ČSSD: Vládní návrh občanského zákoníku činí z homosexuálů občany nižší kategorie

Praha - Vládní návrh občanského zákoníku v sobě nezahrnuje úpravu týkající se registrovaného partnerství, upozornil v pátek senátor a místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier. Zákoník tak podle jeho slov de facto činí z homosexuálů občany horší kategorie.

"Tak, jak byl předložen nový návrh občanského zákoníku, tak je diskriminační a homofobní. Z návrhu bylo registrované partnerství vypuštěno. Ta netolerance je poměrně velká, čeká nás velké úsilí, abychom ji překonali," prohlásil Dienstbier.Upozornil, že občanský zákoník by měl upravovat veškeré občansko-právní vztahy. Registrované partnerství je v českém právním řádu již pět let, občanský zákoník by proto podle senátora měl obsahovat i úpravu, která by se ho týkala."I registrované partnerství upravuje statut významné společenské menšiny. Pokud by registrované partnerství nebylo do občanského zákoníku zahrnuto, tak se dělají z menšinové skupiny obyvatel občané nižší kategorie," myslí si Dienstbier.Podle jeho informací tvůrce předlohy ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) registrované partnerství do zákoníku zahrnul, ale musel ho z něj posléze vypustit. Tlačila na něj totiž údajně konzervativní část ODS. "Je to důkazem stále velké netolerance ve společnosti k těmto problémům," konstatoval Dienstbier.Dodal, že vypuštění úpravy o registrovaném partnerství v občanském zákoníku naznačuje, že cílem některých konzervativních poslanců bude zákon o registrovaném partnerství zrušit úplně. S tím sociální demokraté nesouhlasí. "Registrované partnerství existuje již pět let a využilo ho asi 1200 párů. To je dost. Registrované partnerství neohrožuje tradiční rodinu. V dnešní době jsou formy rodiny různé," doplnila stínová ministryně pro lidská práva a menšiny Michaela Marksová - Tominová (ČSSD).Senátor upřesnil, že pokud občanský zákoník vejde v platnost v současném znění, existenci registrovaného partnerství bezprostředně neohrozí. "Samozřejmě bezprostředně žádné odebrání práv homosexuálním párům nenastane, ale naznačuje to o netolerantním způsobu uvažování o homosexuální menšině," uzavřel Dienstbier.Občanský zákoník prošel ve sněmovně prvním čtením, nyní se jeho zněním zabývají poslanecké výbory. Ve druhém čtení by se občanský zákoník mohl projednávat v září. Kritikou k němu však nešetří nejen opozice, ale i koaliční poslanci z řad VV a TOP 09.

Související

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 
Jan Hamáček Komentář

Sociálním demokratům vykradli hlasy populisté. Stav české levice je tragický

Stav levice v České republice je tristní. Stojí za tím řada faktorů v čele se slabou sociální demokracií a populisty, kteří slíbí úplně cokoliv, aby se dostali do sněmovny. Začínají na to doplácet i Piráti s programem založeným na liberalismu a progresivismu, ten totiž konzervativnějšího voliče nijak nezasáhne.

Více souvisejících

ČSSD občanský zákoník

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy