Civilní rozvědka ÚZSI? Její činnost je nenahraditelná, hodnotí poslanci

Civilní rozvědka Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) funguje podle poslanců, kteří se ve sněmovní komisi věnují její kontrole, dobře. Činnost ÚZSI je podle členů komise, oslovených ČTK u příležitosti 25. výročí účinnosti zákona o zpravodajských službách, nenahraditelná a nezastupitelná. Podle Jana Lipavského (Piráti) by ÚZSI prospěla větší personální stabilizace, ale také integrace s ministerstvem zahraničních věcí.

Samostatný ÚZSI navázal v roce 1994 na Úřad pro zahraniční styky a informace ministerstva vnitra ČR. Jako civilní rozvědka zabezpečuje informace ze zahraničí důležité pro bezpečnost a ochranu zahraničněpolitických a ekonomických zájmů ČR. ÚZSI od loňského září vede kybernetický expert Marek Šimandl. V čele úřadu nahradil Jiřího Šaška, kterého postavil loni na jaře mimo službu tehdejší ministr vnitra Lubomír Metnar (za ANO) v souvislosti s vyšetřováním hospodaření ÚZSI.

Rozvědka dlouho neměla vlastní kontrolní parlamentní orgán, na rozdíl od ostatních tajných služeb. Příslušnou stálou komisi založila Sněmovna až loni v lednu na základě novely zákona o zpravodajských službách. Šéf komise Pavel Blažek (ODS) na dotaz ČTK uvedl, že ÚZSI podle jeho názoru funguje a fungoval celá léta dobře. "Svědčí o tom i dobrá pověst rozvědky u našich spojenců," řekl.

Lipavský míní, že ÚZSI potřebuje především stabilizaci. "Též by si zasloužil užší integraci s ministerstvem zahraničních věcí a naší sítí zastupitelských úřadů. Zařazení pod ministerstvo vnitra nedává úplně smysl," konstatoval. Pirátský poslanec obecně vyčítá sněmovním komisím dohlížejícím nad tajnými službami nízkou aktivitu. "Částečně je to dané tím, že v nich mají zástupce i extremistické strany či poslanci se silnými vazbami na problematické státy," uvedl Lipavský. Komise kvůli tomu pak nejdou příliš do hloubky ve své činnosti, míní. "Na druhou stranu je nutné říci, že služby vnímají komisi jako významného partnera a plně s námi spolupracují," dodal.

I když se podle něj ÚZSI nevyhnuly některé problémy, hodnotí jeho činnosti poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) pozitivně. "Bohužel vzhledem k utajovanému charakteru činnosti ÚZSI nemohu zabíhat do bližších podrobností," uvedl. Za pozitivní považuje i skutečnost, že vznikla speciální poslanecká komise pro ÚZSI. "Umožňuje to její větší kontrolu," dodal.

Poslanec Jiří Kobza (SPD) uvedl, že ÚZSI je legitimní organizace sloužící k získávání těch informací ze zahraničí, které jsou důležité pro řádné fungování, svobodu, suverenitu a obranyschopnost ČR. "Z povahy věci je velice těžké komentovat např. jednotlivé aktuálně probíhající kauzy a operace, protože to ani naší parlamentní kontrolní komisi nepřísluší," uvedl.

ÚZSI měl podle Kobzy v nedávné minulosti určité vnitřní problémy, které bohužel unikly do médií. "Ale poté se služba personálně i funkčně stabilizovala a pokračuje odpovídajícím způsobem ve své činnosti. Činnost ÚZSI, i když není vidět, je nenahraditelná a nezastupitelná, například v oblasti současné nelegální masové migrace a obraně ČR proti ní," uvedl.

Lipavský řekl, že tajné služby jsou po 30 letech existence demokratického státu nedílnou a nepostradatelnou součástí naší státní správy. "Bez nich by se neobešly naše zahraniční mise, ale také rozkrývání organizovaného zločinu či by nebylo možné efektivně chránit ekonomické zájmy Česka. Zvláště v posledních letech zvyšujícího se geopolitického napětí se jejich příspěvek ukazuje jako naprosto nepostradatelný," uvedl. Služby jsou podle něj profesionální a bez historické zátěže komunistického režimu.

Související

Petr Fiala

Fiala ocenil informace od ÚZSI, pro rozvědku chystá s vládou vlastní zákon

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) poskytuje vládě velmi důležité informace, řekl při dnešní návštěvě sídla rozvědky premiér Petr Fiala (ODS). Po schůzce s ředitelem rozvědky Vladimírem Posoldou ocenil, jak se mu podařilo tajnou službu od říjnového nástupu stabilizovat. Kabinet pracuje na zvláštním předpisu, podle kterého by se úřad v budoucnu řídil. Nyní na rozdíl od zbývajících tajných služeb vlastní zákon nemá.
Milan Chovanec

Rozruch kolem civilní rozvědky: Obviněn exnáměstek, Chovanec zadržen nebyl

Policie dnes obvinila bývalého náměstka Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Zdeňka Blahuta z podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby v souvislosti s hospodařením úřadu. O obvinění dnes informovalo Vrchní státní zastupitelství v Praze (VSZ), Česká televize poté uvedla, že se zahájení trestního stíhání týká právě Blahuta. Policie u něho provádí domovní prohlídku a je vyslýchán.

Více souvisejících

Úřad pro zahraniční styky a informace Jan Lipavský Jiří Kobza

Aktuálně se děje

před 3 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy