Zeman pod palbou kritiky. Rázně promluvil muž, který psal část ústavy

Současná situace kolem výměny ministra kultury by se měla řešit politicky, míní bývalý ministr v několika vládách a někdejší předseda lidovců Cyril Svoboda, který psal části ústavy týkající se prezidenta. V dnešním rozhovoru s ČTK Svoboda řekl, že případné podání kompetenční žaloby na prezidenta by jen upevnila současného ministra Antonína Staňka (ČSSD) ve funkci na několik dalších měsíců.

Prezident Miloš Zeman má podle Svobody konat ohledně změny v čele ministerstva kultury bezodkladně. "Jestliže je navržen někdo na odvolání, prezident ho odvolá hned a vyhoví premiérovi na jmenování nového člena vlády hned, bezodkladně," řekl Svoboda, který je formálně poradcem premiéra Andreje Babiše (ANO), když píše vládě stanoviska k legislativním návrhům.

Svoboda poukazuje na to, že vláda je odpovědná Sněmovně a prezident vstupuje do vztahu, který mu nepřísluší. "Je to v rozporu s chováním ústavního činitele, který s ústavou nakládá podle její podstaty," podotkl.

Zároveň se postavil proti úvahám, podle kterých by měly být do ústavy zakotveny lhůty, v nichž by měl prezident jednat. Nejsou v ní podle Svobody záměrně, pro případy mimořádných situací, třeba povodní nebo ohrožení státu.

Svoboda se vyslovil pro řešení, aby Babiš a předseda koaliční ČSSD Jan Hamáček navštívili společně třeba i opakovaně Zemana a na odvolání Staňka a na jmenování nominanta sociální demokracie Michala Šmardy trvali.

Svoboda míní, že k tomu, aby prezident konal, jak podle ústavy má, by mohly Zemana vyzvat v usnesení Sněmovna nebo Senát. Zemanův mluvčí už ohlásil, že prezident přijme Babiše a Hamáčka v úterý na zámku v Lánech.

Případná kompetenční žaloba na hlavu státu, jak o ní mluví sociální demokracie a kterou by musel podat Babiš, by podle Svobody vedla jen k tomu, že prezident by řekl, že bude vyčkávat na rozhodnutí soudu. Variantou by byla žaloba na hlavu státu pro hrubé porušení ústavy, Svoboda ale pochybuje o tom, že by se pro ni našla potřebná třípětinová většina v obou parlamentních komorách.

Související

Cyril Svoboda

Lidovci by mohli vyloučit exministra Svobodu, navrhne to Hladík

KDU-ČSL navrhne její ministr Petr Hladík vyloučení bývalého stranického šéfa Cyrila Svobody ze strany kvůli některým jeho názorům i rozhovoru pro sankcionovaný web Voice of Europe. Podle Svobody vymýšlí Hladík pseudokauzu a utíká tak od propadu preferencí v průzkumech. 

Více souvisejících

Cyril Svoboda Miloš Zeman ústava čr prezident čr Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Válka v Izraeli

Válečný zločin. Izrael se podle HRW dopouští etnické čistky

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) ve čtvrteční zprávě uvedla, že opakované evakuační příkazy izraelských úřadů vůči obyvatelům Pásma Gazy představují "válečný zločin nuceného vysídlení" a mohou být v některých případech považovány za "etnické čistky".  

včera

včera

včera

včera

Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců

Během uplynulých tří dekád zcela zmizelo na území Tádžikistánu více než 1000 ledovců. V praxi tak dokládají, jak rychle se naše planeta otepluje.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy