 2021 kancléř Spolkové republiky Německo.

Kauza Taurus: Politici mluví o vážném problému, situace je vážná

Německý kancléř Olaf Scholz v sobotu uvedl, že země vyšetřuje "velmi závažné" úniky z armády a přislíbil rychlé objasnění po zveřejnění nahrávky z diskuse vysoce postavených představitelů německé vzdušných sil o podpoře Ukrajiny na ruských sociálních sítích. 

včera

včera

Olaf Scholz

Německem hýbe kauza Taurus. Rusko zveřejnilo odposlechy z tajné armádní schůzky

Kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo provádí vyšetřování vážného úniku informací z jednání vysokých představitelů svého letectva. Později ministerstvo obrany potvrdilo, že rozhovor těchto příslušníků byl odposloucháván. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru byl v pátek zveřejněn šéfredaktorkou ruské televize RT Margaritou Simonjanovou. Důstojníci diskutovali o možnosti, jak by Ukrajina teoreticky mohla využít německé střely. 

včera

včera

včera

Zásadní změna ve světovém fotbalu? IFAB rozhodla o používání modrých karet

Na dnešním zasedání ve Skotsku Mezinárodní pravidlová komise IFAB prozatím odmítla zavedení modrých karet v profesionálním fotbale. Tato karta měla být podle některých návrhů mezistupněm mezi žlutou a červenou kartou a měla označovat vyloučení hráče na několik minut ze hry, podobně jako v ragby či hokeji.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy