Krvavý srpen 1968 a 1969. Kousek ode mne zastřelili Muzikářovou, vzpomíná poslanec

Poslanec Stanislav Juránek (KDU-ČSL) byl jako třináctiletý chlapec v srpnu roku 1969 na Moravském náměstí v Brně, kde při ročním výročí okupace ze srpna 1968 kousek od něj zastřelili studentku Danuši Muzikářovou.

Juránek dnes ČTK řekl, že lidový milicionář tehdy střílel do lidí z okna a on na to vzpomíná jako na jeden ze zlých dní svého života. Juránek dnes přišel položit kytici u pamětní desky Muzikářové na rohu Moravského náměstí a Rašínovy ulice.

V roce 1968 bylo v celém Československu již první den okupace zabito či smrtelně zraněno 58 lidí a do konce roku 1968 stoupl počet obětí na 108. Tvrdé potlačení protiokupačních demonstrací režimem si pak v roce 1969 vyžádalo pět mrtvých, podle některých historiků až sedm.

V Brně zemřeli v roce 1968 při okupaci tři muži a o rok později osmnáctiletá demonstrantka Muzikářová i o deset let starší Stanislav Valehrach, který měl tu smůlu, že se přes centrum města vracel domů z práce. Potlačení demonstrací v roce 1969 potvrdilo nastupující éru takzvané normalizace, která přinesla politické čistky, posílení cenzury či omezení svobod.

Památku zesnulých uctil položením věnce i jihomoravský hejtman Bohumil Šimek (ANO). Juránek položil kytici u desky Muzikářové po něm. Na 21. srpen 1969 má špatné vzpomínky. "Vzpomínám na to jako jeden z těch zlých dnů v mém životě, protože tady nahoře lidový milicionář střílel do lidí. Byl jsem asi sto metrů od místa, kde zastřelili Danuši Muzikářovou," uvedl Juránek.

V té době mu bylo 13 let. "Odtáhli mě tady do nejbližšího kostela svatého Tomáše. Tam jsem potom zažil druhou část, protože tam přinášeli demonstranty, kteří byli zranění po střelbě nebo po boji s lidovými milicemi. Do dneška nemohu pochopit, jak mohli lidé střílet do vlastního národa," řekl Juránek.

Nepříjemné vzpomínky má přitom i na okupační srpen roku 1968. "Byl jsem s otcem na brigádě v lese. Když jsme se později vraceli do Brna, narazili jsme na ruský konvoj. Do dneška si pamatuju, jak voják odjistil samopal a namířil ho na mého otce. Na to nezapomenu. Schovával jsem se za ním na motorce a nevěděl jsem, co se stane," řekl Juránek.

Podle něj je důležité připomínat si historii. "Kdo na ni zapomene, bude si ji muset zopakovat. Velmi těžce ty události nesu. Ještě v roce 1968 jsem z dospělých cítil velkou naději, že se něco změní. Přestože jsme byli obsazení, byla to doba plná optimismu. Smutné bylo to, co se odehrálo potom v roce 1969. Tuto dobu považuju za skutečnou dobu temna v historii naší republiky," řekl Juránek.

Debata s @MarekVyborny a pamětníky roku 1968. Je důležité si připomínat historii. Díky, že jste přišli. ? pic.twitter.com/7eatMuhMQP

— KDU-ČSL (@kducsl) August 20, 2019

U desky Muzikářové se zastavili i muž s ženou z městské části Brno-Královo Pole, kteří zastřelení Muzikářové pamatují. "Když se to stalo, zrovna jsem byla v práci na náměstí Svobody. Dozvěděli jsme se to ale až později," uvedla žena, která potkávala rodiče Muzikářové, kteří chodili dceři na hrob v Králově Poli.

Související

Stanislav Juránek

Juránek navrhl prodloužení stavu nouze o dva týdny

Lidovecký poslanec Stanislav Juránek navrhl prodloužení nouzového stavu o dva týdny do 28. února. Chce, aby pokračovala jednání mezi koalicí a opozicí, sám byl ale k návrhu skeptický. Uvedl, že bude hlasovat se svým klubem, ať se rozhodne jakkoli. Všechny opoziční strany další prodloužení nouzového stavu odmítají.

Více souvisejících

Stanislav Juránek Srpen 1968 Brno Danuše Muzikářová (studentka zastřelená v roce 1969)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy