Listopad 1989: Čalfa usedl v čele vlády za to, že dostal Havla na Hrad

Praha - V čele vlády národního porozumění, prvního polistopadového kabinetu, stanul 10. prosince 1989 bývalý komunistický funkcionář Marián Čalfa. Podpořil ho Václav Havel za to, že přesvědčil komunistické poslance, aby pro něj hlasovali v prezidentské volbě.

Čalfa podle politologa Jana Kubáčka vydržel v čele vlády jen díky tajné dohodě s bývalým prezidentem Václavem Havlem. "Dohodli se, že Havel Čalfovi za podporu při volbě prezidenta zaručí setrvání ve funkci a Čalfa si také vybojoval záruku, že se nebude útočit na komunisty a jejich majetky," řekl Kubáček. "Dohoda samozřejmě nebyla oficiální. Došlo k ní necelý měsíc po takzvané sametové revoluci, protože koncem prosince se konaly prezidentské volby," vysvětlil. Díky takovému paktu byl Havel v roce 1989 zvolen do úřadu hlavy státu téměř jednomyslně.

Kubáček tvrdí, že v programu vlády národního porozumění se zakomponovaly německé a španělské zkušenosti z rekonstrukce státu po totalitním režimu. V projevu ve Federálním shromáždění Čalfa vyjmenoval hlavní cíle vlády, kterými byla účast občanů na správě státu, rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, přípravu na přechod k tržnímu hospodářství, sepsání nové demokratické ústavy a přípravu nového zákona o svobodě náboženských vyznání.

Ambicí kabinetu byla široká podpora veřejnosti pro společenské změny. "Ale je také pravda, že to byla vláda plná názorových rozporů," řekl Kubáček s tím, že vládní tým se dělil na skupinu kolem ministra financí Václava Klause a ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Podle něj šlo o skupinu zaměřenou na radikálnější reformy a domácí politiku a na druhé straně ministry kolem ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a místopředsedy vlády Valtra Komárka, kteří prosazovali postupné prosociální reformy. Vláda byla u moci do 27. června 1990, kdy ji po prvních svobodných volbách nahradila takzvaná Vláda národní oběti, vedená opět Mariánem Čalfou.

V současné době se pohled politologů na Vládu národního porozumění liší. "Ve vztahu ke komunistům se projevila nezkušenost disidentů. Komunisté byli na kolenou, byli by přistoupili snad na cokoliv. Ale disidenti se s nimi až moc paktovali. Víc, než bylo nutné," řekl agentuře Mediafax politolog Bohumil Doležal. Nepřipravenost nových lidí v politice způsobila, že potřebovali někoho, kdo by jim s vedením státu pomohl, tvrdí Doležal. "První, kdo byl při ruce, byli komunisté. Ti měli za sebou přes 40 let vládnutí," řekl Doležal. Přestože nešlo o nejlepší variantu, Doležal soudí, že to bylo jediné životaschopné řešení, které v tu dobu bylo k dispozici.

Jaká by mohla být situace, kdyby v této vládě nebyli komunisté, nastínil Kubáček. "Otázka komunistů by se řešila už v roce 1990, ne až v roce 1992. V tomto roce to už nebylo o změně režimu. Už nešlo o odstranění komunismu, tehdy to byl útok na demokratickou soutěž politických stran," řekl s tím, že diskuse o zákazu KSČM jsou jen populistické řeči a klišé, která patří k oblíbeným tématům předvolebních kampaní. "Dnes už toto téma nemá žádnou váhu," doplnil Kubáček.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989

Aktuálně se děje

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fica zasáhly čtyři kulky. Je stabilizovaný, stále ale bojuje o život

Stav premiéra Roberta Fica (Směr-SD) zůstává vážný. Rozsah zranění způsobený čtyřmi střelnými ranami je rozsáhlý. Lékařům se podařilo stabilizovat jeho zdravotní stav, nadále však není ještě mimo ohrožení života. Informoval o tom vicepremiér a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

Jednání o míru na Ukrajině bez Ruska? Zbytečnost, žádný výsledek nebude, tvrdí Kreml

Plánovaný červnový summit, při kterém Švýcarsko doufá, že vydláždí cestu pro mírový proces, je podle Kremlu bez ruské účasti zbytečný. Uvedla to agentura Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy