Stanislav Gross pomáhal drogové mafii

Praha - Expremiér Stanislav Gross (ČSSD) za svého vládnutí cíleně ničil nástroje protidrogových organizací a napomáhal ruské drogové mafii. Obviňuje ho z toho národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil.

Vobořil mluvil o Grossových zásazích v rozhovoru pro středeční MF DNES. A podle něho to bylo nejhorší období v boji proti drogám - a to se v této oblasti pohybuje již bezmála 20 let."Je to děsivé. Byla to doba temna," vzpomínal Vobořil pro MF DNES s tím, že Gross byl jediným premiérem po Miloši Zemanovi, který se zajímal o boj proti drogám. Ale ne tak, jak by si to nestátní organizace představovaly."Vyloženě řezal věci, které fungovaly. Cíleně je řezal," řekl expert s tím, že se Gross cíleně snažil zničit nestátní organizace, které bojovaly proti obchodu s drogami.Podle Vobořila v té dob ruská mafie v Česku provozovala hlavně obchod z heroinem, z něhož jí plynulo asi 16 miliard korun ročně. A nestátní organizace, které proti ní bojovaly, její zisky zmenšovaly tím, že léčily drogově závislé. Ta, v níž tehdy pracoval, podle něho ročně dokázala vyléčit 3 až 5 tisíc lidí - to je minus 1 miliarda do kapsy mafiánských bossů.Gross proto podle něho cíleně bojoval proti organizacím. Léčebny, které provozuje stát, totiž takové úspěchy v léčbě nemají. A za to, že se Vobořil nevzdával, mu začaly chodit i výhrůžky."Jeden z poslanců mi řekl, že se na nás všechny z nestátek chystá. Už po vás jdou tajné služby, řekl. Ať se vám neprokáže spojení s al-Kajdou," svěřil se Vobořil v rozhovoru a dodal: "Každý den jsem kontroloval auto i zespodu, jestli tam nemám balíček heroinu. Za Grosse jsem se vážně bál, byla to jedna z nejhorších dob, které jsem zažil."Stanislav Gross však něco podobného rozhodně popírá. Podle serveru lidovky.cz tvrdí, že s Vobořilem se dostal do střetu už za svého premiérování, proto se mu teď expert mstí."Nějaké mé propojení s organizovaným zločinem je absolutně nesmyslné, já jsem naopak prosadil významná protidrogová opatření," hájí se podle serveru Gross.

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Stanislav Gross Drogy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy