Němcová uctí na Václavském náměstí památku Jana Palacha

Praha - V Praze se ve čtvrtek budou konat další dvě akce připomínající hrdinský čin Jana Palacha. První pieta se odehraje na Václavském náměstí v 10 hodin a 45 minut, ta druhá pak večer v knihovně Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Na Václavském náměstí památku Jana Palacha uctí i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).

Večer se pak happeningem připojí i knihovna Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která převzala Palachovo jméno a touto vzpomínkovou akcí jej chce připomenout. Happeningem bude zároveň zakončený Rok svobody slova. Na akci vystoupí například spisovatelé Jiří Stránský, Ivan Klíma, Jiří Dědeček či Jan Těsnohlídek ml., úvodní slovo pronese děkan Filozofické fakulty Michal Stehlík a ředitel Ústavu české literatury a literární vědy Jan Wiendl.

V průběhu celého večera se také souběžně bude konat vzpomínková akce věnovaná Václavu Havlovi, kterou organizuje Knihovna Václava Havla.

V pondělí přesně v 15.00 uplynulo 43 let, co vzplála v Praze před Národním muzeem lidská pochodeň. Jedenadvacetiletý student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Jan Palach se polil hořlavinou a škrtl zápalkou, svou obětí protestoval proti sovětské okupaci Československa.

Zoufalým činem vyjádřil 16. ledna 1969 svůj protest proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy a chtěl vyburcovat společnost k odporu. Jeho čin otřásl nejen Československem, ale i celým světem.

Těžce popálený Palach, popáleniny měl na více než osmdesáti procentech těla, žil ještě tři dny. Jeho pohřeb 25. ledna 1969 se stal manifestací proti režimu. V dalších dnech následovali Palachův příklad další mladí lidé. Někteří pokus o sebeupálení přežili, jiní ne. K nejznámějším jménům patří například Jan Zajíc, Evžen Plocek, Josef Hlavatý, Miroslav Malinka nebo Blanka Nacházelová.

Související

Česko si připomnělo 55. výročí hrdinského činu Jana Palacha. (16.1.2024) Prohlédněte si galerii

Česko si připomnělo Palachův hrdinský čin. Uplynulo od něj 55 let

Česko si v úterý připomnělo 55. výročí hrdinského činu studenta Jana Palacha, který se v lednu 1969 zapálil na Václavském náměstí v Praze, mimo jiné na protest proti tehdejší okupaci Československa. Památku zesnulého dnes uctili i vrcholní představitelé státu. 

Více souvisejících

Jan Palach Miroslava Němcová

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy