Praha - Změny ve výpočtu základu úrazového pojištění, ve výši úrazového příplatku, rentě i změny na pojistném obsahuje návrh zákona o úrazovém pojištění, kterým se ve středu bude zabývat vláda premiéra Petra Nečase (ODS). S předlohou zásadně nesouhlasí odbory.
Předloha ministerstva práce a sociálních věcí počítá se zrušením přirážek k pojistnému i zrušením systému zvýšení pojistného a slev z pojistného. Úroveň úrazových dávek se podle návrhu mění tak, aby nepřesáhla "přijatelnou úroveň čistého příjmu" před vznikem pracovního úrazu nebo nemoci z povolání.Nově se navrhuje, aby úrazový přípatek činil 85 procent tzv. denního výpočtového základu stanoveného obdobně jako pro účely nemocenského pojištění. Pro stanovení výše úrazového vyrovnání předloha navrhuje rozdělit interval míry poškození zdraví od 10 do 34 procent na tři pásma, dávky by se určily sazbou, která by odpovídala přibližně středu příslušného pásma míry poškození zdraví. Pásmový systém norma zavádí také u úrazové renty, kdy v závislosti na vypočtené míře poškození zdraví stanoví výše renty procentní sazbou. Ta by měla podle návrhu odpovídat míře poškození přibližně ve středu pásma po navýšení o 15 procentních bodů.Nově by měl pojistné na úrazové pojištění platit zaměstnanec a mělo by být součástí odvodu z úhrnu mezd.S návrhem, který od základu mění dosavadní systém úrazového pojištění, ale zásadně nesouhlasí odborové konfederace. Novelu vnímají jako krok ke zhoršení postavení zaměstnanců i zaměstnavatelů. Zákon totiž omezuje výši a podmínky vyplácených dávek. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) spolu s Asociací samostatných odborů (ASO) dále nesouhlasí se zrušením systému odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání formou náhrad za ztrátu na výdělku a zavedením sociálního dávkového systému.Zástupci odborů tvrdí, že pojištěný musí být zaměstnavatel, který za škodu na zdraví pracovním úrazem nebo nemocí z povolání odpovídá, nikoliv zaměstnanec. Pokud zákon vejde v platnost v navrženém znění, varují, že vzroste počet soudních řízení. Zaměstnavatelé budou podle jejich názoru vystaveni žalobám na odškodnění za pracovní úrazy a nemoci z povolání. "Zaměstnanec, který utrpí úraz a je mu přiznána úrazová dávka, se může domáhat náhrady žalobou, pokud mu úrazová dávka plně nepokrývá ztrátu na výdělku," tvrdí odbory.Navíc podle ČMKOS a ASO zákon přinese zaměstnavatelům další administrativní povinnosti i výdaje, spojené například s přihlašováním zaměstnanců do systému úrazového pojištění a s odhlašováním z tohoto systému. "Celý systém úrazového pojištění bude administrativně náročnější pro zaměstnavatele i zaměstnance," tvrdí odbory.Požadují proto, aby se novela odložila (již napotřetí) a vypracovala nová koncepce, na jejíž podobě se shodnou jak zástupci státní správy, tak zaměstnavatelé a zaměstnanci.
Související
Babišova vláda oficiálně jmenovala Landovského zmocněncem
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Lotyšská premiérka po incidentu s ukrajinskými drony rezignovala
před 1 hodinou
Raketa Satan je nejmocnější na světě, prohlásil Putin. Experti ho obratem usadili
před 2 hodinami
Netanjahu tvrdí, že uskutečnil tajnou cestu do Spojených arabských emirátů. Úřady to popřely
před 3 hodinami
Pokud se k otázce Tchaj-wanu přistoupí nesprávně, hrozí otevřený konflikt, varoval Si Ťin-pching Trumpa
před 4 hodinami
Počasí: Příští týden se začne oteplovat, deště ale mohou pokračovat
včera
Británii halí atmosféra nejistoty. Starmer každý den bojuje o přežití
včera
EU se postavila proti zákazu potlačení identity LGBTQ+
včera
Otřes v Británii: Ministr zdravotnictví chystá rezignaci, chce vyměnit Starmera ve vedení strany
včera
Už to není politický nováček. Trump a Ťin-pching se setkávají za jiných okolností, na stole je řada citlivých témat
včera
Slovensko uzavřelo všechny hraniční přechody s Ukrajinou
včera
Trump přistál v Číně. Uvítali ho červeným kobercem, Zelenskyj mu poslal vzkaz
včera
Na další výletní lodi se šíří norovirus. V karanténě je 1700 pasažérů
včera
Trump se ostře pustil do Obamy. Sdílel lži, konspirační teorie a falešné citáty
včera
Česko kvůli hantaviru žádná speciální opatření nechystá
včera
Může vás postihnout kletba, vzkázal zlodějům lebky svaté Zdislavy pražský arcibiskup
včera
Polsko jako hlavní terč hybridní války. Počet cizích špionů v zemi raketově roste
včera
Trump odletěl na ostře sledovanou návštěvu Číny
včera
Pentagon zveřejnil, na kolik už USA vyšla válka v Íránu
včera
Trump prohlásil, že se blíží konec války na Ukrajině
včera
Muž v černém ukradl lebku svaté Zdislavy. Policie se obrátila na veřejnost
Policie se od úterního večera zabývá případem krádeže lebky svaté Zdislavy z Lemberka z kostela v Jablonném v Podještědí. Jde o památku nevyčíslitelné hodnoty. Lebky se měl zmocnit muž v černém oblečení a bílých botách, po kterém se pátrá.
Zdroj: Jan Hrabě