Většina české společnosti není spokojena s polistopadovým vývojem

Praha - Většina české populace není spokojena s vývojem země po roce 1989, 81 procent lidí si myslí, že v Česku nezvítězila "pravda a láska nad lží a nenávistí,", jak pravilo revoluční motto Václava Havla. Vyplývá to z průzkumu, který v neděli zveřejnila společnost SANEP.

Vítězství pravdy a lásky nad lží a nenávistí věří pouze jedno procento dotázaných a dalších 11 procent respondentů se k jeho platnosti spíše přiklání. Překvapivým zjištěním však je, že mezi nejoptimističtější část naší populace patří zejména lidé ve věku 60 a více let, kteří patrně považují za ono „vítězství pravdy“ právě svržení totalitního režimu.

Jako největší problém naší země pak po dvaceti letech svobody považuje 32 procent oslovených korupci a 27 procent dotázaných tíží politika. Za největší třetí problém dnešní doby považuje 15 procent dotázaných lhostejnost, zatímco ekonomickou krizi vnímá jako největší problém pouze 8 procent dotázaných, zejména nezaměstnaní obyvatelé Moravy a Severočeského kraje.

Podle názoru 15 procent dotázaných bylo za minulého režimu lépe než dnes. Tento názor sdílí zejména voliči ČSSD a KSČM starší 58 let, opačného názoru je pak 76 procent dotázaných. Zejména lidé ve věku 18-30 let pak tvoří devíti procentní skupinu respondentů, kteří vzhledem ke svému věku nemají srovnání, a proto jsou v této otázce neutrální.

Ovšem i po svržení totalitního režimu a ztráty mocenského vlivu Sovětského svazu panuje i po dvaceti letech stále poměrně silná obava z vlivu Ruska, kterou v průzkumu společnosti SANEP vyjádřilo 39 procent dotázaných. Tyto obavy mají zejména voliči ODS se středoškolským a vysokoškolským vzděláním ve věku 25 - 40 let. Většina respondentů (56 procent) však tyto obavy nesdílí.

Nejlépe v průzkumu společnosti SANEP dopadlo hodnocení svobody. I přes nízké hodnocení úrovně demokracie a zklamání z politické reprezentace se 81 procent dotázaných cítí svobodně. Zejména svoboda tak patří mezi hlavní klady dnešní posttotalitní společnosti.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy