Praha - Ve čtvrtečních odpoledních hodinách bude projednávat Rada hospodářské a sociální dohody návrh státního rozpočtu na rok 2012. Zaměstnavatelé nesouhlasí s podfinancováním budoucí výstavby dopravní infrastruktury, podle odborů se návrh rozpočtu nezakládá na reálných číslech.
"Rozpočet není dobře udělaný," řekl Mediafaxu Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy, který návrh označil za skoro socialistický. Peníze by se podle něj mohly najít ve snížení investičních výdajů u jiných rezortů, například u armády.
Sám Hanák se čtvrtečního jednání nezúčastní, je hospitalizován. Pošle místo sebe svoje zástupce, například viceprezidenty svazu Radka Špicara nebo Pavla Juříčka. Ten ale námitky zaměstnavatelů zveřejňovat nechtěl. "Nejdřív to chci říct vládě sám," vysvětlil.
"Rozpočet není postavený na reálných číslech," podotknul na dotaz Mediafaxu Jaroslav Zavadil, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Podle něj by se měly v návrhu více zohlednit dopady evropské ekonomiky, která začíná stagnovat.
Tripartita by měla být i o problematice DPH. "Vláda slíbila, že peníze z vyšší DPH půjdou na penzijní reformu," podotknul s tím, že v návrhu se s výnosy daně nepočítá jako se zvláštní položkou. Také odborům vadí úbytek financí na dopravní výstavbu. "Zdá se nám divné podfinancování dopravní infastruktury," vysvětlil Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů. Navíc budou odbory bojovat za dodržení memoranda, kterým slíbila vláda Jana Fischera roční příspěvek na regionální dopravu v hodnotě 2,6 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) ale plánuje na příští rok 600 milionů korun z tohoto obnosu ubrat.
Odbory také nesouhlasí s krácením peněz na ministerstvu vnitra. Například Hasičský záchranný sbor počítá s propuštěním 284 příslušníků, pokud se schválí rozpočet v předložené variantě.
"Nyní je ve sboru devět tisíc lidí a mělo by nás být okolo 12 tisíc," řekl Mediafaxu předseda Odborového svazu hasičů Zdeněk Jindřich Oberreiter. Pokud se navíc dodrží střednědobé výhledy rozpočtu, přijdou podle něj hasiči v roce 2014 o 1,5 miliardy korun a budou muset propustit dalších 3,5 tisíce pracovníků. "Početně se vracíme k roku 1975, kdy ale bylo požárů 7 tisíc, nyní je jich okolo 22 tisíc ročně," dodal s tím, že požáry naplňují pracovní náplň hasičů jen z 18 procent.
Kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) na svém středečním zasedání po krátké debatě již podruhé přerušil projednávání návrhu státního rozpočtu pro rok 2012, který počítá se schodkem ve výši 105 miliard korun. Po jednání vlády to uvedl její 1. místopředseda a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).
"Dnešek byl očekávaným mezikrokem. Já doufám, že se návrh zákona o státním rozpočtu podaří schválit 21. září. Někteří kolegové se smířili se stanovenými limity, někteří se s těmito limity zatím nesmířili," konstatoval ve středu ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
Vláda musí návrh státního rozpočtu na příští rok odeslat podle zákona sněmovně do 30. září.
Nejtvrdší jednání zřejmě čeká kabinet o peníze pro ministerstvo dopravy. "Pokud se nedohodneme tento týden, budeme se o tom bavit příští týden, a to klidně i v sobotu nebo v neděli," uvedl ve středu před jednáním vlády ministr dopravy Pavel Dobeš (VV). Jeho stranický kolega, předseda poslanců Vít Bárta, hovořil zas o tom, že pokud vláda další finance na dopravu nedá, nepodpoří VV schválení církevních restitucí. Jeho slova pak mírnila vicepremiérka Karolína Peake (VV), podle které musí být dopředu jen jasné, odkud vláda zhruba 2,5 miliardy korun na platby církvím vezme. Projednávání restitucí proto kabinet odložil o 14 dní.
Ministr dopravy je toho názoru, že další peníze pro dopravní stavby - alespoň devět miliard korun - by se mohly získat například z kapitoly obsluhy státního dluhu, jež byla v uplynulých letech vždy naddimenzovaná. Peníze by hledal také ve všeobecné pokladní správě, kterou se podle něj ministerstvu financí nepodařilo dosud "pořádně rozklíčovat". Jeho rezort má čekat meziročně největší propad. Podle návrhu rozpočtu přijde o 8,1 miliardy korun. Dostane tak 34,4 miliardy korun, což je téměř 20procentní snížení.
Odbory ještě před tripartitou budou jednat se zaměstnavateli ohledně postupu na tripartitě.
Související
Odboráři opustili jednání tripartity, potvrdil Středula. Podle vlády k tomu nebyl důvod
Minimální mzda po roce 2023: Tripartita má poslední dny na nalezení shody o výši růstu
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Rusko utáhlo kohoutky a Moldavsko mrzne. Po zastavení dodávek plynu nefunguje topení ani teplá voda
před 1 hodinou
Nemáme jídlo, vodu ani život. Umíráme zimou a modlíme se, abychom konečně zemřeli, popisují lidé život v Gaze
před 2 hodinami
V Německu je po silvestrovských oslavách pět mrtvých. Zákaz prodeje pyrotechniky obchází přes Česko
před 3 hodinami
Kde se zaseknul boj s extrémním počasím? Zastavit se ho podařilo jedné jediné zemi
před 3 hodinami
Prvním miminkem roku 2025 je zřejmě Terezka. Na svět přišla dvě minuty po půlnoci
Aktualizováno před 3 hodinami
Živě Svět vstupuje do roku 2025, Česko už v něm je. Sydney předvedlo úchvatnou show, Zelenskyj promluvil k Ukrajincům
před 3 hodinami
Ukrajina ukončila tranzit ruského plynu do Evropy
před 5 hodinami
Počasí přinese do konce prázdnin citelné oteplení i ochlazení, dorazí i silný vítr
Aktualizováno před 12 hodinami
Silvestr v Česku je zatím klidný. Policie uzavřela nábřeží, v ulicích jsou policisté s dlouhými zbraněmi
včera
Putin v novoročním projevu podle expertů mystifikoval Rusko
včera
Německo chce prodloužit kontroly na hranicích s Českem
včera
Čína odhalila světu železniční monstrum. Vlak CR450 překonává všechny rychlostní rekordy
včera
Po čtvrtstoletí u moci čelí Putin nové výzvě: Návratu Donalda Trumpa
včera
Chráněné mouchy nebo řešení války prodlouženým víkendem. Slovenští politici v uplynulém roce perlili
včera
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
včera
Zemřela oblíbená herečka Svatava Hubeňáková
včera
Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají
včera
Mohou USA uspět v Sýrii? Zbývá jim prakticky jediná možnost
včera
Hrozí Západu válka? Nebezpečí eskalace konfliktu s Ruskem je reálné
včera
Proč došlo k nejhorší letecké katastrofě v Jižní Koreji? Vyšetřovatelé jsou zatím bezradní
Předletová kontrola cestujícího letadla společnosti Jeju Air, které se zřítilo v Jižní Koreji a zabilo 179 lidí, neodhalila žádné problémy, uvedla letecká společnost. Podle generálního ředitele Kim Yi-bae nebyly při kontrole zaznamenány žádné abnormality, včetně podvozku letadla.
Zdroj: Libor Novák