Listopad 1989: Čalfa usedl v čele vlády za to, že dostal Havla na Hrad

Praha - V čele vlády národního porozumění, prvního polistopadového kabinetu, stanul 10. prosince 1989 bývalý komunistický funkcionář Marián Čalfa. Podpořil ho Václav Havel za to, že přesvědčil komunistické poslance, aby pro něj hlasovali v prezidentské volbě.

Čalfa podle politologa Jana Kubáčka vydržel v čele vlády jen díky tajné dohodě s bývalým prezidentem Václavem Havlem. "Dohodli se, že Havel Čalfovi za podporu při volbě prezidenta zaručí setrvání ve funkci a Čalfa si také vybojoval záruku, že se nebude útočit na komunisty a jejich majetky," řekl Kubáček. "Dohoda samozřejmě nebyla oficiální. Došlo k ní necelý měsíc po takzvané sametové revoluci, protože koncem prosince se konaly prezidentské volby," vysvětlil. Díky takovému paktu byl Havel v roce 1989 zvolen do úřadu hlavy státu téměř jednomyslně.

Kubáček tvrdí, že v programu vlády národního porozumění se zakomponovaly německé a španělské zkušenosti z rekonstrukce státu po totalitním režimu. V projevu ve Federálním shromáždění Čalfa vyjmenoval hlavní cíle vlády, kterými byla účast občanů na správě státu, rozdělení moci na zákonodárnou, výkonnou a soudní, přípravu na přechod k tržnímu hospodářství, sepsání nové demokratické ústavy a přípravu nového zákona o svobodě náboženských vyznání.

Ambicí kabinetu byla široká podpora veřejnosti pro společenské změny. "Ale je také pravda, že to byla vláda plná názorových rozporů," řekl Kubáček s tím, že vládní tým se dělil na skupinu kolem ministra financí Václava Klause a ministra průmyslu Vladimíra Dlouhého. Podle něj šlo o skupinu zaměřenou na radikálnější reformy a domácí politiku a na druhé straně ministry kolem ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera a místopředsedy vlády Valtra Komárka, kteří prosazovali postupné prosociální reformy. Vláda byla u moci do 27. června 1990, kdy ji po prvních svobodných volbách nahradila takzvaná Vláda národní oběti, vedená opět Mariánem Čalfou.

V současné době se pohled politologů na Vládu národního porozumění liší. "Ve vztahu ke komunistům se projevila nezkušenost disidentů. Komunisté byli na kolenou, byli by přistoupili snad na cokoliv. Ale disidenti se s nimi až moc paktovali. Víc, než bylo nutné," řekl agentuře Mediafax politolog Bohumil Doležal. Nepřipravenost nových lidí v politice způsobila, že potřebovali někoho, kdo by jim s vedením státu pomohl, tvrdí Doležal. "První, kdo byl při ruce, byli komunisté. Ti měli za sebou přes 40 let vládnutí," řekl Doležal. Přestože nešlo o nejlepší variantu, Doležal soudí, že to bylo jediné životaschopné řešení, které v tu dobu bylo k dispozici.

Jaká by mohla být situace, kdyby v této vládě nebyli komunisté, nastínil Kubáček. "Otázka komunistů by se řešila už v roce 1990, ne až v roce 1992. V tomto roce to už nebylo o změně režimu. Už nešlo o odstranění komunismu, tehdy to byl útok na demokratickou soutěž politických stran," řekl s tím, že diskuse o zákazu KSČM jsou jen populistické řeči a klišé, která patří k oblíbeným tématům předvolebních kampaní. "Dnes už toto téma nemá žádnou váhu," doplnil Kubáček.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989

Aktuálně se děje

před 56 minutami

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy