Brno - I když se podíl romské populace v Česku pohybuje jen v rozmezí 1,4 až 2,8 procent obyvatel, romské děti tvoří 32 procent žáků zvláštních škol. Vyplývá to z výzkumu, který provedla Kancelář veřejného ochránce práv v 67 náhodně vybraných praktických základních školách v celé zemi.
Sami učitelé těchto škol přitom odhadují, že Romové tvoří až 35 procent jejich žáků. "Srovnáme-li tato fakta, je poměrně zřetelně vidět, že romské děti jsou do bývalých zvláštních škol zařazovány v míře, která výrazně převyšuje jejich zastoupení v populaci," řekl ve středu agentuře Mediafax ombudsman Pavel Varvařovský.
Navzdory platným zákonům tak české úřady nepřímo diskriminují Romy v přístupu ke vzdělání z důvodu etnické příslušnosti. Jejich segregace se podle Varvařovského dopouštějí orgány zapojené do rozhodování o zařazení žáků do speciálního vzdělávání. "Nepřímou diskriminací je přitom rozdílné zacházení způsobené nepříznivým dopadem politiky nebo opatření, které jsou sice vyjádřeny neutrálně, ale na určitou skupinu osob mají diskriminační účinek," vysvětlil ombudsman.
Přístup ke vzdělání je přitom nezbytným předpokladem k uplatnění na trhu práce. "Pokračující segregace vytváří podmínky pro ještě hlubší sociální a ekonomickou chudobu dalších generací Romů," zdůraznil ombudsman. Česká republika tak podle něj do budoucna může počítat s problémy vysoké a dlouhodobé nezaměstnanosti romské populace, s problémem vyloučených lokalit, rizikem sociálně patologických jevů a rostoucím napětím mezi Romy a majoritní společností.
Česká republika je přitom za diskriminaci v přístupu ke vzdělání opakovaně kritizována. Evropský soud pro lidská práva například ve svém rozsudku D. H. proti České republice z listopadu 2007 konstatoval, že český školský systém nezajišťuje rovný přístup ke vzdělání, protože romské děti jsou v nezanedbatelné míře umisťovány mimo hlavní vzdělávací proud, takže dochází k jejich diskriminaci. Rovný přístup ke vzdělání a jeho poskytování všem žákům bez ohledu na jejich národnost nebo etnicitu přitom předpokládá jak školský, tak antidiskriminační zákon.
Kancelář veřejného ochránce práv, jako jediná státní instituce v Česku, která je ze zákona oprávněna provádět výzkumy v oblasti rovného zacházení, se proto rozhodla provést výzkum etnického složení žáků bývalých zvláštních škol.
Zjištění ombudsmana korespondují s výsledky dřívějších výzkumů ministerstva školství a České školní inspekce. Z čísel se dá podle Varvařovského dovodit alarmující fakt, že se situace v Česku nezlepšuje, spíše naopak. "Výsledek je o to závažnější, že zatímco Evropský soud pro lidská práva ve svém rozsudku z roku 2007 proti České republice bral v úvahu pouze zastoupení romských žáků v ostravských školách, výzkum veřejného ochránce práv zahrnul celou Českou republiku včetně regionů, kde Romové tradičně nežijí," upozornil ombudsman.
Z hlediska budoucího vývoje české společnosti jsou zjištění ombudsmanovy kanceláře znepokojivá. Ukazují totiž, že Romové, představující největší menšinu v zemi, se do většinové společnosti nijak neintegrují. "Český vzdělávací systém je povinen zajistit co možná největšímu počtu dětí vzdělání v hlavním vzdělávacím proudu," prohlásil Varvařovský. Speciální školy, v nichž jsou na žáky s ohledem na jejich zdravotní postižení kladeny nižší nároky, by podle něj měly být jen výjimečnou volbou.
Výzkum etnického složení žáků se uskutečnil v 67 základních školách praktických poskytujících vzdělání celkem 3954 žákům. Školy byly losovány ze seznamu, který Česká školní inspekce použila při své kontrolní činnosti v roce 2010. Proporcionálně podle počtu obyvatel byly zastoupeny školy ve všech krajích.
21. listopadu 2024 21:05
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
Související
Ombudsman funguje již 20 let. Lidé jsou poučenější, právní předpisy komplikovanější, říká Křeček
Šabatová: Nový ombudsman by měl vzejít z kandidátů Senátu
Aktuálně se děje
včera
Budoucí šéf Pentagonu čelí obvinění ze zneužití. Ženě měl znemožnit odejít z pokoje a znásilnit ji
včera
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
včera
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
včera
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
včera
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
včera
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
včera
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
včera
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
včera
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
včera
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
včera
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
včera
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
včera
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
včera
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
včera
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
včera
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
včera
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
včera
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
včera
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
včera
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.
Zdroj: Libor Novák