Vrtošivý Zeman. Před ČSSD jsou jen špatné varianty, soudí tisk

Sociální demokraté na pondělním jednání svého předsednictva rozhodovali o další účasti ve vládě, nakonec ale rozhodli, že se jim rozhodnout nechce. Není med volit mezi několika špatnými variantami, míní komentáře. Předsednictvo ČSSD v pondělí podpořilo stanovisko, aby místopředseda ČSSD Michal Šmarda nahradil ve funkci ministra kultury Antonína Staňka. Předseda ČSSD Jan Hamáček má o prosazení tohoto požadavku dál jednat a má kompetenci rozhodnout i o případném odchodu strany z vlády, pokud by ČSSD nedosáhla svého.

"Neochota stranického předsednictva rozhodnut o další účasti ve vládě natvrdo hned je důsledkem faktu, že před ČSSD jsou jen špatné varianty," podotýká komentátor Hospodářských novin. Kdyby podle něj sociální demokraté řekli "zůstáváme" i za cenu, že ustoupí prezidentovi Miloši Zemanovi a nominují na post ministra kultury někoho jiného než Michala Šmardu, stali by se definitivně směšnými.

"Kdyby naopak řekli ´nenecháme ze sebe dělat kašpary´ a práskli dveřmi od Strakovy akademie, těžko by to vysvětlovali svým voličům. Ti by nikdy nepochopili, proč odcházejí z vlády kvůli jednomu ministrovi, jehož jméno si většina lidí ani nepamatuje. Všechno špatně," míní autor komentáře.

Současná situace ČSSD ve věci výměny vlastního ministra kultury se podle komentáře deníku Právo jejímu vedení dávno vymkla z rukou. Na řešení, které vzešlo z pondělního jednání je podle listu příznačné, že ho opět nelze jednoduše vysvětlit na škále ANO-NE, pokud jde o setrvání ve vládě. "ČSSD bojuje o holý život. Opuštění vlády pro ni může znamenat stejnou cestu do zatracení jako setrvání v ní. Proto je těžké rozsoudit, který z receptů straně ordinovat," podotkl autor komentáře. Pravdu mají podle něj jak ti, kdo říkají, že "na opuštění kabinetu bylo včera pozdě, stejně jako ti, kdo míní, že právě proto už je pozdě dnes".

"Nejdříve ostrá slova, nakonec jako vždy pokus o smír. Tak se momentálně jeví postoj sociální demokracie k její vládní účasti," píše komentátor serveru Info.cz. Navzdory ústupku ČSSD je ale podle něj zřejmé, že sociální demokraté dlouhodobě hledají optimální moment k odchodu z vlády. "Jsou nejslabším článkem vládní architektury, Babiš navíc potřebuje víc Zemana než je, a tudíž mu jde ve všech ohledech na ruku," píše. "Otázkou tak pouze je, kdy ČSSD z vlády odejde, s jakou záminkou a zda tak neučiní pozdě," dodává.

ČSSD se rozhodla, že se rozhodne. Spíše než ústavní krizi už to připomíná bramboračku.

— Markéta Adamová (@market_a) July 15, 2019

Podle komentátora Lidových novin (LN) ČSSD pochopila, že na otálení není čas a místo. "Nyní je starostí Andreje Babiše, aby prezident konal, jak mu velí ústava. Otálením dosáhl Miloš Zeman jediného - ČSSD se vyjadřuje jednotně a s jistou úlevou vážně hrozí odchodem z vlády," míní. Sociální demokraté podle něj hrozí odchodem, aby si zachovali sebeúctu. Řešení je podle něj na "vrtošivém" prezidentovi Zemanovi. "Jedno lze říci téměř jistě, domanévroval sebe i premiéra Babiše do situace, ze které ani jeden z nich neprofituje," uzavřel deník.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Jan Hamáček Vláda ČR Antonín Staněk (ČSSD primátor Olomouce) Miloš Zeman Andrej Babiš

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

včera

David Pastrňák

Pastrňák se Zachou prošli zdravotní prohlídkou a jsou blízko účasti na domácím MS

Největší česká hokejová hvězda David Pastrňák je blízko tomu, aby mohla být v pondělí přivítána v Praze, kde by se připojila k národnímu týmu na mistrovství světa. Poté, co útočník se svým Bostonem vypadl z play-off kanadsko-americké NHL, měl nyní projít bez problémů nezbytnou zdravotní prohlídkou a na základě toho ho tak jeho zaměstnavatel může uvolnit. Zdravotní prohlídkou pak prošel i další bostonský medvěd Pavel Zacha.

Aktualizováno včera

včera

včera

Peter Pellegrini

Pellegrini: Někteří politici nejsou schopni sebereflexe. Na kulatý stůl nedozrál čas

Na kulatý stůl slovenských politických stran zatím ani po atentátu na Roberta Fica (Smer-SD) nedozrál čas, řekl zvolený prezident Peter Pellegrini v neděli. Pellegrini se v týdnu sešel s prezidentkou Zuzanou Čaputovou a navrhl jednání politických subjektů. Občany dnes vyzval, aby se nenechali unést negativními emocemi, které může přinést další politický souboj. 

včera

včera

Sněmovní volby by vyhrálo ANO. Lidovci v průzkumech nadále zůstávají mimo Sněmovnu

Nejsilnější opoziční hnutí ANO by na přelomu dubna a května volila téměř třetina voličů, vyplývá z modelu agentury Kantar CZ pro Českou televizi. Samostatně by se do Poslanecké sněmovny dostalo šest politických stran a hnutí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy