Praha - Do čela rezortu školství by se mohl postavit bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně. Petra Fialu prý už oslovil premiér Petr Nečas (ODS) a s tím, že by se stal ministrem školství, by souhlasily i další koaliční strany, zaznělo v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce.
"Nemám informace o tom, jak probíhají jednání, ale pan Fiala by byl dobrý výběr. Je to člověk, který má kredit a asi všichni se tu shodneme, že nový ministr musí být co nejdříve uveden do úřadu," řekla v pořadu České televize předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS).Premiér Nečas svého favorita na post ministra školství zatím oficiálně neoznámil. ČT to měly potvrdit dva nezávislé zdroje, ale se jménem Petra Fialy by, zdá se, neměla problém ani vládní TOP 09."Pan profesor Fiala je jedním z mála kandidátů, který si užívá všeobecné důvěry," řekl místopředseda vlády a šéf TOP 09 Karel Schwarzenberg. Na otázku, zda bude Fialu kontaktovat a přemlouvat ho, aby se chodu rezortu ujal, Schwarzenberg řekl: "Opravdu nevím, zda čeká na můj telefon. Ale kdybych s ním mluvil, prosil bych ho o to," řekl předsedat TOP 09.Zároveň si nemyslí, že by přijetí funkce ministra školství bylo veřejnou a politickou sebevraždou. "Školství je v Česku tak důležité, že si myslím, že to je výzva," dodal.
Karolína Peake v neděli v reakci na možného kandidáta uvedla, že nestraník by ji na postu ministra nevadil. Dodala ale, že při jednáních s Nečasem Fialovo jméno nepadlo."S premiérem jsme již hovořili o tom, že rezort Ministerstva školství by měl dostat odborník, který jej zestabilizuje a dotáhne vysokoškolskou reformu. Netrváme na tom, aby to byl straník. Pro nás je důležitější kompetentnost," napsala v neděli Peake médiím.Zmínila dále, že bude trvat také na nalezení takových opatření, která budou respektovat vázání prostředků a zároveň zachování výše platů učitelů. "Konkrétně o panu profesorovi Fialovi jsme nejednali," uzavřela vicepremiérka.
Související
Děti mohou po třech dnech volna vyhlížet vánoční prázdniny. Budou dlouhé
Školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovost
Aktuálně se děje
před 15 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 43 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 55 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.
Zdroj: Libor Novák