Senát zamítl změny v zákoníku práce

Praha - Zamítnutím skončilo v Senátu páteční projednávání nového zákoníku práce, které stanoví, že za porušení pravidel při pracovní neschopnosti bude moci nově zaměstnanec dostat výpověď. Vládní návrh, který také snižuje odstupné pro zaměstnance, tak znovu projedná sněmovna.

Senátem zamítnutá novela zákoníku práce má více než 300 novelizačních bodů. S těmi souvisí změny dalších 11 dalších zákonů. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) řekl, že jednou z nejdůležitějších oblastí zákona je, že pracovní poměr na dobu určitou, jednotlivý, lze uzavřít maximálně na dobu tří let, a uzavření pracovního poměru na dobu určitou je možné opakovat maximálně třikrát."Tedy na jednu stranu se umožňuje na základě přesnějších pravidel větší smluvní volnost mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem, na druhé straně se tím zabraňuje dnešnímu možnému spekulativnímu jednání při navazování krátkodobých, velmi krátkodobých pracovních poměrů na dobu určitou," řekl Drábek senátorům.Právě prodloužení pracovního poměru na dobu určitou na tři roky kritizovala opoziční ČSSD. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že taková změna ještě více znejistí zaměstnance. "To prodloužení na dva roky bylo nedávno, před několika lety, a teď se to zase prodlužuje na tři roky. Za rok předpokládám, nebo za dva, že se přijde s dalším prodloužením, protože to je samozřejmě bič na zaměstnance. A to je taky velká nejistota, protože kdo má pracovní poměr na dobu určitou, těžko se může rozhodnout pro nějaké dlouhodobější investice," konstatoval.Kromě jiného má Senátem odmítnutí zákoník změnit například výplatu odstupného. Počítá s tím, že v prvním roce dostane zaměstnanec pouze jedno měsíční odstupné, v druhém roce dvouměsíční. Dosud přitom činily odstupné tři měsíční platy nezávisle na délce pracovního poměru. Na takové odstupné budou mít však nově nárok jen ti, jejichž pracovní poměr trval více než dva roky.Na samotné povinnosti platit odstupné se nic nemění. Nadále má tedy náležet při ukončení pracovního poměru z takzvaných organizačních důvodů nebo zákonem stanovených zdravotních důvodů.Návrh počítá s tím, že zásadní změny doznají výpovědí. Tu bude moci zaměstnavatel dát svému zaměstnanci nově i kvůli hrubému porušení pravidel při pracovní neschopnosti. Seznam hlavních povinností zaměstnanců se má rozšířit o zdržování se v místě pobytu v době dočasné pracovní neschopnosti a dodržování doby a rozsahu povolených vycházek. Člověk, který se dopustí porušení, nemá nárok na odstupné. Jeho výpovědní doba bude standardně dvouměsíční.Změnou v oblasti krátkodobých pracovních úvazků je zvýšení limitu pro dohody o provedení práce. Ten má podle předlohy od roku 2012 stoupnout z dosavadních 150 na 300 hodin ročně. Současně má dojít k posílení kontrol, aby nedocházelo k jejich zneužívání.Pokud sněmovna přehlasuje Senát, uvolní se od roku 2012 i pravidla pro příplatky za přesčasovou a víkendovou práci. Dosud platí, že příplatek za noční práci nebo za práci v sobotu nebo neděli musí v podnikatelské sféře dosáhnout vždy alespoň deseti procent průměrného výdělku pracovníka.

Související

Předávání státních vyznamenání (28. říjen 2019)

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností

Senát na státní vyznamenání nominoval 32 osobností. Navrhl dnes ocenit předsedu Ústavního soudu Pavla Rychetského, neurochirurga Vladimíra Beneše nebo mikrobioložku Soňu Pekovou kvůli jejímu podílu na boji s koronavirovou epidemií. O ocenění rozhodne prezident Miloš Zeman.
Narozená miminka

Senát možná umožní uzákonění České komory porodních asistentek

Domácí porody by mohly do budoucna provádět porodní asistentky s nejméně tříletou praxí a kvalifikační zkouškou. Musely by být také zapsány v seznamu České komory porodních asistentek, které chce dát zákonný rámec skupina senátorů v čele s předsedou zdravotnického výboru Lumírem Kantorem (za KDU-ČSL). Proti návrhu, který dnes horní komora v prvním kole podpořila, má výhrady Unie porodních asistentek.

Více souvisejících

senát zákoník práce

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy