Fiala ocenil informace od ÚZSI, pro rozvědku chystá s vládou vlastní zákon

Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) poskytuje vládě velmi důležité informace, řekl při dnešní návštěvě sídla rozvědky premiér Petr Fiala (ODS). Po schůzce s ředitelem rozvědky Vladimírem Posoldou ocenil, jak se mu podařilo tajnou službu od říjnového nástupu stabilizovat. Kabinet pracuje na zvláštním předpisu, podle kterého by se úřad v budoucnu řídil. Nyní na rozdíl od zbývajících tajných služeb vlastní zákon nemá.

Fiala dnešní schůzkou uzavřel návštěvy trojice českých tajných služeb. Bezpečnostní informační službu (BIS) navštívil u příležitosti zveřejnění její výroční zprávy loni v říjnu, začátkem ledna pak jednal s vedením Vojenského zpravodajství (VZ). Také dnes činnost tajné služby pochválil. Zmínil, že o civilní rozvědce není na veřejnosti tolik slyšet, což je správné. "Nejlepší zpravodajská činnost je taková, o které se moc neví," uvedl.

Kabinet podle něj ale o činnosti ÚZSI ví velice dobře, získává od něj důležité informace. "Jsou zásadní pro mnohá naše rozhodování. Nemůžu být konkrétní, ale obecně lze říct, že úřad nám poskytuje exkluzivní informace ohledně bezpečnosti, energetické bezpečnosti, ekonomických zájmů či mezinárodního terorismu," uvedl. Úřad je podle něj respektovaným partnerem i v zahraničí.

Posolda je třetím ředitelem ÚZSI za poslední rok. Loni v červenci funkci šéfa rozvědky opustil po čtyřech letech Marek Šimandl, který zamířil do čela celní správy. Nahradil ho Petr Mlejnek, ale po necelých dvou měsících rezignoval kvůli stykům s podnikatelem Michalem Redlem, obviněným v korupční kauze Dozimetr. Bývalý náměstek pro operativní činnost Posolda je v čele ÚZSI od 6. října.

Fiala ocenil, jak se mu podařilo úřad po předchozím složitém období stabilizovat. "Je to vidět i na kvalitě zpravodajských informací," uvedl. Podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN), pod jehož resort ÚZSI spadá, se Posolda stabilizaci služby věnuje s maximálním nasazením a s "kostlivci ve skříni" se vypořádává efektivně a systematicky.

ÚZSI se nyní řídí obecným zákonem o zpravodajských službách, do budoucna by měl stejně jako BIS a VZ dostat vlastní předpis. "Je potřeba, aby služba měla svůj vlastní zákon a některé věci, které fungují spíš zvykově, by dostaly legislativní oporu," uvedl Rakušan. Vnitro předpis s ÚZSI konzultuje. Podle plánu legislativních prací pro letošní rok by mělo ministerstvo spolu s ÚZSI předložit návrh zákona v prosinci.

Fiala také zmínil, že během letošního roku by se měla "významně posunout" snaha o obsazení orgánu nezávislé kontroly zpravodajských služeb, se kterým zákony počítají od roku 2018. Je podle něj velmi obtížné sehnat osobnosti, které splňují všechny podmínky pro účast v komisi, včetně nejvyšší bezpečnostní prověrky na přísně tajné. Vláda Andreje Babiše (ANO) předloni v květnu schválila šestici uchazečů, mezi kandidáty byli především zaměstnanci ministerstev, ale i prezidentské kanceláře.

Související

Vláda ČR

Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou

Národní sportovní agentura dostane 850 milionů korun na pomoc sportovním organizacím, jejichž majetek zničily či poškodily zářijové povodně. Uvolnění peněz z rozpočtové rezervy schválila vláda středečním jednání. Odsouhlasila také další rozšíření pomoci českým exportérům obchodujícím s Ukrajinou, poskytované formou pojištění vývozních úvěrových rizik Exportní garanční a pojišťovací společností a schválila i spuštění úvěrového programu Národní rozvojové banky pro podnikatele postižené povodněmi.
Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

Více souvisejících

Petr Fiala (ODS) Úřad pro zahraniční styky a informace Vláda ČR

Aktuálně se děje

před 4 minutami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 13 minutami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 6 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 6 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy