TIC volá po zákonu o úřednících, klíčové protikorupční normě

Praha - Česká státní správa musí projít profesionalizací a depolitizací. Zajistit to musí připravovaný zákon o úřednících státní správy, nad jehož paragrafovým zněním se ale musí vést podrobná odborná diskuze, upozorňuje David Ondráčka z české pobočky Transparency International (TIC).

"Na první pohled se to zdá jako čistě legislativní a nudné téma. Je ale třeba si uvědomit, že připravovaný zákon patří mezi, řekněme trojici klíčových protikorupčních zákonů," upozornil Ondráčka a zdůraznil, že neexistenci pravidel pro úředníky státní správy kritizuje i Evropská komise v souvislosti s diskutovaným čerpáním evropských peněz.Podle TIC je Česko jedinou zemí Evropské unie, která nemá postavení státních úředníků stanovené zvláštním zákonem. Historie normy, který by jasně stanovovala postavení státních zaměstnanců, přitom sahá několik let zpátky. Už v roce 2002 zákonodárci přijali takzvaný služební zákon, který ale nikdy nevešel v platnost. Jeho účinnost se několikrát odložila. Současný kabinet Petra Nečase (ODS) přitom začal pracovat na novém zákonu o úřednících státní správy – kabinet už schválil věcný záměr zákona, od ministerstva vnitra si nechal zpracovat také teze, které už schválil, a v současné době by se mělo začít pracovat na paragrafovém znění normy."Principy obsažené v tezích jsou v teoretické rovině přijatelné. Naplnění těchto principů může být ale rozdílné a je proto potřeba, aby paragrafové znění zákona prošlo širokou odbornou diskuzí," upozornil Radim Bureš z TIC.Transparency International upozorňuje, že státní správa musí projít významnou transformací – odpolitizováním a profesionalizací. Proto navrhuje, aby v novém zákoně bylo jasně definováno několik principů, se kterými schválené teze počítají."Při přípravě paragrafového znění zákona je podle našeho názoru nutné zapracovat do celkového konceptu struktury znovu také funkci ředitele úřadu. Ten by měl nést odpovědnost za naplňování a dodržování zákona o úřednících," zdůraznil Bureš s tím, že pokud se taková pozice nezavede, nebude existovat žádný kontrolní mechanismus. Ředitel úřadu by tak byl nevyšším nepolitickým úředníkem.Transparency International v novém zákoně volá také po změně systému odměňování státních úředníků. Současný systém platů, kdy velkou část mezd vysokých úředníků tvoří nenároková složka, považují za systém netransparentní a přispívající ke korupci úředníků."Navrhujeme proto snížit nenárokovou část mzdy na její část, nikoli násobek složky nárokové. Umíme si představit, že by se jednalo například o 30 procent tabulkového platu. Tím by odpadla zábava médií, které opakovaně mámí výše odměn vysokých úředníků," řekl dále Bureš.TIC v uplynulém týdnu představila rozsáhlý materiál s připomínkami, které by podle jejich názoru měly být do zákona určitým způsobem zapracovány. Kromě výše uvedených opatření se v něm věnuje také například změně personální politiky nebo způsobu přípravy reforem."Fungování české státní správy je opakovaně hodnoceno jako neodborné, neefektivní, netransparentní a nekoordinované. Přestože tedy není přijetí zákona o úřednících státní správy drobnou rezortní normou, chybí jí jasné politické vedení. TIC proto vyzývá předsedu vlády k převzetí vedoucí role," uzavřel Ondráčka.

Související

Rusko, ilustrační foto

Rusko označilo Transparency International za nežádoucí organizaci a zakázalo ji

Ruská generální prokuratura označila Transparency International za nežádoucí organizací, oznámila dnes ruská média. Již dříve ruské úřady udělily této nevládní organizaci sídlící v Berlíně a bojující proti korupci po celém světě hanlivou nálepku zahraničního agenta. Spolupráce s nežádoucí organizací hrozí v Rusku trestním postihem a vězením.
Soudní dvůr EU

Boj za transparentnost se vrací o roky zpět, komentuje TI verdikt unijního soudu

Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie z minulého týdne ohledně evidence skutečných majitelů vrací boj za transparentnost vlastníků společností, ale i třeba boj proti praní špinavých peněz v EU, o deset let zpět. Na dotaz ČTK to dnes uvedl vedoucí analytik protikorupční organizace Transparency International (TI) Marek Chromý, podle kterého je rozhodnutí soudu též nejednoznačné v tom, jak má EU zareagovat.

Více souvisejících

transparency international úřady

Aktuálně se děje

před 52 minutami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy