Klaus varuje společnost před nebezpečnými idejemi

Praha - Prezident Václav Klaus varoval v úterý na vzpomínkovém shromáždění k 17. listopadu 1939 před nebezpečnými idejemi, které slibují spásu a vyřešení všech problémů. Na jejich potlačení mohou být podle Klause použity jakékoliv metody, i méně mírumilovné.

Prezident se neobává, že by se opět vrátil hitlerovský nacismus. "Tato konkrétní ideologie se jistě nevrátí, ale bylo by chybou si myslet, že máme navěky vyhráno," uvedl Klaus. V Německu na počátku 30 let se podle jeho slov také neobjevilo zlo "najednou, z ničeho nic, nějakým explozivním genetickým defektem". Podle prezidenta se tam zrodily zhoubné ideje a takové se v různých podobách rodí stále.

Klaus připomíná, že mohou být na první pohled mírnější, méně agresivní a méně přímočaře brutální než byla ideologie nacistická (nebo komunistická), ale jejich charakteristiky jsou obdobné. "Opět jsme konfrontováni s vírou v jednu konkrétní spásnou ideu, opět se objevují snahy tuto ideu prosadit za každou cenu. Když se zdá, že to nejde po dobrém, pak se vyzývá k tomu, aby byly použity i metody méně mírumilovné," uzavřel Klaus svůj proslov.

Rektor Českého vysokého učení technického profesor Václav Havlíček na shromáždění před Hlávkovou kolejí vyzdvihl roli studentů v českých dějinách. Podle něj byli vždy hybnou silou, a to od dob mistra Jana Husa. "Já věřím, že by byli stejnou silou i v případě ohrožení v budoucnu," řekl.Václav Hampl, rektor Univerzity Karlovy se domnívá, že listopad 1939 otevřel cestu k osobnímu pohledu a postoji k listopadu 1989. "Tehdejší mladí lidé měli velký cit pro svobodu a já věřím, že by stejný cit měli i dnešní mladí lidé," řekl Hampl.

"Studenti a vzdělaní představovali pro totalitní režimy vždy největšího nepřítele, protože byli přemýšliví," řekl pražský primátor Pavel Bém (ODS). Těmito slovy ukončil vzpomínkovou akci věnovanou 17. listopadu 1939, kdy němečtí okupanti uzavřeli české vysoké školy a zatkli více než dva tisíce studentů. Některé popravili, další byli převezeni do koncentračních táborů.

Související

Nákupy, ilustrační fotografie

Jak se za posledních 30 let změnily naše stravovací návyky?

Český jídelníček se v průběhu třiceti let proměnil. Češi si oblíbili zeleninu, ovoce, obiloviny a luštěniny. Méně začali konzumovat maso, mléko, cukr a brambory. V roce 2018 činila spotřeba potravin, včetně potravinových ztrát a odpadů, 789,7 kg na obyvatele, což je o 17,4 kilogramu méně než v roce 1989.

Více souvisejících

1989 Václav Klaus

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy