Rozpor kvůli vedení schůze vyvolal hádku ve sněmovně

Praha - Bývalé místopředsedkyni sněmovny Kateřině Klasnové (VV) se nelíbí postup vedení schůze šéfkou dolní komory Miroslavou Němcovou a vznesla proti němu v pátek námitku. Němcová totiž vyhlásila pauzu na jednání poslaneckého klubu ODS před hlasováním o odročení projednávání církevních restitucí.

Spor vyvolal návrh poslance Michala Babáka (VV) na odročení projednávání zákona o církevních restitucích. Němcová na žádost reagovala tím, že vyhlásila pauzu na jednání poslaneckého klubu ODS. A to ještě předtím, než nechala sněmovnu o Babákově návrhu hlasovat.

Postup se nelíbil poslankyni Klasnové a vznesla proti němu námitku. To však šéfku sněmovny Němcovou rozčililo. Svůj postup totiž považuje za standardní. "Jako bývalá místopředsedkyně musíte vědět, co říkáte před Poslaneckou sněmovnou," řekla Němcová.

"Nevšimla jsem si, že by se před procedurálním hlasováním dávaly přestávky na jednání klubu," oponovala místopředsedkyně Věcí veřejných.

Spor obou dam přerušil předseda poslanců sociální demokracie, který vyzval Němcovou, aby o námitce Klasnové nechala sněmovnu hlasovat. Námitku Klasnové posléze poslanci většinou svých hlasů zamítli, stejně tak jako Babákův návrh na přerušení projednávání zákona.

Vládní návrh zákona o církevních restitucích budí emoce ve sněmovně už řadu týdnů. Nyní mají poslanci na stolech již třetí čtení této normy. Opozice, která s předlohou zásadně nesouhlasí, se snaží blokovat hlasování o tomto zákoně až do září. Jednání omezily poslanecké kluby ČSSD a KSČM pouze do 14 hodin. Opoziční zákonodárci se střídají u řečnického pultu a vysvětlují svá negativní stanoviska k zákonu a důvody, proč ho nepodporují.

Vláda se s církvemi dohodla, že se zvýší celkový objem naturálních restitucí z původních 51 miliard korun na 75 miliard korun. Díky tomuto navýšení se však sníží celková finanční náhrada z 83 miliard na 59 miliard korun.

Primárním cílem majetkového vyrovnání je umožnit církvím a náboženským společnostem, aby byly hospodářsky nezávislé na státu. Hlavní část vráceného majetku tvoří zemědělské nemovitosti. Restituce bude stát církvím vyplácet po dobu 30 let. Během prvních 17 let od nabytí účinnosti zákona o majetkovém vyrovnání bude ale i nadále stát církvím přispívat na jejich provoz. První tři roky bude částka příspěvku stejná jako v současnosti, dalších 14 let se bude každoročně snižovat o pět procent.

Související

Více souvisejících

Miroslava Němcová Kateřina Klasnová

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy