Fuksa: 19% sazba DPH je nevyhnutelná, Véčka nechtějí snižovat náklady

Praha - Vzrůst snížené sazby z DPH ze současných 10 až na 19 procent vidí jako nevyhnutelné ministr zemědělství Ivan Fuksa (ODS), uvedl to v nedělním pořadu ČT Otázky Václava Moravce. Důvodem je podle něj neochota především strany Věci veřejné (VV) snižovat náklady v jejich resortech.

„Pokud je tady strana, jejíž ministři nesouhlasí se škrty ve svých resortech, jinou možnost skutečně nevidím. Mám na mysli zejména Věci veřejné,“ řekl Fuksa. „Jsem jednoznačně úspory na ministerstvech. Já mám připravené škrty ve výši až jedné miliardy. Kdyby k tomu takhle přistoupili i ostatní, nemusíme DPH zvyšovat tak dramaticky. Ale tak to bohužel není,“ upozornil ministr.

„Pokud diskuze půjde tou cestou, že se nebudeme chtít bavit o snižování výdajů, pak není jiná možnost, než zvýšit sazbu DPH. Kromě toho je nutné zefektivnit výběr daní z příjmu fyzických a právnických osob. Můžeme se bavit také o sociálních dávkách,“ dodal Fuksa.

Ten zároveň připustil, že zvýšení sazby DPH a chování zákazníků půjdou proti sobě. „Ovšem mnohem důležitější je stabilizace veřejných financí. „Chápu, že zvýšení sazby DPH je špatná zpráva pro zemědělství a resort potravin. Ovšem když nic neuděláme, za rok můžeme potřebovat dalších 30 až 40 miliard korun k obsluze dluhové služby. A bude to ještě horší,“ varoval Fuksa.

Konkrétní dopad zvýšení DPH do cen potravin podle něj nebude nijak dramatický. „Když vzrostla sazba DPH z pěti na devět procent, potraviny zdražily zhruba o procento. Čili ten dopad je pouze 25procentní, což není nijak dramatické,“ je přesvědčen.

Miroslav Toman, prezident Potravinářské komory, s Fuksou zásadně nesouhlasí. „Zvýšení DPH je představuje jedno z největších nebezpečí, které českému zemědělství hrozí. Nepomůže potravinářskému průmyslu a povede ke zhoršení situace nízkopříjmových skupin obyvatel. Ti budou nakupovat méně kvalitní zboží,“ míní Toman.

Další nebezpečí podle něj spočívá v tom, že zejména lidé v příhraničních oblastech budou za nákupy cestovat do Rakouska a Německa, kde je DPH na potraviny a tím pádem i jejich nižší. „Zvýší se dovoz nekvalitních surovin. Na jednu stranu po spotřebitelích chceme, aby kupovali kvalitní české výrobky, a pak jim je zdražíme. To je, jako když zatáhnete ruční brzdu, a chcete se co nejrychleji rozjet,“ dodal Toman.

Jako neopodstatněné vidí razantní zvýšení spodní sazby DPH také Petr Šilar, senátor za KDU-ČSL. „Takové zvýšení je neopodstatněné. Na jednu stranu chápu, že chce vláda zvýšit DPH, ta se nejlépe vybírá. Ale podle nás jsou velké rezervy ve zdanění hazardu, které stále čeká na svou realizaci,“ nastínil Šilar. Na druhou stranu by ovšem na zvýšení sazby viděl i některé pozitivní efekty. „Byla by to příležitost k tomu, aby lidé více šetřili. Pořád žijeme v nadbytku. Je to znát především na množství vyprodukovaného odpadu.“

Související

Marek Výborný na sjezdu KDU-ČSL (25.1.2020)

Obchody slíbily, že snížení DPH se promítne do cen potravin, tvrdí ministři

Zástupci osmi významných obchodních řetězců se během dnešního jednání na ministerstvu zemědělství setkali s premiérem Petrem Fialou z ODS. Během schůzky ujistili představitele vlády, že plánované snížení daně z přidané hodnoty (DPH) bude mít vliv na pokles cen potravin a že budou klást ještě větší důraz na kvalitu potravin. 

Více souvisejících

DPH Ivan Fuksa

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy