Nechá na sobě ČSSD štípat dříví? Dienstbier se ostře pustil do vlastní strany

Předsednictvo ČSSD v pondělí se rozhodla setrvat ve vládě. Trvá však na odvolání dosavadního ministra kultury Antonína Staňka a jeho nahrazení Michalem Šmardou. Podle senátora Jiřího Dienstbiera by však ČSSD měla přestat na sobě „nechat štípat dříví“ a odejít z vlády do opozice. Má za to, že by jí to mohlo posílit.

„Pondělní rozhodnutí předsednictva se dá interpretovat tak, že sociální demokraté jsou ochotní na sobě nechat dříví štípat jenom proto, aby udrželi vládu. Nakolik je to vhodné, je otázka úhlu pohledu,“ interpretoval pondělní setkání předsednictva Dienstbier v České televizi.

Senátor, který byl proti vstupu ČSSD do vlády, je přesvědčen, že by ČSSD měla z vlády odejít. „Já si myslím, že dnes to tvrdší rozhodnutí ohledně odchodu z vlády mělo padnout, proto jsem použil příměr se štípáním dříví. Měli bychom odejít. Premiér není ochoten bránit koaliční projekt ani ústavu, tak aby podal kompetenční žalobu. Nekoná tak, že by mu na tom záleželo, je to ignorování zájmů ČSSD,“ zkritizoval Dienstbier premiéra Andreje Babiše, který je dle něj „ obětí své vlastní slabosti a závislosti na prezidentovi.“

Dienstbier přiznává, že se může zdát jako „absurdní“, aby kvůli takové „banalitě“ jako je odvolání ministra padala vláda. „Možná to bude obtížné vysvětlit veřejnosti,“ míní.

Podle něj se však hraje o hodně. V pozadí celé vládní krize je totiž snaha prezidenta Miloše Zemana si nárokovat větší pravomoci, než mu přísluší. Dienstbier osočuje prezidenta, že „hrubě porušuje Ústavu“ a „cynicky a bez morálních zásad“ udržuje ústavní a vládní krizi. Senátor proto je jedním z hlasů podporujících  ústavní žalobu Senátu na prezidenta.

Podle senátora by nebylo správným řešením vládní krize, aby ČSSD ustoupila z nominace Šmardy. „My máme ustoupit protiústavnímu a protiprávnímu vydírání prezidenta?“ poukazuje Dienstbier, podle něhož si ČSSD musí zachovat svou úctu a být respektovaná jako rovnocenný koaliční partner.

Dienstbier považuje za správné rozhodnutí předsednictva ČSSD, že předseda strany Jan Hamáček dostal silnější mandát, aby mohl o odchodu z vlády okamžitě rozhodnout sám. Dienstbier by navrhoval, aby odchod uskutečnil ihned a odešel z ČSSD do opozice.

„Je empirická zkušenost, že strany vždy sílí v opozici. Už proto, že nemusí dělat programové i morální kompromisy, které se týkají problémů premiéra. Strana může jasně a zásadově formulovat svoje postoje. A možná by se některé naše priority prosadily i bez naší účasti ve vládě, třeba pro zvýšení rodičovské byly strany napříč sněmovnou,“ myslí si Dienstbier.

Senátor však akceptuje, že ČSSD se rozhodla zatím ve vládě servat a počkat na výsledky dalších jednáních Hamáčka a premiéra s prezidentem. Pokud však Zeman se rozhodne Šmardu nenominovat, pak musí ČSSD odejít z vlády, je přesvědčen Dienstbier.

Související

Zdeněk Koudelka Rozhovor

25 let od opoziční smlouvy. Navzdory nálepkování zajistila stabilní vládu a snížila schodek rozpočtu, míní Koudelka

Před čtvrtstoletím, 9. července 1998, uzavřely dvě tehdy nejsilnější tuzemské politické strany Smlouvu o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice, známou jako opoziční smlouva. Výsledkem byla jednobarevná vláda vítěze voleb, ČSSD vedené Milošem Zemanem, tolerovaná druhou stranou v pořadí, ODS v čele s Václavem Klausem. Ačkoliv se proti tomuto uspořádání kriticky vymezovaly menší politické subjekty a část veřejnosti i médií, mezi voliči ČSSD a ODS mělo nezanedbatelnou podporu, uvádí v rozhovoru pro server EuroZprávy.cz politolog a právník Zdeněk Koudelka. 

Více souvisejících

ČSSD Miloš Zeman Jiří Dienstbier ml.

Aktuálně se děje

před 16 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy