Praha - V čele vlády národního porozumění, prvního polistopadového kabinetu, stanul 10. prosince 1989 bývalý komunistický funkcionář Marián Čalfa. Podpořil ho Václav Havel za to, že přesvědčil komunistické poslance, aby pro něj hlasovali v prezidentské volbě.
Čalfa podle politologa Jana Kubáčka vydržel v čele vlády jen díky tajné dohodě s bývalým prezidentem Václavem Havlem. "Dohodli se, že Havel Čalfovi za podporu při volbě prezidenta zaručí setrvání ve funkci a Čalfa si také vybojoval záruku, že se nebude útočit na komunisty a jejich majetky," řekl Kubáček. "Dohoda samozřejmě nebyla oficiální. Došlo k ní necelý měsíc po takzvané sametové revoluci, protože koncem prosince se konaly prezidentské volby," vysvětlil. Díky takovému paktu byl Havel v roce 1989 zvolen do úřadu hlavy státu téměř jednomyslně.
Kubáček tvrdí, že v programu vlády národního porozumění se zakomponovaly německé a španělské zkušenosti z rekonstrukce státu po totalitním režimu. V projevu ve Federálním shromáždění Čalfa vyjmenoval hlavní cíle vlády, kterými byla účast občanů na správě státu, rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, přípravu na přechod k tržnímu hospodářství, sepsání nové demokratické ústavy a přípravu nového zákona o svobodě náboženských vyznání.
Ambicí kabinetu byla široká podpora veřejnosti pro společenské změny. "Ale je také pravda, že to byla vláda plná názorových rozporů," řekl Kubáček s tím, že vládní tým se dělil na skupinu kolem ministra financí Václava Klause a ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Podle něj šlo o skupinu zaměřenou na radikálnější reformy a domácí politiku a na druhé straně ministry kolem ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a místopředsedy vlády Valtra Komárka, kteří prosazovali postupné prosociální reformy. Vláda byla u moci do 27. června 1990, kdy ji po prvních svobodných volbách nahradila takzvaná Vláda národní oběti, vedená opět Mariánem Čalfou.
V současné době se pohled politologů na Vládu národního porozumění liší. "Ve vztahu ke komunistům se projevila nezkušenost disidentů. Komunisté byli na kolenou, byli by přistoupili snad na cokoliv. Ale disidenti se s nimi až moc paktovali. Víc, než bylo nutné," řekl agentuře Mediafax politolog Bohumil Doležal. Nepřipravenost nových lidí v politice způsobila, že potřebovali někoho, kdo by jim s vedením státu pomohl, tvrdí Doležal. "První, kdo byl při ruce, byli komunisté. Ti měli za sebou přes 40 let vládnutí," řekl Doležal. Přestože nešlo o nejlepší variantu, Doležal soudí, že to bylo jediné životaschopné řešení, které v tu dobu bylo k dispozici.
Jaká by mohla být situace, kdyby v této vládě nebyli komunisté, nastínil Kubáček. "Otázka komunistů by se řešila už v roce 1990, ne až v roce 1992. V tomto roce to už nebylo o změně režimu. Už nešlo o odstranění komunismu, tehdy to byl útok na demokratickou soutěž politických stran," řekl s tím, že diskuse o zákazu KSČM jsou jen populistické řeči a klišé, která patří k oblíbeným tématům předvolebních kampaní. "Dnes už toto téma nemá žádnou váhu," doplnil Kubáček.
Související
Tajné dokumenty odhalili, co psala CIA o sametové revoluci a Československu
Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?
Aktuálně se děje
před 56 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 2 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 2 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 3 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 4 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 4 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 5 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 7 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 7 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 8 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 8 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák