Lidé jsou zděšeni: Hliníkárnu v Kamenici nechceme!

Kamenice - Aby se vesnice ležící dvacet kilometrů za Prahou vyhnula možnému znečištění životního prostředí, změnila územní plán. I přes zákaz stavby ovšem firma Strojmetal na svém pozemku na černo postavila slévárnu hliníku. Kauzu další průmyslové budovy postavené v rozporu s územním plánem přinesl pořad Reportéři ČT.

Značná část obyvatel Kamenice se do obce, která vznikla jako jeden z prvních satelitů, přestěhovala z hlavního města za klidem a čistším životním prostředím. Před odpor místních se ale firma Strojmetal rozhodla postavit slévárnu hliníku. „Tam, kde se rozkládá Strojmetal, není průmyslová oblast. Je to prakticky ve středu obce,“ uvedl v pořadu Antonín Čech, jeden z místních aktivistů.Za nejproblematičtější u slévárny vidí obyvatelé možnost vlastního způsobu rafinace, tj. použití chloru jako rafinačního plynu, a také možnost použít znečištěný hliník. Dosud podnik obráběl především hliníkové výkovky pro automobilový průmysl, poté přišel s nápadem rozšířit výrobu odléváním vlastních hliníkových tyčí.

Proti stavbě slévárny se postavila většina obyvatel. Petici z 3 500 obyvatel jich podepsalo 2 400. A přestože Strojmetal povolení nezískal, začal stavět v půlce října minulého roku. „Tato hala vznikla úplně bez stavebního povolení. Nejsou k ní žádné výkresy,“ řekl reportérům starosta obce Čermák.Miroslav Jelínek, jednatel a spolumajitel Strojmetalu Kamenice, na otázku reportéra, proč začala firma stavět, přestože neměla povolení, odvětil, že technologie a ani odběratelé nepočkají. Navíc podle Jelínkových slov nemá technologie žádný dopad na životní prostředí. A podle jeho slov by „se mělo přestat spekulovat o tom, o čem lidé ani okolí nic neví a nerozumí tomu.“

Posudek na čtvrtinový výkonParadoxně ke stavbě slévárny získala firma kladný posudek od ministerstva životního prostředí. Autor posudku byl Zdeněk Obršál, který se k němu odmítl vracet. Posudek na výkon tavící pece byl postaven na jeho výkonu 14 tun denně, ovšem skutečný výkon tavící pece je čtyřikrát vyšší.Podle reportéry osloveného experta v oblasti ekologických rizik Miroslava Šuta je nutné se zaměřit z hlediska znečišťujících látek na jemné prachové částice, které pronikají do dýchacího ústrojí a mohou poškodit zdraví člověka. To, proč investor uvedl pouze čtvrtinový výkon pece, podle Šuta svědčí o účelové manipulaci a snaze obrazně snížit emise.

Pozemek Strojmetalu jako povodňová oblastObec Kamenice nové stavbě postavila kromě územního plánu i další překážku v podobě záplavové zóny, kterou vyhlásila. Podle obce se na pozemku sbíhá celá soustava rybníků. Starosta Čermák sice uvedl, že by firmu mohly ohrozit jen výjimečné povodně a stoletá voda, přesto se povodně v obci vyskytují. Naposledy v roce 2002.Spolumajitel firmy Miroslav Jelínek ale reportérům řekl, že „už vodohospodářský úřad obci v roce 2007 sdělil, že tam nikdy záplavové území nebylo a není. Už jsem několikrát žádal obec i kraj, aby to zrušily, ale jak ministerstvo vnitra, tak ministerstvo pro místní rozvoj uvedlo, že vše proběhlo legálním způsobem.“ To starosta Kamenice přiznává, ovšem i bez souhlasu vodohospodářského úřadu záplavovou oblast vyhlásit může.Krajský úřad Středočeského kraje je zatím nakloněn demolici nepovolené stavby. Podle Markéty Vítkové, referentky tiskového oddělení krajského úřadu, není možné dodatečně uznat stavbu, která stojí v rozporu s územním plánem. Obyvatelům Kamenice a potažmo i firmě Strojmetal tak nezbývá nic jiného, než čekat na rozhodnutí soudu.

Související

Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit

Kolik peněz prošustrovali naši politici? Budete se divit

Praha - Předražené státní zakázky, tunelování firem, úplatky, miliardy, které „mizí“ ze státního rozpočtu. Pokud k tomu připočteme politiky, jejichž jedinou snahou je využít svých mandátů k vlastnímu obohacení se, jsme v realitě všedních dnů České republiky. O korupci se mluví dnes a denně, politické strany slibují tvrdé tažení, ovšem výsledek je zoufalý. Tresty za politickou korupci padají v Česku jen výjimečně, seznam „provalených“ kauz se přitom neustále prodlužuje.

Více souvisejících

kauzy

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Francouzi byli blízko senzace. Finové ale v závěru vyrovnali a vyhráli v prodloužení

V neděli večer mohli zažít fanoušci na právě probíhajícím letošním hokejovém světovém šampionátu v Dánsku a ve Švédsku první šok. Mohli se o něj postarat Francouzi, kteří trápili favority z Finska. Ti svým výkonem po většinu zápasu navázali na nevýrazné výkony z přípravy na tento turnaj a už už se tak zdálo, že si z tohoto zápasu Francie odnese senzační tři body za výhru 3:1 Jenže v posledních dvou a půl minutách třetí třetiny Finové konečně zabrali a při hře bez gólmana dokázali vyrovnat na 3:3. Následovalo tak prodloužení, v němž rozhodl o finském vítězství Pärssinen.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Pákistánská armáda, ilustrační fotografie.

Neexistuje rozumný důvod, proč očekávat mír. Indie a Pákistán se nenávidí

Příměří mezi Indií a Pákistánem, které oznámila administrativa Donalda Trumpa, může působit jako výrazný diplomatický moment, ve skutečnosti však zapadá do dlouhé řady obdobných epizod. Od roku 1947 se konflikt mezi oběma zeměmi vyznačuje opakujícím se vzorcem. Období relativního klidu střídají výbuchy násilí, zatímco hluboká nedůvěra a historické resentimenty brání jakémukoli trvalému řešení. Ani tentokrát není důvod čekat něco jiného.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Trump

Přejmenování Perského zálivu, připojení Grónska či změna Mexického zálivu. Proč je Trump posedlý mapami?

Prezident Spojených států Donald Trump opět rozvířil mezinárodní vody — tentokrát nikoli novými sankcemi nebo vojenským nasazením, ale svým dlouholetým koníčkem: mapami. Jeho úterní schůzka s kanadským premiérem Markem Carneym, během níž Trump znovu vyjádřil přání přeměnit Kanadu na 51. stát USA, přinesla jasný důkaz, že jeho kartografické touhy mají reálný dopad na světovou geopolitiku. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Evropská unie

Konec byrokracie v EU? Brusel chce konkurovat USA, na stole jsou zásadní změny

Evropská unie se chystá přepsat své dlouholeté přísné zásady v oblasti fúzí a akvizic s cílem vytvořit silné evropské průmyslové hráče schopné obstát v konkurenci se Spojenými státy. V rámci nového přístupu k hospodářské soutěži chce dát Bruselu více prostoru pro schvalování spojování podniků zejména v technologickém a obranném sektoru, uvedl server Politico.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Pákistán

Pákistán vs Indie: Kdo vlastně krátký konflikt vyhrál?

Oba jaderní rivalové, Indie a Pákistán, vyšli z nejnovějšího konfliktu s těžkými ztrátami – a přesto se obě země předhánějí ve vyhlašování vítězství. Skutečnost je však jiná: ačkoli příměří drží, tento konflikt zanechal za sebou více otázek než odpovědí, píše CNN.

před 11 hodinami

Armáda Velké Británie

Děsivý obraz utajovaných praktik britských SAS: Soutěžili v popravování nevinných, zabíjeli neozbrojené i děti

Bývalí příslušníci britských speciálních jednotek prolomili po letech mlčení a poskytli BBC šokující svědectví o údajných válečných zločinech spáchaných jejich kolegy během nasazení v Iráku a Afghánistánu. Jde o nejobsáhlejší veřejně známou výpověď o těchto událostech, která odhaluje děsivý obraz dlouho utajovaných praktik elitních složek britské armády.

před 12 hodinami

Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko porazilo Norsko 2:1

Česká hokejová měla v neděli večer na programu svůj druhý zápas v rámci skupiny B právě probíhajícího mistrovství světa. V dánském Herningu byli jejich dalšími soupeři Norové a oproti duelu se Švýcarskem, se kterým v pátek Češi vyhráli 5:4 po prodloužení, se tentokrát v sestavě objevila i posila z NHL Martin Nečas. Český tým nakonec Nory porazil 2:1.

Zdroj: David Holub

Další zprávy