Tripartita se na daňových změnách a zachování výhody pro stravenky nedohodla

Praha - Jednání vlády se zaměstnavateli a odboráři o daňové reformě skončilo bez dohody. Plénum tripartity se nedohodlo ani na zachování daňové výjimky pro stravenky a režijní jízdenky, zaměstnavatelé přitom obecně daňovou reformu podporují, odbory jsou proti.

Změny v daních, mezi nimi zrušení konceptu superhrubé mzdy, snížení odpočitatelných úvěrů na bydlení z 300 na 80 tisíc korun a proškrtání seznamu daňových výjimek obsahuje novela zákonů souvisejících se zavedením jednotného inkasního místa (JIM), kterou vláda rozjednala minulou středu.

"Podnikatelská sféra vznik JIM podporuje," uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák s tím, že ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) slíbil dodat zaměstnavatelům analýzu efektivnosti navrhovaných změn. "Nezměnili jsme svoje stanovisko ke zrušení daňových výhod pro stravenky a režijní jízdenky. Myslím si, že za úspory několika stovek milionů to nestojí," dodal Hanák.

"JIM má mnoho rizik. Nesdílíme optimismus ministra financí z hlediska dopadů na veřejné finance, které ministerstvo propočítalo na sedm až osm miliard. Naše propočty hovoří o 20 miliardách korun, a proto požadujeme stažení návrhu," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil.

Ministerstvo financí chce zrušit daňové zvýhodnění pro stravenky, vývařovny a režijní jízdenky a nahradit je paušálem ve výši 250 korun měsíčně, tedy 3000 korun za rok. Proti změně jsou zaměstnavatelé, odbory, opozice i vládní strana Věci veřejné. Kritici uvádějí, že lidé s nízkými platy o dřívější benefity přijdou a na nový paušál nedosáhnou.

"Zástupci zaměstnavatelů i zástupci odborů mají společný zájem. A ten je hrábnout do kasičky někomu třetímu, to je otázka stravenek," shrnul pro Mediafax názor pravicových stran ve vládě ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), aby dodal: "Zaměstnavatel i zaměstnanec vydělává, platí to všichni ostatní. Nemůžete se divit, že to zaměstnavatel i zaměstnanec chtějí." Kalousek dodal, že záměr zrušit daňové zvýhodnění stravenek "je věčný, protože je pravdivý".

Zaměstnavatelé chtějí, aby vláda při zavedení daňových změn upustila od záměru odvádět pojistné z dohod o provedení práce, protože jinak se vystavuje riziku nárůstu takzvaného švarcsystému. Podnikatelé naopak chtějí, aby vládní koalice dodržela svůj slib a zrušila srážkovou daň z dividend. Ministr Kalousek přitom plánuje daň zachovat a odvod v příslušné výši uznávat jenom jako slevu na dani. Podle Hanáka je toto řešení ale nevýhodné například pro holdingové struktury.

Novela zákonů souvisejících se vznikem JIM se vrátí na jednání vlády příští středu. "Časový harmonogram předpokládáme tak, že Poslanecká sněmovna by měla předlohu projednat v druhé polovině září. Prostor pro diskuzi tu ještě je, povede se především mezi parlamentním prvním a druhým čtením,“ dodal ministr Drábek k dalšímu osudu daňové reformy.

Související

Josef Středula

Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod

Odboráři předčasně opustili pondělní jednání tripartity, informovala ČT s odkazem na předsedu ČMKOS Josefa Středulu. Zástupci vlády, zaměstnavatelů a odborů řešili například aktuální situaci v zemědělství, ukotvení duálního systému vzdělávání do školského systému či vytvoření seznamu zemí, jejichž občané nebudou potřebovat k práci v Česku zvláštní povolení.

Více souvisejících

tripartita

Aktuálně se děje

před 55 minutami

Gaza

Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze

Alaa Al-Shawish, bosá v blátě u přeplněné vodní stanice v centrální Gaze, svírá prázdnou nádobu a zoufale hledá čistou vodu pro svou rodinu. S příchodem zimy ji přemáhá strach, jak zvládnou mrazivé počasí. Její rodina nyní přebývá v provizorním stanu v Deir Al-Balah poté, co musela utéct z města Gaza kvůli intenzivnímu bombardování. Nové prostředí však podle CNN přináší další smrtelné hrozby.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 11 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

Rudolf Huliak

Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili

Politika nemusí být vždy jen vážné a nudné řemeslo, a to dokazuje i náš východní soused, jehož politická scéna i v roce 2024 nabídla řadu momentů, nad nimiž člověk jen nevěřícně kroutil hlavou nebo se od srdce zasmál. Při příležitosti loučení se s rokem 2024 se EuroZprávy.cz rozhodly připravit výběr těch nejbizarnějších i nejkomičtějších okamžiků, které slovenská politika nabídla. 

včera

Ilustrační foto

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Někteří odborníci se domnívají, že bychom mohli brzy narazit na klimatické "tipping pointy" – kritické momenty, po jejichž překročení by mohla následovat katastrofa. Velká Británie se spolu se zbytkem světa připravuje na možnost klimatické katastrofy, a to s pomocí vědeckých expertů a vlády financovaného výzkumného centra, které bylo založeno bývalým poradcem Downing Street, Dominicem Cummingsem.

včera

Svatava Hubeňáková

Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková

Český filmový svět přišel o jednu ze svých nejstarších a nejváženějších hereček. Ve věku 96 let zemřela Svatava Hubeňáková, která se zapsala do povědomí diváků svými rolemi v ikonických českých filmech. Herečka odešla na věčnost den před vánočními svátky, 23. prosince, jak potvrdila její neteř Kristina Marková.

včera

Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie

Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné

Rusko by mohlo svou konvenční eskalaci v konfliktu na Ukrajině ještě významně vystupňovat. Zatímco Západ nadále poskytuje Ukrajině pokročilé zbraně a schvaluje jejich použití proti Rusku, otázka, zda Vladimir Putin skutečně naplní své hrozby odvetných opatření, vyvolává stále více pochybností, uvedl server National Interest.

včera

včera

Změny počasí, výhra Trumpa, války i revoluce v Sýrii. Co přinesl rok 2024?

V roce 2024 se opakovalo mnoho globálních trendů. Končící rok byl poznamenán válkami, volbami a klimatickými změnami. Zároveň však ukázal, jak těžko si svět poradí s těmito výzvami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy