Politická kultura v zemi upadá, nahrávky jsou nepřijatelné, myslí si koaliční politici

Praha - Nově zvolený předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura považuje pořizování nahrávek z politických jednání za nepřijatelné. Samotný obsah nahrávky ze schůzky Věcí veřejných, která ve čtvrtek unikla do médií, komentovat nechce.

"Pořizování nahrávek politických jednání považuji obecně za nepřijatelné. Princip toho, nahrávat si schůzky a tyto nahrávky potom zveřejňovat ve vhodnou chvíli, je prostě obecně špatný, ať se to týká kterékoli strany," řekl v pátek Mediafaxu novopečený předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Stejný názor na to má také předseda poslaneckého klubu dalšího koaličního partnera TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (STAN). "Přemýšlím, kam až může padnout dno politické kultury v České republice. Po zveřejnění této nahrávky je zase, zdá se, níž," řekl.

Gazdík uvedl, že nahrávku poslouchal a za nejzávažnější pasáže nepovažuje ani tak ty týkající se TOP 09 a STAN jako spíše přesvědčení Víta Bárty, že má spojence v prezidentovi Václavu Klausovi. Na nahrávce totiž Bárta, často označovaný za faktického předsedu VV naznačuje, že dveře na Hrad má vždy otevřené.

"Zajímá mne, jak se k této věci vyjádří pan prezident. Jako politická figura a vysoký ústavní činitel by měl popřít, že to, co zaznělo na nahrávce, je pravda, byť jen z malé části," řekl Gazdík.

Stanjura obsah nahrávky komentovat nechtěl. "To je opravdu vnitřní záležitost Věcí veřejných," řekl s tím, že nevidí ani důvod pro to, aby byl její obsah diskutován na případné schůzce s VV.

Nahrávka, která ve čtvrtek unikla do médií, byla pořízená na jednom z březnových jednání VV. Na tom představitelé strany domlouvali mimo jiné nadcházející volbu předsedy strany, ale také situaci v koalici a pokles voličských preferencí. Kdo si jednání nahrál, zatím není jasné.

Související

Nová vláda Andreje Babiše na první tiskové konferenci. (15.12.2025) Komentář

Rok nestability. Voliči ANO, SPD a Motoristů se dočkají nepříjemného vystřízlivění

Rok 2025 převrátil českou politiku vzhůru nohama. Říjnové volby vrátily k moci Andreje Babiše a spolu s ním vznikla křehká koalice ANO, SPD a Motoristů, v níž reálný vliv drží Filip Turek. Vznik vlády provázejí spory s prezidentem Petrem Pavlem i vážné pochyby o kompetenci a etice aktérů. Dosavadní pětikoalice mezitím zaplatila za vlastní komunikační chaos a aféry. Rok 2026 proto spíš, než stabilitu slibuje turbulence a vleklé vnitřní konflikty.

Více souvisejících

politika

Aktuálně se děje

včera

včera

José Mourinho

Čeká Real Madrid velký fotbalový návrat? Šéf klubu si přeje příchod trenéra Mourinha

Na dveře španělského fotbalu klepe zřejmě jeden z nejznámějších fotbalových trenérů José Mourinho. V zákulisí se totiž hodně hovoří o tom, že samotný prezident slavného španělského velkoklubu Realu Madrid Fiorentino Pérez si přeje, aby se do jeho klubu po třinácti letech vrátil právě známý charismatický Portugalec. A právě on by měl být skutečně pro Péreze tou první volbou. Alespoň s takovou informací přišel španělský sportovní novinář David Ornstein na svém účtu na síti X.

včera

včera

Martin Kupka

Kupka se opřel do Babiše kvůli novému zmocněnci Landovskému

Opozice již kritizuje krok Babišovy vlády, která zřizuje další post zmocněnce. Někdejší český velvyslanec při NATO Jakub Landovský bude nově vládním zmocněncem pro plnění závazků vůči Severoatlantické alianci. Do Babiše se kvůli tomu opřel šéf občanských demokratů Martin Kupka (ODS). 

včera

Deštivé jarní počasí

Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky

Příští týden zprvu nabídne podobné počasí jako právě končící víkend. Meteorologové ale v jeho průběhu očekávají změnu v podobě ochlazení. Po čase se také vyskytnou srážky, které by měly zlepšit situaci se suchem. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

včera

Donald Trump

Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa

Nebude to jen pět tisíc vojáků, naznačil americký prezident Donald Trump ohledně plánů na stažení armádních příslušníků z Německa. Spojené státy americké mají u našich sousedů svou nejpočetnější evropskou posádku. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

2. května 2026 21:57

2. května 2026 21:04

Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily

Tuzemská hokejová sezóna sotva skončila, v klubech se ale nezahálí a už se začínají připravovat na další sezónu. Platí to i pro brněnskou Kometu, která se stala dalším extraligovým klubem, který v těchto dnech oznamuje novinky nejen ve svém kádru, ale i v realizačním týmu. I tady totiž dochází ke změně na trenérských postech. Na trenérskou lavičku se totiž vrací po pěti letech klubový majitel Libor Zábranský, jemuž budou asistenty trenéři, kteří v uplynulé sezóně 2025/26 vedli Brno jako hlavní stratégové – Kamil Pokorný a Jiří Horáček. Coby další asistent se k nim ještě přidává Martin Erat.

Zdroj: David Holub

Další zprávy