Popularita Babiše? Došlo ke změně. Podívejte se na nový průzkum

Nejlépe hodnoceným politikem ze členů vlády a předsedů parlamentních stran zůstává premiér a šéf ANO Andrej Babiš, jeho popularita ale dál oslabuje, uvedla agentura STEM na základě červnového průzkumu.

Babiše kladně hodnotí 45 procent dotázaných, zatímco v lednu to bylo 48 procent a loni v říjnu polovina. Na druhém místě v žebříčku popularity skončila ministryně financí Alena Schillerová (za ANO), které vyjádřilo podporu 40 procent respondentů. Na třetím místě je s 39 procenty pozitivních hodnocení lídr Pirátů Ivan Bartoš.

"Andrej Babiš zůstává nejlépe hodnoceným českým politikem, jeho popularita však dále oslabuje. Podíl jeho odpůrců je již znatelně vyšší než podíl jeho sympatizantů," uvedli autoři průzkumu. Zatímco na začátku roku byl poměr příznivých a nepříznivých hodnocení Babiše 48 procent ku 51 procentům, nyní je to 45 procent versus 54 procent. Náskok ministerského předsedy před ostatními politickými lídry je rovněž nižší než v minulosti.

Průzkum se uskutečnil po zveřejnění auditů Evropské komise o možném střetu zájmů premiéra a v období veřejných protestů vůči Babišovi. Mezi sympatizanty hnutí ANO je nicméně pozice premiéra stabilní a téměř všichni jej hodnotí pozitivně, dodali analytici STEM.

Oproti minulému průzkumu si polepšila Schillerová i ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), kterou nyní kladně hodnotí 37 procent oslovených. Obdobný podíl sympatizantů mají předseda SPD Tomio Okamura a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Nejméně známým členem vlády je ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), který je ve funkci od dubna. Nezná ho 60 procent dotázaných lidí. Z déle působících ministrů jsou velmi málo známi ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), ministr školství Robert Plaga (ANO) a ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD), o jehož odvolání se už několik týdnů vedou politická jednání mezi prezidentem Milošem Zemanem, Babišem a sociálními demokraty. Tuto trojici ministrů nezná zhruba polovina dotázaných.

Ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO), proti níž desítky tisíc lidé před prázdninami také demonstrovaly, pozitivně vnímá třetina občanů, naopak polovina respondentů má na ni negativní názor.

Z opozičních politiků se v první desítce žebříčku umístili vedle třetího Bartoše a pátého Okamury ještě desátý předseda ODS Petr Fiala, kterého kladně hodnotí 27 procent lidí. Po změnách ve vedení KDU-ČSL a STAN se v průzkumu objevili také noví předsedové obou stran Marek Výborný a Vít Rakušan. Oba dva poměrně značná část veřejnosti nezná - Výborného 46 procent, Rakušana 40 procent. Předsedu STAN Rakušana hodnotí pozitivně čtvrtina oslovených, což je stejný podíl jako v případě jeho předchůdce Petra Gazdíka.

Šéfa lidovců Výborného kladně vnímá 18 procent respondentů. "Jeho předchůdce Pavel Bělobrádek byl pro veřejnost známější, a tím pádem jej sice pozitivně vnímal vyšší podíl respondentů (26 procent), ovšem na druhou stranu u něj byl vysoký podíl jeho odpůrců (65 procent)," konstatovali analytici STEM.

Průzkum se uskutečnil od 14. do 30. června na vzorku tisícovky respondentů.

Související

Více souvisejících

Andrej Babiš Alena Schillerová Ivan Bartoš (Piráti) politici průzkumy Richard Brabec (ANO) Tomio Okamura Jana Maláčová (ČSSD) Vladimír Kremlík Marek Výborný (KDU-ČSL) Vít Rakušan (STAN)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy